Blog ifirma.pl

Test przedsiębiorcy – po co i dla kogo? Czy jest się czego bać?

|
|
2 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Gratulujemy słusznego wyboru.
Witamy w społeczności B2B.

Pobierz swój certyfikat “Prawdziwego Przedsiębiorcy”.
Wydrukować trzymać w okładce, nie giąć, nie niszczyć! Dwa lata będzie służyć.
Koniecznie podziel się nim na Facebooku.

POBIERZ I WYDRUKUJ CERTYFIKAT Podziel się na FB

“Szaleństwo u jednostek jest rzeczą rzadką,
ale u grup, partii, narodów i epok jest regułą.” — Friedrich Wilhelm Nietzsche

Masz jednoosobową firmę? Pracujesz dla jednego kontrahenta i wystawiasz jedną fakturę miesięcznie? Dla części samozatrudnionych może to być powód do niepokoju. Wszystko przez tzw. test przedsiębiorcy, który miałby być orężem fiskusa w wykrywaniu przedsiębiorców prowadzących firmy jedynie na papierze w celu optymalizacji podatkowej. Podatek liniowy kością niezgody Jednym z problemów polskiego systemu podatkowego jest opodatkowanie jednoosobowych firm – tak stwierdził wiceminister finansów Filip Świtała podczas warsztatów podatkowych, jakie odbyły się w zeszłym tygodniu na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Uzasadniając swoje stanowisko, minister podawał, że prowadzenie jednoosobowych działalności gospodarczych w wielu przypadkach ociera się o fikcję. Przedsiębiorcy pracują dla jednej firmy i wystawiają jedną fakturę w miesiącu. Dzięki temu unikają rozliczenia w oparciu o skalę podatkową. To nie wszystko. Często godzą się na zakaz pracy u innych pracodawców, co stoi w sprzeczności z interesami przedsiębiorcy. Jak wynika z przedstawionych w trakcie warsztatów szacunków, Ministerstwo Finansów poddaje w wątpliwość działanie nawet 166 tysięcy jednoosobowych firm. Rozwiązaniem miałby być test przedsiębiorcy. Chcemy to skonstruować tak, żeby nawet mysz się nie prześliznęła – mówił Maciej Żukowski, Dyrektor Departamentu Podatków. Choć żadne szczegóły nie zostały ujawnione. Test przedsiębiorcy – po co i dla kogo Test przedsiębiorcy, czyli kolejne narzędzie fiskalne, pomogłoby (lub nie) spośród wszystkich jednoosobowych firm wykryć te osoby, które pracują de facto jak etatowi pracownicy, ale dzięki samozatrudnieniu i jednej fakturze miesięcznie rozliczają się z fiskusem na korzystniejszych warunkach i płacą niższe składki ZUS. W ten sposób przedsiębiorcy zostaje w kieszeni więcej pieniędzy, niż gdyby pracował na etacie. Test przedsiębiorcy to na razie pieśń przyszłości? Oficjalnie Ministerstwo Finansów od pomysłu się odcina. Ta kwestia dyskutowana jest podczas standardowych analiz związanych z systemem podatkowym. Nie zapadły jednak decyzje, co do rozpoczęcia prac nad takim testem. Nie ma też żadnego projektu ani harmonogramu działań – tak stwierdził dzisiaj (29 marca 2019 roku) rzecznik Ministerstwa Finansów. Jednak ze stanowiska rządu nie wynika jednoznacznie, że przedsiębiorcy mogą spać spokojnie, a co najwyżej, że pomysł wprowadzenia testu przedsiębiorcy został oddalony w czasie. W tej sytuacji warto mimo wszystko pamiętać o minimalnej dywersyfikacji przychodów z działalności. Sporadyczne wystawienie faktury nawet na niewielką kwotę dla innego odbiorcy niż główny kontrahent może w przyszłości oddalić ewentualne zagrożenie.

Autor ifirma.pl

DS

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce