Aktualności

Zwolnienie przedmiotowe z VAT w najmie – zmiany od 23.07.2021 r.

Osoby, które wynajmują mieszkania, czy to w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy też prywatnie, powinny pamiętać, że w niektórych sytuacjach będzie istniał obowiązek rozliczania podatku VAT. Ustawa o VAT precyzuje również przypadki, w których można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. Jest to zwolnienie, które nie jest limitowane kwotowo.

Każdy podmiot powinien jednak pamiętać, że jeżeli będzie wystawiana faktura, czy to przez podmiot zwolniony z VAT, czy przez płatnika VAT, jeżeli podlega pod zwolnienie przedmiotowe powinna zawierać odpowiednią adnotację o podstawie prawnej tego zwolnienia. Sprawdźmy, jakie zmiany zostały wprowadzone do ustawy.

Kiedy najem korzysta ze zwolnienia przedmiotowego?

Zgodnie z ustawą o podatku VAT (art. 43 ust. pkt 36) jest napisane, że usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe o charakterze mieszkalnym, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w VAT. W takim przypadku, bez względu na limit osiągniętych przychodów z najmu, nie trzeba będzie płacić podatku VAT od najmu. Taki zapis obowiązywał do 22 lipca 2021 r.

Zmiana warunków uprawniających do korzystania ze zwolnienia z VAT najmu

Z dniem 23 lipca 2021 r. ustawodawca rozszerzył zapis mówiący o możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT. Dodany został zapis, że ze zwolnienia przedmiotowego będzie można również korzystać, jeżeli najem będzie dokonywany na rzecz społecznych agencji najmu (SAN). SAN zajmują się zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych osób fizycznych wskazanym przez gminę na zasadach określonych w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Działalność nierejestrowana w e-commerce – rozmowa z księgowym oraz ekspertem ds. e-commerce

O możliwościach jakie oferuje działalność nierejestrowana działając w e-commerce, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich ulg oraz…

4 godziny temu

Kasowy PIT dla przedsiębiorcy

Kasowy PIT pozwala podatnikom na wykazanie przychodu w działalności dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca faktycznie otrzyma…

8 godzin temu

Wskaźnik VAT – wyliczanie wskaźnika VAT

Przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż mieszaną, mają obowiązek ustalania proporcji VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak…

8 godzin temu

Wspieranie nowych inwestycji – jak uzyskać decyzję?

Planujesz realizację zupełnie nowej inwestycji? Jeśli tak, to pamiętaj, że przepisy prawa przewidują pomoc w…

8 godzin temu

Niższy VAT dla branży beauty – zmiany 2024

Jesteś właścicielem salonu kosmetycznego lub salonu piękności? Zobacz, jakie zmiany w VAT szykują się dla…

11 godzin temu

Czy nazwa firmy jest niezbędna przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej?

Wybór działalności nierejestrowanej niesie za sobą wiele ułatwień dla przedsiębiorców, którzy zyskują szansę na zmniejszenie…

1 dzień temu