Wymiar czasu pracy w 2020 roku – jak obliczyć?

Zagadnienia związane z pracownikami, które dotyczą m. in. norm czasu pracy, nadgodzin, pracy w godzinach nocnych, urlopów pracowniczych oraz systemów czasu pracy są uregulowane przez kodeks pracy. W jaki sposób należy ustalić liczbę godzin do przepracowania? Jak wygląda wymiar czasu pracy w 2020 roku?

Normy czasu pracy 2020

Czas pracy to okres, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy zarówno w zakładzie pracy, jak i w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania obowiązków zawodowych.

Według kodeksu pracy:

“Art. 129. § 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy”.

W każdym systemie czasu pracy okres rozliczeniowy może zostać wydłużony do 12 miesięcy, gdy przyczyny są obiektywne lub techniczne. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym ustalamy mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni, które należy przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Dodajemy to tego wyniku iloczyn 8 godzin i ilości dni, które pozostają do przepracowania w tym okresie, poza pełnymi tygodniami kalendarzowymi. Gdy w danym okresie rozliczeniowym wypada święto w inny dzień niż niedziela, odejmujemy 8 godzin od wymiaru czasu pracy.

Przykład 1

Wymiar czasu pracy w styczniu 2020 roku:

W styczniu wypadają trzy pełne tygodnie (piętnaście dni roboczych) oraz dwa niepełne tygodnie po pięć dni, w tym osiem dni roboczych. Dodatkowo na styczeń przypadają również dwa dni ustawowo wolne od pracy:

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

Jak obliczyć wymiar czasu pracy w styczniu 2020?

(40 godzin x 3 tygodnie) + (8 dni x 8h) – (2 x 8h) = 120 + 64 – 16 = 168h

Święto w sobotę – dzień wolny

Według kodeksu pracy: “Art. 130. § 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Oznacza to, że gdy święto wypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić osobom zatrudnionym dnia wolnego od pracy w innym dniu roboczym, który przypada w tym samym okresie rozliczeniowym, co dane święto. W 2020 tylko dwa święta wypadają w sobotę, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz Drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia).

▲ wróć na początek

Rozkład czasu pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie harmonogramu czasu pracy pracowników na okres nie krótszy niż jeden miesiąc, w wersji papierowej lub elektronicznej. Musi on zostać przedstawiony pracownikowi przynajmniej tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został sporządzony rozkład czasu pracy. Według Kodeksu pracy, pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu, gdy rozkład czasu pracy wynika z:

 • prawa pracy,
 • obwieszczenia o systemach i rozkładach czasu pracy, o których mowa w art. 150 § 1 kp,
 • umowy o pracę,
 • systemu czasu pracy pracownika (np. zadaniowego, indywidualnego lub ruchomego).

Odpoczynek dobowy i tygodniowy

Według Kodeksu pracy, osoba zatrudniona ma prawo do odpoczynku między kolejnymi dniami i tygodniami pracy. W każdej dobie, pracownikowi przysługuje prawo do co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku. Ta zasada nie odnosi się jednak do pracowników zarządzających zakładem pracy w imieniu pracodawcy oraz w przypadku konieczności przeprowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska czy usunięcia awarii.

W każdym tygodniu, pracownik ma również prawo do co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku. W przypadku zmiany pory wykonywania pracy u pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy, w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii oraz w związku z jego przejściem na inną zmianę, nieprzerwany odpoczynek tygodniowy może być krótszy, ale musi wynosić minimum 24 godziny.

Przykład 2

Wymiar czasu pracy w styczniu 2020 roku:

Gdy pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Aby zachować 11-godzinny odpoczynek dobowy może on świadczyć pracę do godziny 21.00.

Godziny nadliczbowe

Wykonywanie przez pracownika pracy w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalne w dwóch przypadkach:

 • w przypadku konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
 • w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy.

Warto pamiętać o tym, że tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać 48 godzin w danym okresie rozliczeniowym. W ciągu roku, pracownik nie może przekroczyć limitu 150 nadgodzin, w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy. Pracodawca ma możliwość ustalenia innego limitu liczby godzin nadliczbowych w ciągu roku kalendarzowego, jeśli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

Dodatek przysługujący pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych:

 • 100% wynagrodzenia – za nadgodziny przepracowane w nocy, w niedziele i święta, gdy są to dla pracownika dni wolne od pracy oraz w dzień wolny od pracy udzielony w zamian za pracę w niedzielę lub święto;
 • 50% wynagrodzenia – za nadgodziny przepracowane w każdy inny dzień niż określony powyżej.
▲ wróć na początek
Przykład 3

Pracownik, pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. W jednym z dni w pracy, pracownik świadczył pracę od godziny 8.00 do godziny 18.00 – z polecenia pracodawcy. Za dwie nadgodziny pracodawca powinien wypłacić pracownikowi dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia.

Przykład 4

Pracownik, pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Pracownik świadczył pracę przez 4 godziny w sobotę – z polecenia pracodawcy. Za cztery nadgodziny pracodawca powinien wypłacić pracownikowi dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

Dowiedz się, jak wypadają święta i długie weekendy w 2020 roku.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Program do faktur

0.00 zł

ZA DARMO DO 10 FAKTUR/MC

Powyżej: 100 zł/rok (Faktura+)

 • Wszystkie rodzaje faktur
 • Szablony dokumentów
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie techniczne
 • Zawsze aktualny
 • JPK Faktura (w pakiecie Faktura+)

WYSTAW PIERWSZĄ FAKTURĘ
pełna lista funkcji

Księgowość internetowa

37.50 zł

KSIĘGUJ SAMODZIELNIE, AUTOMATYCZNIE

45 zł/mc lub 37.50 zł/mc przy płatności za 6 miesięcy

 • 30 dni za darmo i bez zobowiązań!

 • Księgowanie – KPiR i Ryczałt
 • Fakturowanie
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

WYPRÓBUJ ZA DARMO
pełna lista funkcji

Biuro rachunkowe

99.00 zł

PRZYDZIELIMY CI KSIĘGOWĄ

Wybierz pakiet MINI lub MIDI

 • Pełna obsługa księgowa – KPIR i Ryczałt
 • Dedykowana księgowa
 • CRM
 • Magazyn
 • Wsparcie księgowe
 • JPK

ZLEĆ KSIĘGOWOŚĆ
pełny cennik i zakres usługi

Podane kwoty są kwotami netto za jeden miesiąc. Od 18 lat cena księgowości internetowej nie uległa zmianie. Wszystkie nasze usługi spełniają wymagania RODO.

Sprawdź dostępne modele płatności oraz zależność między zawieszeniem działalności a kontem w ifirma.pl.

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań