Blog ifirma.pl

1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego

|
Podatnik podlegający ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może wesprzeć organizację pożytku publicznego w szczególny sposób – przekazując kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego za poprzedni rok.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Każda osoba ma prawo wesprzeć wybraną przez siebie organizację działającą dla dobra społeczności.  Niektóre z tych organizacji cieszą się przywilejami organizacji pożytku publicznego (OPP). Podatnik podlegający ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może wesprzeć taką organizację w szczególny sposób – przekazując kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1% podatku należnego za poprzedni rok.

Kto może przekazać 1%?

Podatnicy, rozliczający się na jednej z następujących deklaracji rocznych: PIT-28,  PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38. Są to więc m.in.: – osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, – pracownicy uzyskujące dochody z tytułu stosunku pracy i umów cywilnoprawnych samodzielnie sporządzający zeznanie roczne, – osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, – osoby uzyskujące dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, – emeryci samodzielnie wypełniający zeznanie roczne (nie zdają się na ZUS w tym zakresie).

Jakie organizacje możemy wesprzeć w ten sposób?

Lista organizacji pożytku publicznego publikowana jest co roku w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej MONITOR POLSKI. Jednak nie każdej organizacji, którą znajdziemy na tej liście, możemy przekazać kwotę. Wybrana przez podatnika z listy OPP musi spełniać dwa dodatkowe warunki: – na dzień 30 listopada 2008 r. musiała już posiadać status OPP, – nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Oznacza to, że nie możemy przekazać ww kwoty na rzecz m.in. partii politycznych czy związków i samorządów zawodowych.

W jaki sposób przekazać kwotę 1% podatku należnego?

Mamy prawo przekazać 1% podatku wykazanego w zeznaniu rocznym, więc najprostszą metodą jest ujęcie wniosku o przekazanie na tymże zeznaniu. Warunkiem przekazania jest złożenie zeznania w terminie i terminowa zapłata podatku. Wniosek o przekazanie 1% podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego – należy w odpowiednio przeznaczonej do tego rubryce wpisać nazwę OPP, jej numer KRS oraz kwotę którą pragniemy aby US przekazał na rzecz organizacji. Kwota nie powinna być wyższa niż 1% podatku należnego wykazanego w tym zeznaniu i zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeżeli pragniemy, aby organizacja przekazała tą kwotę na konkretny cel, uzupełniamy również rubrykę „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Dalsze kroki podejmuje US – to US przekazuje kwotę wykazaną w zeznaniu na rachunek bankowy wybranej przez nas OPP. Na jednej deklaracji możemy przekazać 1% tylko dla jednej organizacji. Jeżeli jednak rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu – w każdym z nich mamy prawo wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Kiedy US nie przekaże 1% z winy podatnika?

Podstawowym warunkiem jest brak pomyłek podczas wskazywania OPP, a więc nazwa i numer KRS powinny odpowiadać tym z ministerialnego wykazu. 1% podatku można przekazać wyłącznie w zeznaniu podatkowym złożonym w terminie. W przypadku spóźnienia w złożeniu zeznania kwota nie będzie przekazana. Inne uregulowania dotyczą jednak złożenia korekty zeznania rocznego w przeciągu dwóch miesięcy. Jeżeli złożymy korektę zeznania w terminie do 30 czerwca (lub 2 kwietnia PIT-28) również mamy prawo wykazać 1% i kwota ta zostanie przekazana zgodnie z deklaracją korygującą. Równie ważnym warunkiem przekazania kwoty 1% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego w terminie najpóźniej 2 miesięcy od ostatecznego terminu składania deklaracji rocznych. W przypadku, kiedy wykazaliśmy nadpłatę, nie musimy robić nic. Joanna Pindelska

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie