Zakup klimatyzacji a ulga termomodernizacyjna

zakup klimatyzacji a ulga termomodernizacyjna

Czy wiesz, że pewny rodzaj klimatyzacji możesz odliczyć od dochodu, dzięki uldze termomodernizacyjnej?

Ulga termomodernizacyjna to jedno z odliczeń od dochodu. Poprzez człon “termo” kojarzy się z wydatkami związanymi z ocieplaniem budynku. Zaskoczeniem może być więc fakt, że w ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć klimatyzację, która w pierwszej kolejności kojarzy się z chłodzeniem. Przeczytaj, kiedy możliwe jest odliczenie klimatyzacji od podatku, a właściwie – trzymając się właściwych pojęć ustawowych – od dochodu.

Czym jest ulga termomodernizacyjna

Ulgę termomodernizacyjną mogą odliczyć właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Polega ona na odliczeniu wydatków poniesionych na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.

Co jest przedsięwzięciem termomodernizacyjnym zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 2 ustawy o wspieraniu termomodernizacji, który wskazuje, że jest nim takie działanie, którego przedmiotem jest:

 • a) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych, budynków zbiorowego zamieszkania oraz budynków stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
 • b) ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, jeżeli budynki wymienione w lit. a, do których dostarczana jest z tych sieci energia, spełniają wymagania w zakresie oszczędności energii, określone w przepisach prawa budowlanego, lub zostały podjęte działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do tych budynków,
 • c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła, w wyniku czego następuje zmniejszenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków wymienionych w lit. a,
 • d) całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji;

Szczegóły rozliczenia ulgi od dochodu, poznasz z artykułu Ulga termomodernizacyjna.

Co ma wspólnego klimatyzacja z ulgą termomodernizacyjną?

Jak już wiemy, wskazana ulga dotyczy wydatków ściśle związanych z termomodernizacją istniejącego budynku, poniesionych na jego docieplenie i modernizację systemu grzewczego. Odpowiedni spis materiałów, usług i urządzeń odnajdziemy w Rozporządzeniu dot. materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Na liście tej w materiałach w pkt. 11 zauważymy pompę ciepła wraz z osprzętem, zaś w usługach w pkt.10 – montaż pompy ciepła.

Nie bez powodu przytaczamy punkty związane z pompą ciepła. Albowiem mają one również zastosowanie w pewnego rodzajach klimatyzacjach. Są to klimatyzacje inwerterowe z funkcją ogrzewania w trybie pompy ciepła (klimatyzacja taka jest, czy też spełnia funkcję pompy ciepła). Możliwość pracy w trybie pompy ciepła powietrze–powietrze posiada każdy nowoczesny klimatyzator (np. typu split). Urządzenie te zatem służą już nie tylko do chłodzenia, ale i do ogrzewania; w lecie – chłodzą, w zimie – ogrzewają.

Kiedy przysługuje odliczenie klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

Organy podatkowe zgodnie uznają, że wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła, poniesione w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, a w konsekwencji od dochodu.

Natomiast jeśli klimatyzacja ma jedynie funkcję ogrzewania i nie spełnia definicji pompy ciepła lub nie jest w nią wyposażona – nie podlega odliczeniu.

W razie niewiedzy, czy system klimatyzacyjny jest pompą ciepła (lub czy jest ona wbudowana) można zasięgnąć porady u sprzedawcy, producenta, czy dystrybutora.

Przykładowe interpretacje indywidualne, które przyznają prawo do odliczenia klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej:

 • z dn. 22.06.2021, o sygn.0113-KDIPT2-2.4011.77.2021.3.KK.“W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć zakup i montaż urządzenia klimatyzacyjnego z funkcją grzania (pompy ciepła), które jest wykorzystywane do ogrzewania budynku mieszkalnego (…)”,
 • z dn. 4.03.2022, o sygn.0113-KDIPT2-2.4011.1198.2021.2.MK “(…) prawo do ulgi termomodernizacyjnej będzie przysługiwać, jeżeli podatnik w ramach realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (…) poniósł wydatki na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła oraz wykaże związek poniesionego wydatku z ww. przedsięwzięciem termomodernizacyjnym.(…)”,
 • z dn. 07.04.2022, o sygn. 0110-KDIP3-2.4011.218.2022.2.AC“(…) W katalogu wydatków podlegających odliczeniu w załączniku do rozporządzenia (…) znajdują się m. in. w części 1 punkcie 11 pompa ciepła wraz z osprzętem. Natomiast w części 2 w punkcie 10 montaż pompy ciepła. Zatem poniesiony przez Pana wydatek na klimatyzację z pompą ciepła mieści się w katalogu wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej. (…)”.

Przykładowe Interpretacje, które zakwestionowały odliczenie klimatyzacji w ramach ulgi termomodernizacyjnej:

 • z dn. 21.05.2021, sygn.0113-KDIPT2-2.4011.227.2021.2.AKU – .“(…) W analizowanej sprawie Wnioskodawca zakupił i zamontował urządzenie pod nazwą klimatyzator z funkcją grzania, jednakże nie wskazał jednoznacznie, że to urządzenie jest pompą ciepła lub jest wyposażone w pompę ciepła. W konsekwencji, poniesione wydatki na zakup i montaż ww. urządzenia nie mogą zostać uznane za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej (…), ponieważ w katalogu wydatków podlegających odliczeniu znajdującym się w załączniku do rozporządzenia (…) w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów(…) związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych klimatyzator z funkcją grzania nie został wymieniony.(…)”.
 • 12.05.2021, sygn.0115-KDIT2.4011.825.2020.2.ŁS“(…) skoro jak wskazuje Wnioskodawczyni system klimatyzacji z funkcją grzania nie jest wyposażony w pompę ciepła powietrze-powietrze to poniesione wydatki na zakup i montaż ww. urządzenia nie mogą zostać uznane za wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej(…).

Należy zważyć, że choć widać jednomyślne stanowiska w interpretacjach, to jednak są to interpretacje indywidualne wydane dla konkretnych spraw i określonych stanów faktycznych. Aby mieć pewność, czy możemy dane wydatki odliczyć od dochodu, w ramach ulgi termomodernizacyjnej, warto wystąpić o udzielenie interpretacji dla siebie.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Kiedy można odliczyć wydatki związane z zakupem klimatyzacji?

  Organy podatkowe zgodnie uznają, że wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji, która jest pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła, poniesione w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, a w konsekwencji od dochodu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. Marek

  Dzien dobry , rozliczam sie z zoną ,ona jest wlascicielką budynku ale nie pracuje , ja tylko pracuje i zakupilem klimatyzatory do ogrzewania budynku na fakture(do faktury podalem dane żony ) czy przysluguje mi prawo odpisu od podatku tych klimatyzatorów? Dodam ze korzystalem z progrmu czyste powietrze (piec gazowy/fotowoltaika)

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość