Uproszczenia dla podatników posługujących się kasami fiskalnymi.

faktury uproszczone w ewidencji sprzedaży

Wystawiasz faktury uproszczone na kasie fiskalnej? Sprawdź jak powinny być wykazywane w JPK_VAT.

O nowych strukturach JPK_VAT dyskutuje się od długiego czasu. Zmiana przepisów miała wejść w życie dla dużych podmiotów od 1 kwietnia 2020 r., a pozostałe firmy miały rozpocząć raportowanie po nowemu od 1 lipca 2020 r. Z uwagi na pandemię COVID-19 terminy zostały przesunięte na 1 października 2020 r. i jest to termin obowiązujący wszystkie podmioty gospodarcze bez względu na wielkość i formę organizacyjną.

Faktura uproszczona na kasie fiskalnej

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług umożliwiają w pewnych okolicznościach wystawienie faktury uproszczonej do kwoty 450 zł, która nie musi zawierać wszystkich elementów jakie zawiera faktura zwykła. Nie ma obowiązku zamieszczania na niej m.in. szczegółowych danych nabywcy, poza numerem NIP. Paragon fiskalny spełniający wymogi faktury uproszczonej uprawnia nabywcę do ujęcia w ewidencji zakupu VAT i odliczenia podatku naliczonego.

Jak powinny być ujmowane faktury uproszczone w ewidencji sprzedaży VAT?

Takie pytanie zadają sobie sprzedawcy szczególnie w kontekście wprowadzania nowych plików JPK_VDEK (JPK_V7M i JPK_V7K) od 1 października 2020 r.

Analiza struktur JPK może bowiem odnotować w przypadku faktur uproszczonych tylko jednostronne ich ujęcie po stronie zakupów i podatku naliczonego.Minister Finansów wydał 18 października 2019 r. Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. 2019 poz. 1988), które miało wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.

Faktury uproszczone na kasie fiskalnej i w ewidencji sprzedaży

Faktury uproszczone w ewidencji sprzedaży
 

Rozporządzenie to zostało zmienione z dniem 1 kwietnia 2020 r. (Dz. U. 2020 poz. 576).

Zmiana wprowadziła przepis epizodyczny § 11a, w którym zawarta jest informacja, że do dnia 31 grudnia 2020 r. podatnicy nie wykazują w ewidencji VAT faktur uproszczonych, które zostały wystawione jako paragon na kasie fiskalnej. Wartość sprzedaży netto oraz wysokość podatku VAT ma być ujmowana w ewidencji VAT na podstawie wydruków z kasy fiskalnej. Został również zmieniony termin wejścia w życie Rozporządzenia z dnia 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r.

Kolejna zmiana Rozporządzenia miała miejsce 25 czerwca 2020 r. (Dz. U. 2020 poz. 1127) i dotyczy przesunięcia terminu obowiązywania tego aktu prawnego z dnia 1 lipca na 1 października 2020 r. – zmiana w § 12.

Wprowadzane zmiany Rozporządzenia mają związek z trwającą epidemią COVID-19 i ich głównym celem jest zmniejszenie obciążeń proceduralnych w tym trudnym okresie i uproszczenie obowiązków w prowadzeniu działalności gospodarczej w 2020 roku.

Nowa matryca stawek VAT już od lipca 2020 r. – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość