Jaki dokument sprzedaży wystawia osoba prowadząca działalność nierejestrowaną?

działalność nierejestrowana dokument sprzedaży

Prowadzisz działalność nierejestrowaną? Sprawdź, czy musisz wpisywać NIP lub PESEL na fakturze.

Od momentu wprowadzenia Konstytucji Biznesu część osób zyskało możliwość zarobkowania bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Oczywiście istnieją określone warunki progowe, które należy spełnić. Jednym z zasadniczych i niezbędnych jest limit przychodów, który wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę, jakie obowiązuje w danym roku. W dzisiejszym artykule będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, jaki dokument sprzedaży wystawia osoba prowadząca działalność nierejestrowaną.

Czy osoba prowadząca działalność nierejestrowaną ma obowiązek wystawiania faktur?

Co do zasady osoby prowadzące działalność nierejestrową są zwolnione z obowiązku wystawiania faktury. Wynika to z przepisów ustawy o podatku VAT, art. 113 ust. 1 i 9, tak jak przedsiębiorcy, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego w VAT. Jednak jeżeli nabywca zgłosi takie żądanie w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, otrzymano całość lub część zapłaty, to wówczas należy wystawić fakturę.

Jakie elementy zawiera faktura uproszczona wystawiona przez osobę wykonującą działalność nierejestrowaną?

W takim przypadku będzie to faktura uproszczona, która zawiera jedynie takie elementy jak:

 • data wystawienia,
 • numer kolejny,
 • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
 • nazwa (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miara i ilość (liczba) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa towaru lub usługi,
 • kwota należności ogółem.
 

Odrębną kwestią jest sytuacja, w której przy prowadzeniu działalności nierejestrowanej należy dokonać rejestracji do podatku VAT. Wówczas taka osoba stosuje przepisy dotyczące wystawiania faktur na takich samych zasadach, jak pozostali przedsiębiorcy – czynni podatnicy VAT, a więc w oparciu o przepisy ustawy o VAT.

Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną może wykonywać również czynności wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 2-6, 8-36 ustawy o podatku VAT i w art. 82 ust. 3, który odnosi się do czynności zwolnionych z VAT wymienionych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków ich stosowania. W takim przypadku na wystawionej fakturze uproszczonej, poza elementami wymienionymi powyżej, musi się znaleźć dodatkowo podstawa prawna tego zwolnienia, ze wskazaniem:

 • przepisu ustawy VAT,
 • rozporządzenia wydanego na podstawie ustawy,
 • przepisu dyrektywy 2006/112/WE,
 • inna podstawa dająca prawo do stosowania zwolnienia od podatku VAT.
 

Więcej informacji na temat działalności nierejestrowanej i rejestracji do VAT można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

 

Czy na fakturze uproszczonej musi się znaleźć NIP lub PESEL?

Nie ma żadnych przepisów, które nakładałyby na osobę prowadzącą działalność nierejestrowaną zamieszczanie numeru NIP na fakturze uproszczonej, a tym bardziej numeru PESEL. W związku z powyższym nawet jeżeli taka osoba posiada NIP, to i tak nie musi wpisywać tego numeru na fakturze.

Podsumowanie

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną nie muszą każdorazowo wystawiać faktury od dokonanych dostaw towarów lub usług. Taki obowiązek powstaje dopiero w momencie żądania wydania faktury przez nabywcę. W takiej sytuacji faktura ma jedynie postać uproszczoną, chyba że transakcja jest wykonywana przez zarejestrowanego podatnika VAT. Na fakturze nie ma obowiązku umieszczania numeru NIP lub PESEL.

Działalność nierejestrowana a składki ZUS – przeczytaj.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość