Ratunek dla myjni samochodowych

myjnie samoobsługowe

Obowiązek fiskalizacji usług myjni samochodowych jest już faktem, wielu przedsiębiorców z branży zastanawia się jak sprostać nowym obowiązkom i czy będą w stanie ponieść koszty modernizacji oraz utrzymać firmę. Prowadzisz myjnię samochodową i zastanawiasz się nad urządzeniem fiskalnym? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie ułatwienie opublikowało Ministerstwo Finansów.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister Finansów nałożył obowiązek ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej usług mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług od pierwszej transakcji. Obowiązek ten dotyczy również myjni samoobsługowych i wymaga zaopatrzenia wszystkich punktów w urządzenia fiskalne wydające klientowi paragon do każdego mycia.

Mimo, że ten przepis ma wejść w życie od 1 lipca 2022 r. to już od stycznia bieżącego roku myjnie samochodowe nie mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej dla swoich usług, a jedynie ze zwolnienia dla przedsiębiorstwa ograniczonego limitem wartości sprzedaży.

Wielu przedsiębiorców zachodzi w głowę czy będą w stanie sprostać wymaganiom rozporządzenia oraz jak technicznie rozwiązać konieczność fiskalizacji usług i jednoczesne udostępnianie myjni samoobsługowej całodobowo. Przecież papier w drukarce szybko się skończy. Czy trzeba będzie kilkukrotnie przyjeżdżać na myjnie tylko po to żeby uzupełnić papier? A może kogoś zatrudnić, ale czy myjnia będzie w stanie zarobić na pracownika? Czy wystarczy jedno urządzenie fiskalne na kilka stanowisk?

W odpowiedzi na wiele myśli nurtujących obecnych właścicieli myjni samochodowych, a szczególnie tych samoobsługowych dostępnych całą dobę, Ustawodawca wprowadza pewne ułatwienie.

17 marca 2022 r. zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Dzięki tej zmianie właściciele myjni samochodowych mogą stosować kasy wirtualne oraz wydawać e-paragony za świadczone usługi co zdecydowanie ułatwia obsługę stanowisk.

Zmiana wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2022 r. zatem już w nadchodzącym miesiącu przedsiębiorcy mogą testować i wdrażać rozwiązania techniczne tak, aby przygotować się na realizację obowiązku ewidencji sprzedaży swoich usług na urządzeniu fiskalnym.

Aplikacja mobilna dająca dostęp do usługi i wydająca wymagany elektroniczny dokument, czy wysyłka elektroniczna dokumentu sprzedaży są już realne i prawnie możliwe w przypadku świadczenia usług myjni samochodowych.

Koniec ze zmartwieniami czy w drukarce fiskalnej wystarczy papieru lub ile urządzeń fiskalnych trzeba zakupić. Nadchodzi e-paragon i rozwiązanie umożliwiające elektroniczną ewidencję w formie oprogramowania.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość