Zaległy urlop – do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2022?

do kiedy wykorzystać zaległy urlop z 2022?

Pracownicy, którzy nie wykorzystali w pełni przysługujących im dni wolnych, posiadają teraz zaległy urlop z 2022 roku. Czy takie dni urlopowe możemy wykorzystać w 2023 roku? Czy urlop przepada jeśli pracownik nie zdąży z niego skorzystać? Jeśli posiadasz jeszcze niewykorzystane dni urlopu z ubiegłego roku, koniecznie przeczytaj do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop za 2022 rok!

Urlop wypoczynkowy 2023 – materiał video

 

Zaległy urlop wypoczynkowy

Kodeks pracy mówi o tym, że każdej zatrudnionej osobie przysługuje corocznie 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego (w zależności od jej stażu pracy). Pracownik ma obowiązek wykorzystania tego urlopu w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo.

Pracownik nie może zrezygnować w urlopu wypoczynkowego w celu otrzymania rekompensaty finansowej. Nie ma również możliwości przekazania urlopu osobie trzeciej. Prawo do wypoczynku jest niezbywalne.

Do kiedy trzeba wykorzystać urlop za 2022?

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, pracodawca może wysłać pracownika na zaległy wypoczynek bez uwzględniania i planowania terminu z podwładnym. Może to zrobić w sytuacji, gdy zatrudniony zwleka z urlopem wypoczynkowym i zbliża się termin jego wykorzystania. Pracodawca powinien posiadać dowody, które będą wskazywały, że wnioskował o zaplanowanie urlopu, ale pracownik nie spełnił jego prośby.

Czy niewykorzystany urlop przepada?

Jeśli urlop nie zostanie wykorzystany w terminie do końca września 2023, nie powoduje to utraty prawa do urlopu. Roszczenia ze stosunku pracy, w tym roszczenie dotyczące zaległego urlopu, ulegają przedawnieniu w po 3 latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Oznacza to, że pracownicy mają na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego 3 lata od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nabyli prawo do urlopu lub od 30 września kolejnego roku kalendarzowego – czyli ostatniego dnia, w którym pracownik może wykorzystać zaległy urlop.

Sprawdź również: Dni wolne w 2023 roku – jak najlepiej zaplanować urlop?

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Ile dni urlopowych rocznie posiada osoba zatrudniona?

    W zależności od stażu pracy jest to 20 lub 26 dni.

  2. 🔸Czy pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy?

    Tak – może to zrobić kiedy termin jego wykorzystania zbliża się do końca lub innym dogodnym dla siebie terminie BEZ uzgadniania tego z zatrudnionym.

  3. 🔸Czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy przepadnie?

    Nie od razu – zaległy urlop, a dokładniej roszczenia jego dotyczące ulegają przedawnieniu dopiero po 3 latach od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.