Czym jest analiza strategiczna? Metody analizy strategicznej

metody analizy strategicznej

Podejmowanie decyzji stanowi codzienność w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa − od nich zależy jego szybkość rozwoju i osiąganie zysków.

Przeprowadzenie analizy strategicznej może przynieść Ci szereg wartościowych informacji o czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych, które wpływają na Twój biznes. Na czym ona polega i dlaczego warto z niej skorzystać? O tym poniżej!

Czym jest analiza strategiczna?

Analiza strategiczna stanowi pierwszy etap zarządzania strategicznego. Jest badaniem, które pozwala ocenić dotychczasowe działania firmy, a jednocześnie wyznaczyć nowe kierunki ekspansji, mając na uwadze zmienność otoczenia rynkowego.

W dużej mierze skupia się ona sprawdzeniu czynników zewnętrznych i wewnętrznych wpływających na kondycję przedsiębiorstwa, aniżeli naprawie błędów organizacyjnych.

Główne metody analizy strategicznej przedsiębiorstwa

Sposoby badania kondycji i możliwości przedsiębiorstwa można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Zastosowanie ich obu pozwoli nabrać szerszej perspektywy i zachować obiektywność naszej oceny.

Koncepcja 5 sił Portera

Zakłada, że na atrakcyjność i powodzenie firmy w otoczeniu „makro” mają wpływ następujące aspekty:

 • siła przetargowa nabywców,
 • siła przetargowa dostawców
 • natężenie konkurencji,
 • zagrożenie związane z możliwością pojawienia się nowych producentów,
 • dostępność substytutów.

Więcej o tej koncepcji przeczytasz tutaj.

Mapa grup strategicznych

Jest narzędziem pozwalającym określić konkurencyjność innych podmiotów na rynku. Przedsiębiorstwa z danej branży dzielone są na grupy strategiczne, które następnie przedstawia się za pomocą mapy. Dzięki takiej graficznej prezentacji w łatwy sposób można rozpoznać możliwości i problemy strategiczne. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Analiza kluczowych czynników sukcesu

Jest metodą, wskazującą na cechy organizacji, które mają największy wpływ na osiągnięcie zamierzonych celów. Po skomponowaniu listy owych właściwości i określenia stopnia ich wpływu otrzymujemy jej profil strategiczny. Należy wykonać to dla swojej firmy i przynajmniej jednego przedstawiciela konkurencji. Zestawienie ich razem umożliwia wgląd w nasze mocne i słabe strony. Sprawdź więcej informacji na temat KCS.

Analiza PEST

Określa podstawowe obszary środowiska zewnętrznego decydujące o funkcjonowaniu i pozycji organizacji. Są to:

 • sfera polityczna
 • sfera ekonomiczna
 • sfera społeczna
 • sfera technologiczna

Poprzez ocenę makrootoczenia – analiza PEST pomaga wyznaczyć przyszłą strategię działania.

Jak wybrać odpowiednią metodę analizy?

Nie istnieje jeden, idealny sposób na zweryfikowanie działania przedsiębiorstwa. Jest to jednostka zbyt skomplikowana i zależna od wielu czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych, aby móc dokonać dokładnej analizy. W praktyce należy dobrać kilka dostępnych metod do charakteru, pozycji i celów organizacji. Nie jest to łatwe zadanie, bowiem wymaga ono wiedzy teoretycznej, a przede wszystkim doświadczenia. Niewątpliwie wiąże się to z włożeniem wysiłku i często dużych nakładów finansowych, jednak skutek w postaci sukcesu firmy jest tego wart.

Etapy opracowania analizy strategicznej

Przed podjęciem decyzji ważnej dla przyszłości organizacji, konieczne jest zaznajomienie się z jej charakterem i pozycją na rynku. Skuteczną analizę strategiczną przeprowadzisz, wykonując poniższe kroki:

 1. Scharakteryzuj swój przedmiot badań − w jakiej branży działa firma, jaki jest jej charakter, czy badasz ją całościowo, czy jej określony dział?
 2. Rozmawiaj z zespołem − zaczynając od członków zarządu, kierownictwa wyższego i niższego szczebla, kończąc na pracownikach. Rozmowa z nimi może Ci dostarczyć cennych informacji o występujących nieprawidłowościach.
 3. Prześledź działania firmy w wybranym okresie, jakie skutki przyniosły?
 4. Zastosuj metody analityczne, o których mowa w artykule. Najlepiej, abyś użył/-a kilku z nich, aby przyjrzeć się sytuacji z różnych perspektyw.
 5. Wyciągnij wnioski z badań i zaproponuj możliwe rozwiązania.
 6. Przygotuj i przedstaw wytyczne mające usprawnić funkcjonowanie firmy – w postaci raportu, prezentacji. Aspekt wizualny i sposób przekazu są równie istotne co wartość merytoryczna.
 7. Nadzoruj proces wdrażania zmian i jeśli jest taka potrzeba − dokonaj poprawek.
 8. Kontaktuj się z interesariuszami, aby mieć kontrolę nad wprowadzonymi procedurami.

Dlaczego warto korzystać z analizy strategicznej?

Przeprowadzenie kompleksowej oceny przedsiębiorstwa jest czasochłonne i kosztowne. Prawdopodobnie zaistnieje potrzeba spowolnienia działań w innych obszarach działalności, aby skupić się na dogłębnej analizie. Pomimo to, wartość dodana, którą możesz z niej uzyskać, z pewnością zaprocentuje na przyszłość. Analiza strategiczna przedsiębiorstwa pomoże Ci:

 • Poznać specyfikę rynku i sektora, w którym działasz;
 • Dowiedzieć się, jakie masz silne strony i możliwości dalszego rozwoju, a także jakie kroki powinieneś podjąć w tym kierunku;
 • Zidentyfikować swoje słabości i ograniczyć ich wpływ lub jeśli to możliwe – usunąć je;
 • Osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Tempo rozwoju i pojawiania się nowych graczy na rynku sprawia, że posiadanie dobrej strategii zarządzania jest koniecznością. Wykorzystanie przedstawionych powyżej narzędzi umożliwi Ci rozpoznanie swojej pozycji wśród konkurencji, podkreślenie atutów Twojej firmy i stawienie czoła wyzwaniom biznesowym.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość