Blog ifirma.pl

Czy warto robić studia menedżerskie?

|
|
3 minut czytania
Sukces przedsiębiorstwa w znacznej mierze zależy od poziomu zachodzących w nim procesów zarządczych. Postępująca globalizacja, międzynarodowa wymiana handlowa oraz otwarte granice Unii Europejskiej sprawiły jednocześnie, że potrzeba specjalizacji w tym zakresie stała się potrzebą uniwersalną, podczas gdy wykwalifikowani managerowie zagraniczni stanowią ceniony w biznesie kapitał. Czy studia menedżerskie mogą otworzyć drogę do kariery w USA lub w państwach Unii Europejskiej? Co można zyskać, podejmując się ich? Jakie kierunki zawodowe mogą obrać absolwenci zarządzania? Zapraszamy do lektury.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Czy warto robić studia menedżerskie?

Według Elab Education Laboratory – podmiotu pośredniczącego w aplikacjach na kierunki zagraniczne, w latach 2019-2020 aż 46% spośród ogółu najczęściej wybieranych kierunków studiów podyplomowych poza granicami Polski stanowiły te powiązane z tematyką biznesu, menedżmentu i ekonomii. Jednocześnie rok akademicki 2020-2021 wykazuje 25-procentowy wzrost względem poprzedniego, jeżeli chodzi o ilość aplikacji wystosowanych za pośrednictwem wspomnianej firmy. Zainteresowanie pobieraniem nauki za granicą (a docelowo pracą za granicą), w szczególności w zakresie kierunków menedżerskich, jest więc bardzo wysokie. Co wpływa na tę sytuację?

Czy warto studiować na studiach menedżerskich (nie tylko za granicą)?

Studia menedżerskie odbywane na zagranicznych – europejskich i amerykańskich uczelniach, stanowią cenne doświadczenie wzbogacające kompetencje osób, które swoją przyszłość wiążą z zarządzaniem. Pozwalają one na rozwinięcie kluczowych z perspektywy pracy menedżera umiejętności, w zakresie m.in. planowania, zarządzania, analityki, pracy zespołowej, przewodzenia i prezentacji treści. Zagraniczne, w szczególności amerykańskie, uczelnie szczycą się również zasobnością swoich kadr oraz znacznymi budżetami przeznaczanymi na badania. W końcu, zaangażowanie związane z podjęciem studiów poza granicami z pewnością stanowi wartość dodaną w oczach pracodawców, o umiejętnościach miękkich zdobytych w kontakcie z obcą kulturą społeczną i organizacyjną nie wspominając. 

Swoje pierwsze kroki w kierunku rozwoju umiejętności menedżerskich poczynić można jednak już w Polsce. Umożliwia to bogata oferta polskich uczelni, które oferują szeroką gamę kierunków związanych z zarządzaniem, takich tak zarządzanie w ochronie zdrowia, zarządzanie w turystyce i sporcie, media społecznościowe w zarządzaniu, zarządzanie bezpieczeństwem czy zarządzanie w IT. Każdy z nich ukierunkowuje przyszłego menedżera na konkretne obszary jego działalności, co pozwala uwzględnić specyfikę poszczególnych branż i zwiększyć skuteczność zdobytych umiejętności. 

Na szczególną uwagę w kontekście planowanej migracji pracowniczej zasługują kierunki uwzględniające aspekt międzynarodowy w swoim programie kształcenia, takie jak zarządzanie administracją publiczną w Unii Europejskiej, oferowane przez Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie czy Międzynarodowe Studia Menedżersko-Finansowe, znajdujące się w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  

Studia menedżerskie a praca za granicą 

Menedżer jest na tyle uniwersalnym zawodem, że trudno o wskazania organizacji, dla której byłby zbędny. W związku z tym absolwenci tych kierunków odnajdą się na wyższych stanowiskach kierowniczych w różnego rodzaju spółkach, organizacjach rządowych i pozarządowych, w działach marketingu lub PR-u, w bankowości, w branży audytorskiej, w doradztwie biznesowym lub podatkowym, w firmach inwestycyjnych, zarządzając zasobami ludzkimi lub ryzykiem. 

Jak widać, możliwości jest wiele, a sam kierunek odpowiada na potrzeby współczesnego świata biznesu. Dodatkowym atutem z pewnością będzie wyspecjalizowanie w określonym obszarze oraz odnajdywanie się wobec coraz większego zróżnicowania kulturowego, zwłaszcza jeżeli planuje się podjąć działania zawodowe poza granicami kraju. 

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy studia menedżerskie przystają do realiów rynkowych UE i USA?

   Komercjalizacja we współczesnym świecie nie omija niemal żadnego z krajów. Dlatego też menedżer odnajdzie dla siebie rolę w wielu branżach, również tych zagranicznych.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie