W styczniu zmienisz sposób rozliczeń z fiskusem

Styczeń to jedyny miesiąc w roku, w którym przedsiębiorca może wybrać nową formę opodatkowania swojej działalności. Chcąc zmienić sposób rozliczeń z fiskusem na korzystniejszy, można wybierać spośród 4 opcji. Trzeba się jednak spieszyć.

Styczeń to jedyny miesiąc w roku, w którym przedsiębiorca może wybrać nową formę opodatkowania swojej działalności. Chcąc zmienić sposób rozliczeń z fiskusem na korzystniejszy, można wybierać spośród 4 opcji. Trzeba się jednak spieszyć.
  Decyzja o wyborze nowej formy rozliczenia musi zapaść do 20 stycznia każdego roku podatkowego. W tym roku, osoby prowadzące działalność gospodarczą dostają 1 dzień w zapasie, ponieważ 20 stycznia przypada w niedzielę. Decyzję o zmianie formy opodatkowania mogą również podjąć podatnicy czerpiący przychód z najmu.
 

Cztery formy opodatkowania do wyboru

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru 4 formy opodatkowania. Są to: Podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, ale osiągają przychód z najmu, mogą wybierać spośród zryczałtowanej stawki podatku (8,5%) oraz skali podatkowej. Decyzja o wyborze lub zmianie sposobu rozliczenia z urzędem skarbowym powinna zostać dobrze przemyślana. Każda forma opodatkowania niesie ze sobą pewne korzyści. Każda z nich ma też minusy, dlatego wybór najbardziej opłacalnej jest tak ważny.
 

Formy opodatkowania dla osób prowadzących działalność gospodarczą:

  • Podatek liniowy
Stawka 19% – bez względu na dochód.
  • Skala podatkowa
Stawka 18% – przy dochodzie do 85 528 zł, Stawka 32 % – przy dochodzie większym niż 85 528 zł. Ważne – stawkę podatku określa dochód ze wszystkich źródeł.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Stawki 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20% – stawki określa rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej.
  • Karta podatkowa
Stawka nie jest określona – wielkość podatek jest określona rodzajem i zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, a także liczbą jej pracowników. Znaczenie ma również liczba osób zamieszkujących miejscowość, w której prowadzona jest firma.

Formy opodatkowania dla osób osiągających dochód z najmu (nieprowadzących działalności):

  • Ryczałt
Stawka 8,5% – bez względu na dochody.
  • Skala podatkowa
Stawka 18% – przy dochodzie do 85 528 zł, Stawka 32% – przy dochodzie większym niż 85 528 zł. Ważne – stawkę podatku określa dochód ze wszystkich źródeł. Liczy się zatem dochód zarówno z najmu, jak również – przykładowo – pracy na etacie.
 

Jak poinformować o zmianie?

Podatnicy, którzy chcą dokonać zmiany formy opodatkowania, mają obowiązek poinformowania o tym urzędu skarbowego (do 20 stycznia). Jak dotąd, jedynym sposobem na przekazanie takiej informacji jest złożenie pisemnego oświadczenia. Nie istnieje oficjalny formularz, który umożliwia poinformowanie fiskusa o zmianie. Urzędy skarbowe oferują w zamian nieoficjalne druki.
 
Wyjątki:
 • Podatnicy chcący zmienić sposób rozliczania działalność na kartę podatkową, muszą złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-16.
 • W dowolnym momencie roku można przejść z ryczałtu na rozliczenie według skali podatkowej. Ryczałtowiec, który uzyskuje dochód z działalności nieobjętej ryczałtem, musi zmienić sposób opodatkowania na zasady ogólne (stąd brak ograniczeń co do terminu zmiany).
Informację o zmianie formy opodatkowania można przekazać osobiście lub przesłać pocztą. Wysyłając pismo „na ostatnią chwilę”, warto pamiętać o potwierdzeniu nadania przesyłki pocztowej.
 

Nowi przedsiębiorcy

Jeżeli podatnik zdecyduje się na rozliczenie nowej działalności według skali podatkowej, nie musi informować o tym urzędu skarbowego. Wybór innej metody opodatkowania odbywa się za pośrednictwem wniosku CEIDG-1.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.