VAT w Belgii - omówione zagadnienia:
Belgijski podatek od wartości dodanej został wprowadzony w 1970 r. Główne zasady rządzące belgijskim VAT znajdują się w Kodeksie Podatku od Wartości Dodanej. Dodatkowe dekrety dostarczane są przez królewskie i ministerialne dekrety. Jednak to Ministerstwo Finansów wydaje okólniki oraz orzeczenia zawierające szczegółowe wytyczne.
Wszystkie wyżej wymienione zasady są ściśle regulowane dyrektywami Unii Europejskiej. Unijne przepisy obejmują zasady oraz proces rejestracji belgijskiego VAT, jego zgodności oraz wszelkich innych powiązanych dokumentów.
Belgia, tak jak 27 innych państw członkowskich UE, wymaga, aby firmy z zagranicy (tzw. nierezydenci) włączały swoje firmy (nie dotyczy to lokalnych oddziałów lub filii) do belgijskiego rozliczania VAT.
Czy powinieneś zarejestrować się w belgijskim VAT?
Ten sposób opodatkowania dotyczy dostaw towarów w sytuacjach takich jak:
- import do Belgii,
- kupno i sprzedaż towarów na terenie Belgii, w momencie gdy klient nie jest zarejestrowany jako miejscowy płatnik VAT (będąc zarejestrowanym, stosuje się odwrotne obciążenie i rejestracja nie jest obowiązkowa),
- przechowywanie towarów na terenie kraju przed ich odsprzedażą (tutaj także istnieje wyjątek w postaci odwrotnego obciążenia),
- organizacja wystaw, wydarzeń kulturalnych lub szkoleń na żywo na terenie Belgii,
- samodzielna dostawa towarów.
Występuje bardzo ograniczona liczba sytuacji, w których świadczenie usług na terenie Belgii wymaga rejestracji. Stało się tak od momentu wprowadzenia pakietu VAT w 2010 r.
Aby zgłosić firmę zagraniczną do celów VAT w Belgii, potrzebny jest szereg dokumentów. Są to zwykle:
- kwestionariusz 604a, który jest równoznaczny z nadaniem numeru rejestracyjnego podatnika,
- skopiowany wyciąg z rejestru handlowego (KRS),
- umowa spółki,
- kopia zamówień oraz faktur pokazujących prowadzenie działań na terenie Belgii.
Jakie są belgijskie progi rejestracyjne VAT?
Nie ma progu rejestracyjnego VAT dla firm nie będących rezydentami, które świadczą usługi podlegające opodatkowaniu w Belgii. Jednakże istnieje próg €35,000 rocznie dla zagranicznych firm sprzedających towary belgijskim konsumentom przez internet.
Czy belgijski przedstawiciel fiskalny lub agent jest wymagany?
Od 2004 roku kraje Unii Europejskiej nie mogą już wymagać od zagranicznych przedsiębiorstw wyznaczania przedstawiciela podatkowego dla celów podatku VAT. Przedsiębiorstwa z krajów członkowskich UE mogą rejestrować się bezpośrednio w belgijskich urzędach skarbowych. W przypadku firm spoza UE wymagany jest jednak przedstawiciel fiskalny, który jest solidarnie odpowiedzialny za zapłatę podatku VAT.
Jakie informacje są wymagane do uzyskania belgijskiego numeru VAT i rejestracji?
Aby uzyskać belgijski numer VAT, należy złożyć wniosek na formularzu 604a. Wymagane są następujące informacje uzupełniające:
- Certyfikat VAT potwierdzający, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane dla celów podatku VAT w innym miejscu w UE lub certyfikat potwierdzający status podatnika.
- Akt założycielski i statut spółki.
- Wyciąg z krajowego rejestru handlowego przedsiębiorstwa.
- Oświadczenie o rozpoczęciu działalności handlowej.
- Kopia formularzy zamówień lub umów wskazujących, że przedsiębiorstwo będzie prowadzić działalność w Belgii.
Rejestracja trwa zazwyczaj od trzech do czterech tygodni od momentu otrzymania powyższych dokumentów.
Belgijskie stawki VAT
21% | standardowa | wszystkie pozostałe towary i usługi podlegające opodatkowaniu |
12% | obniżona |
|
6% | obniżona |
|
0% | zerowa |
|
A czy Polska firma budowlana świadcząca usługi na nieruchomości w Belgii dla innej Polskiej firmy jako podwykonawca ma obowiązek rejestracji do VAT w Belgii ?
w tej sytuacji wygląda to następująco:
– jeżeli polski podwykonawca (polski podatnik VAT) ma również rejestrację i rozlicza VAT w Belgii to firma budowlana może wystawić fv reverse charge
– w przeciwnym wypadku polska firma budowlana powinna zarejestrować się jako podatnik VAT w Belgi i wystawić fv sprzedaży zgodnie z przepisami belgijskimi oraz naliczyć i rozliczyć VAT z belgijskim US