Informacje zawarte na białej liście
Pewnie już mało kto nie słyszał o białej liście, ale dla przypomnienia podamy kilka istotnych informacji w tym temacie.
- Na wykazie podatników znajdują się numery firmowych rachunków bankowych wszystkich przedsiębiorców, bez względu na formę organizacyjną.
- Na białej liście nie znajdziemy tych podatników, którzy nie są podatnikami VAT nawet jeśli posiadają rachunek firmowy.
- Rachunki bankowe, które znajdują się na białej liście są pobierane automatycznie z bazy Krajowej Administracji Skarbowej.
- Aktualizacje rachunków bankowych składanych przez CEIDG, na formularzach NIP-8 i NIP-2 są odnotowane i aktualizowane na wykazie podatników.
- Na białej liście nie znajdziemy prywatnych rachunków bankowych, tzw. ROR-ów.
Sankcje od 2020 roku
Od 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy podatkowe odnośnie zapłaty na rzecz naszych kontrahentów za faktury zakupowe powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy inny niż wskazany na białej liście. Sankcje są bardzo dotkliwe, a mianowicie:
- Jeżeli przedsiębiorca dokonana płatności na inny rachunek bankowy niż wskazany na białej liście nie będzie mógł zaliczyć takiej płatności do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Przedsiębiorca będzie ponosił solidarną odpowiedzialność ze swoim kontrahentem za zaległości podatkowe w sytuacji, gdy nie zapłaci on podatku należnego VAT od transakcji.
Jest mała furtka do uniknięcia konsekwencji. Jeżeli przedsiębiorca najpóźniej w terminie 3 dni od zrobienia przelewu zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego, że wpłacił na niewłaściwy numer rachunku bankowego uwalnia się od sankcji.
Zmiany od 1 lipca 2020 roku
Przedsiębiorcy bardzo krytycznie podchodzili do krótkiego terminu zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego o popełnionej pomyłce. Aby ułatwić życie przedsiębiorcom przygotowano Rozporządzenie w sprawie wzoru zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Obecnie zawiadomienie o wpłacie na rachunek bankowy inny niż wskazany na białej liście będzie można składać:
- w ciągu 7 dni od zrobienia przelewu – zmiana z 3 dni,
- zawiadomienie będzie składane do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla płacącego należność – poprzednio był naczelnik właściwy dla sprzedawcy.
Nowy wzór zawiadomienia ZAW-NR
Druk zawiadomienia ZAW-NR stanowi załącznik do Rozporządzenia. Zmiany zostały uwidocznione w nagłówku zawiadomienia:
W pozostałym zakresie formularz ZAW-NR nie uległ zmianie.
Nowelizacja ustaw podatkowych PIT, CIT, VAT i Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2020 poz. 1065), jaka nastąpiła od 1 lipca 2020 r. wymusiła konieczność wydania wspomnianego rozporządzenia. W zmienionych przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmieniono jeszcze zapis odnośnie wyłączenia z kosztów.
Wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów nie będą podlegały płatności na rachunek spoza białej listy w następujących sytuacjach:
- Przedsiębiorca dokonana zawiadomienia w ciągu 7 dni o zapłacie na rachunek bankowy spoza białej listy.
- Płatność zostanie dokonana na rachunki cesyjne, rachunki wykorzystywane przez banki do płatności za dostawę towarów lub usług.
- Płatność zostanie dokonana z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności.
- Płatność będzie dotyczyła transakcji WNT, importu towarów, importu usług, dostawy towarów rozliczanych przez nabywcę.
Z odpowiedzialności solidarnej zostaną wyłączeni przedsiębiorcy z tytułu umów faktoringu, cesji wierzytelności, przelewu lub umów o podobnym charakterze jeżeli w ciągu 7 dni od dnia zlecenia przelewu złożą zawiadomienie ZAW-NR do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla osoby, która dokonywała zapłaty należności.