Czy warto robić studia menedżerskie?

studia menedżerskie

Sukces przedsiębiorstwa w znacznej mierze zależy od poziomu zachodzących w nim procesów zarządczych. Postępująca globalizacja, międzynarodowa wymiana handlowa oraz otwarte granice Unii Europejskiej sprawiły jednocześnie, że potrzeba specjalizacji w tym zakresie stała się potrzebą uniwersalną, podczas gdy wykwalifikowani managerowie zagraniczni stanowią ceniony w biznesie kapitał. Czy studia menedżerskie mogą otworzyć drogę do kariery w USA lub w państwach Unii Europejskiej? Co można zyskać, podejmując się ich? Jakie kierunki zawodowe mogą obrać absolwenci zarządzania? Zapraszamy do lektury.

Czy warto robić studia menedżerskie?

Według Elab Education Laboratory – podmiotu pośredniczącego w aplikacjach na kierunki zagraniczne, w latach 2019-2020 aż 46% spośród ogółu najczęściej wybieranych kierunków studiów podyplomowych poza granicami Polski stanowiły te powiązane z tematyką biznesu, menedżmentu i ekonomii. Jednocześnie rok akademicki 2020-2021 wykazuje 25-procentowy wzrost względem poprzedniego, jeżeli chodzi o ilość aplikacji wystosowanych za pośrednictwem wspomnianej firmy. Zainteresowanie pobieraniem nauki za granicą (a docelowo pracą za granicą), w szczególności w zakresie kierunków menedżerskich, jest więc bardzo wysokie. Co wpływa na tę sytuację?

Czy warto studiować na studiach menedżerskich (nie tylko za granicą)?

Studia menedżerskie odbywane na zagranicznych – europejskich i amerykańskich uczelniach, stanowią cenne doświadczenie wzbogacające kompetencje osób, które swoją przyszłość wiążą z zarządzaniem. Pozwalają one na rozwinięcie kluczowych z perspektywy pracy menedżera umiejętności, w zakresie m.in. planowania, zarządzania, analityki, pracy zespołowej, przewodzenia i prezentacji treści. Zagraniczne, w szczególności amerykańskie, uczelnie szczycą się również zasobnością swoich kadr oraz znacznymi budżetami przeznaczanymi na badania. W końcu, zaangażowanie związane z podjęciem studiów poza granicami z pewnością stanowi wartość dodaną w oczach pracodawców, o umiejętnościach miękkich zdobytych w kontakcie z obcą kulturą społeczną i organizacyjną nie wspominając. 

Swoje pierwsze kroki w kierunku rozwoju umiejętności menedżerskich poczynić można jednak już w Polsce. Umożliwia to bogata oferta polskich uczelni, które oferują szeroką gamę kierunków związanych z zarządzaniem, takich tak zarządzanie w ochronie zdrowia, zarządzanie w turystyce i sporcie, media społecznościowe w zarządzaniu, zarządzanie bezpieczeństwem czy zarządzanie w IT. Każdy z nich ukierunkowuje przyszłego menedżera na konkretne obszary jego działalności, co pozwala uwzględnić specyfikę poszczególnych branż i zwiększyć skuteczność zdobytych umiejętności. 

Na szczególną uwagę w kontekście planowanej migracji pracowniczej zasługują kierunki uwzględniające aspekt międzynarodowy w swoim programie kształcenia, takie jak zarządzanie administracją publiczną w Unii Europejskiej, oferowane przez Wyższą Szkołę Menedżerską w Warszawie czy Międzynarodowe Studia Menedżersko-Finansowe, znajdujące się w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.  

Studia menedżerskie a praca za granicą 

Menedżer jest na tyle uniwersalnym zawodem, że trudno o wskazania organizacji, dla której byłby zbędny. W związku z tym absolwenci tych kierunków odnajdą się na wyższych stanowiskach kierowniczych w różnego rodzaju spółkach, organizacjach rządowych i pozarządowych, w działach marketingu lub PR-u, w bankowości, w branży audytorskiej, w doradztwie biznesowym lub podatkowym, w firmach inwestycyjnych, zarządzając zasobami ludzkimi lub ryzykiem. 

Jak widać, możliwości jest wiele, a sam kierunek odpowiada na potrzeby współczesnego świata biznesu. Dodatkowym atutem z pewnością będzie wyspecjalizowanie w określonym obszarze oraz odnajdywanie się wobec coraz większego zróżnicowania kulturowego, zwłaszcza jeżeli planuje się podjąć działania zawodowe poza granicami kraju. 

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy studia menedżerskie przystają do realiów rynkowych UE i USA?

    Komercjalizacja we współczesnym świecie nie omija niemal żadnego z krajów. Dlatego też menedżer odnajdzie dla siebie rolę w wielu branżach, również tych zagranicznych.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość