Belgijski podatek od wartości dodanej został wprowadzony w 1970 r. Główne zasady rządzące belgijskim VAT znajdują się w Kodeksie Podatku od Wartości Dodanej. Dodatkowe dekrety dostarczane są przez królewskie i ministerialne dekrety. Jednak to Ministerstwo Finansów wydaje okólniki oraz orzeczenia zawierające szczegółowe wytyczne.
Wszystkie wyżej wymienione zasady są ściśle regulowane dyrektywami Unii Europejskiej. Unijne przepisy obejmują zasady oraz proces rejestracji belgijskiego VAT, jego zgodności oraz wszelkich innych powiązanych dokumentów.
Belgia, tak jak 27 innych państw członkowskich UE, wymaga, aby firmy z zagranicy (tzw. nierezydenci) włączały swoje firmy (nie dotyczy to lokalnych oddziałów lub filii) do belgijskiego rozliczania VAT.
Czy powinieneś zarejestrować się w belgijskim VAT?
Ten sposób opodatkowania dotyczy dostaw towarów w sytuacjach takich jak:
- import do Belgii,
- kupno i sprzedaż towarów na terenie Belgii, w momencie gdy klient nie jest zarejestrowany jako miejscowy płatnik VAT (będąc zarejestrowanym, stosuje się odwrotne obciążenie i rejestracja nie jest obowiązkowa),
- przechowywanie towarów na terenie kraju przed ich odsprzedażą (tutaj także istnieje wyjątek w postaci odwrotnego obciążenia),
- organizacja wystaw, wydarzeń kulturalnych lub szkoleń na żywo na terenie Belgii
- sprzedaż towarów i usług przez firmy zagraniczy dla belgijskich konsumentów – jeśli obrót ze sprzedaży na rzecz prywatnych osób z wszystkich krajów unijnych przekroczy 42. 000 zł
UWAGA!
Przedsiębiorcy świadczący usługi oraz sprzedający towary przez internet dla konsumentów z UE, których obroty z tej sprzedaży przekroczą 42 000 zł (łącznie dla wszystkich krajów) zamiast rejestrować się do niemieckiego VAT, mogą zarejestrować się do VAT OSS, o którym więcej przeczytasz w artykule: Jesteś sprzedawcą internetowym? Przygotuj się na VAT OSS
Jak się zarejestrować do VAT w Belgii?
Aby zgłosić firmę zagraniczną do celów VAT w Belgii, potrzebny jest szereg dokumentów. Są to zwykle:
- kwestionariusz 604a, który jest równoznaczny z nadaniem numeru rejestracyjnego podatnika,
- skopiowany wyciąg z rejestru handlowego (KRS),
- umowa spółki,
- kopia zamówień oraz faktur pokazujących prowadzenie działań na terenie Belgii.
Firmy zagraniczne z siedzibą w Belgii, które potrzebują belgijskiego numeru VAT, muszą złożyć wniosek do lokalnego urzędu VAT.
Spółki zagraniczne niebędące rezydentami powinny aplikować na adres:
Centralny Urząd VAT dla Podatników Zagranicznych (BCAE)
Usługi rejestracyjne
Rue des Palais, 48 (6. piętro)
B-1030 Bruksela
Strona internetowa: www.minfin.fgov.be
Czy belgijski przedstawiciel fiskalny lub agent jest wymagany?
Czy belgijski przedstawiciel fiskalny lub agent jest wymagany?
Od 2004 roku kraje Unii Europejskiej nie mogą już wymagać od zagranicznych przedsiębiorstw wyznaczania przedstawiciela podatkowego dla celów podatku VAT.
Przedsiębiorstwa z krajów członkowskich UE mogą rejestrować się bezpośrednio w belgijskich urzędach skarbowych. W przypadku firm spoza UE wymagany jest jednak przedstawiciel fiskalny, który jest solidarnie odpowiedzialny za zapłatę podatku VAT.
Aby uzyskać belgijski numer VAT, należy złożyć wniosek na formularzu 604a. Wymagane są następujące informacje uzupełniające:
- Certyfikat VAT potwierdzający, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane dla celów podatku VAT w innym miejscu w UE lub certyfikat potwierdzający status podatnika.
- Akt założycielski i statut spółki.
- Wyciąg z krajowego rejestru handlowego przedsiębiorstwa.
- Oświadczenie o rozpoczęciu działalności handlowej.
- Kopia formularzy zamówień lub umów wskazujących, że przedsiębiorstwo będzie prowadzić działalność w Belgii.
Rejestracja trwa zazwyczaj od trzech do czterech tygodni od momentu otrzymania powyższych dokumentów.
Deklaracje VAT
Częstotliwość raportowania podatku VAT w Belgii zależy od poziomu handlu. Domyślnym okresem sprawozdawczym jest okres miesięczny, jednakże spółki mogą ubiegać się o składanie zeznań kwartalnych, jeśli ich obrót wynosi poniżej 2,5 mln euro rocznie. Istnieją wyjątki od tej reguły. Przedsiębiorstwa są również zobowiązane do przedkładania rocznego wykazu sprzedaży przedstawiającego krajowe dostawy B2B, w przypadku których roczna dostawa przekracza 250 EUR.
Termin składania deklaracji VAT w Belgii, kwartalnych lub miesięcznych, to 20. dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego. W tym samym terminie należy także uregulować podatek VAT, z wyjątkiem płatności grudniowej, która musi zostać opłacona z góry do 24 grudnia.
W przypadku płatników kwartalnych, podatek VAT należy opłacać z góry w okresach miesięcznych. Roczne listy sprzedaży belgijskich dostaw B2B są wymagane do 31 marca każdego roku.
Belgijskie stawki VAT
STAWKA |
TYP |
RODZAJ TOWARÓW LUB USŁUG |
21% |
standardowa |
- wszystkie towary i usługi nieobjęte niższą stawką VAT
|
12% |
obniżona |
- niektóre artykuły spożywcze;
- niektóre artykuły rolne;
- niektóre mieszkania socjalne;
- niektóre prace budowlane przy nowych budynkach;
- niektóre produkty energetyczne, np. węgiel kamienny, węgiel brunatny, koks;
- niektóre pestycydy i nawozy;
- niektóre opony i dętki do użytku rolnego
- niektóre opony i dętki do użytku rolnego
|
6% |
obniżona |
- niektóre artykuły spożywcze (w tym żywność na wynos);
- napoje bezalkoholowe;
- dostawy wody;
- niektóre produkty farmaceutyczne;
- niektóre urządzenia medyczne dla osób niepełnosprawnych;
- krajowy transport pasażerski;
- niektóre książki (w tym e-booki);
- gazety i czasopisma (z pewnymi wyjątkami);
- wstęp na imprezy kulturalne i do parków rozrywki;
- niektóre mieszkania socjalne;
- niektóre naprawy i remonty prywatnych budynków mieszkalnych;
- niektóre artykuły rolne;
- zakwaterowanie w hotelach;
- wstęp na imprezy sportowe;
- korzystanie z obiektów sportowych;
- wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy transport drogowy, kolejowy i wodny śródlądowy;
- niektóre pojazdy mechaniczne (samochody dla niepełnosprawnych);
- niektóre usługi socjalne;
- niektóre usługi pogrzebowe i kremacyjne;
- drobne naprawy (w tym rowery, obuwie i wyroby skórzane, odzież i bielizna domowa);
- drewno opałowe;
- kwiaty cięte i rośliny cięte do celów dekoracyjnych i produkcji żywności;
- pisarze i kompozytorzy;
- drewno opałowe;
- restauracje i catering (z wyłączeniem wszystkich napojów)
|
0% |
zerowa |
- niektóre dzienniki i tygodniki;
- niektóre materiały poddane recyklingowi i produkty uboczne;
- transport wewnątrzwspólnotowy i międzynarodowy (z wyłączeniem transportu drogowego, kolejowego i śródlądowego)
|
UWAGA! Od 1 lipda 2021 r., przedsiębiorcy dokonujący sprzedaży wysyłkowej przez internet dla konsumentów w Belgii po przekroczeniu 10 000 euro obrotu mogą zarejestrować się do
VAT OSS i składać jedną deklarację VAT obejmującą wszystkie państwa członkowskie, a także opłacać podatek zagraniczny do “jednego koszyka” – wg stawek kraju nabywcy. Wtedy nie muszą stosować belgijskich zasad podatkowych, za wyjątkiem stosowania zagranicznej stawki VAT. W przypadku braku rejestracji do VAT OSS, należy stosować wszystkie reguły obowiązujące w Belgii – jednak tylko w odniesieniu do sprzedaży wysyłkowej.
Zespół IFIRMA
Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.
Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.
W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.
Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.
Potrzebujesz
wystawić fakturę?
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
- Wszystkie rodzaje faktur
- Baza kontrahentów
- Program magazynowy
- Wsparcie techniczne BOK
Załóż darmowe konto
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga.
O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Może te tematy też Cię zaciekawią
Kim jest przedstawiciel podatkowy?
Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (ustawy VAT) wyróżniono instytucję przedstawiciela podatkowego. Głównym zadaniem przedstawiciela podatkowego jest reprezentowanie, na podstawie zawartej umowy, w sprawach z organami podatkowymi podatnika, który nie ma swojej siedziby dla swojego przedsiębiorstwa lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej i który podlega obowiązkowi rejestracji dla celów VAT w Polsce.
Mobilnie. Wszędzie
Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.
A czy Polska firma budowlana świadcząca usługi na nieruchomości w Belgii dla innej Polskiej firmy jako podwykonawca ma obowiązek rejestracji do VAT w Belgii ?
w tej sytuacji wygląda to następująco:
– jeżeli polski podwykonawca (polski podatnik VAT) ma również rejestrację i rozlicza VAT w Belgii to firma budowlana może wystawić fv reverse charge
– w przeciwnym wypadku polska firma budowlana powinna zarejestrować się jako podatnik VAT w Belgi i wystawić fv sprzedaży zgodnie z przepisami belgijskimi oraz naliczyć i rozliczyć VAT z belgijskim US