VAT-R krok po kroku – materiał video
Pojęcie działalności nierejestrowanej pojawiło się już w 2018 roku kiedy to tzw. Konstytucja Biznesu wprowadziła wiele rozwiązań dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ale nie tylko. Nie w każdej sytuacji osiąganie przychodów z drobnej działalności musi od razu być zgłoszone do rejestru przedsiębiorców.
Założenia działalności nierejestrowanej
Żeby wykonywanie pewnych czynności w sposób ciągły i zorganizowany można było zaliczyć do drobnej działalności zwanej nierejestrowaną, musi być spełnione kilka warunków.
Po pierwsze przychód osiągany z tego tytułu nie może przekroczyć 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku podatkowym.
Po drugie z tego rodzaju przywileju nie skorzystają osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziły działalność gospodarczą.
Po trzecie taka osoba musi prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, do której będzie wpisywała w porządku chronologicznym osiągane przychody.
Po czwarte na żądanie nabywcy musi być wystawiona faktura, rachunek, ewentualnie faktura uproszczona.
Po piąte przychody z działalności nierejestrowanej należy wykazać w zeznaniu rocznym w PIT-36. Wpisane będą przychody, faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodu.
Po szóste osoby wykonujące taką działalność muszą respektować uprawnienia konsumenckie wynikające z przepisów.
Działalność nierejestrowana a VAT
Co do zasady, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT) są zwolnione podmiotowo. Są jednak pewne rodzaje działalności, które bez względu na wartość sprzedaży nie korzystają ze zwolnienia w podatku VAT. Mówi o tym art. 113 ust. 1 pkt 13, a zalicza się do nich m.in.:
- usługi prawnicze,
- usługi w zakresie doradztwa,
- usługi jubilerskie,
- usługi ściągania długów, w tym faktoringu,
- dostawa towarów z załącznika nr 12 do ustawy,
- hurtowa i detaliczna sprzedaż części do samochodów i motocykli,
- internetowa sprzedaż preparatów kosmetycznych, toaletowych, sprzętu gospodarstwa domowego, wyrobów elektronicznych i optycznych.
Obowiązki po dokonaniu rejestracji do podatku VAT
W przypadku rejestracji do podatku VAT taka osoba staje się czynnym podatnikiem i obowiązują ją przepisy ustawy o podatku VAT na takich samych zasadach, jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. W tym momencie zakres obowiązków i odpowiedzialności staje się znacznie szerszy.
Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną jako czynny podatnik VAT musi:
- Prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu VAT.
- Sporządzać deklaracje VAT i je przesyłać do urzędu skarbowego.
- Składać plik JPK_V7
- Ewidencjonować transakcje unijne jeżeli takie mają miejsce.
- Wystawiać faktury VAT na rzecz osób prowadzących działalność gospodarczą.
- Wpisywać bezpośrednio do ewidencji VAT, transakcje, które nie są objęte fakturami.
Wszystkie osoby, które mają zamiar prowadzić działalność nierejestrowaną, powinny przed jej rozpoczęciem dokładnie się zapoznać z przywilejami, jakie im przysługują, ale również zwrócić uwagę na obowiązki. Brak odpowiedniej wiedzy w tym temacie nie zwolni takiej osoby z odpowiedzialności, a konsekwencje mogą być dotkliwe finansowo. Na stronach Ministerstwa Finansów znajduje się dużo cennych informacji, należy tylko zwracać uwagę na daty ich publikacji i sprawdzać, czy uwzględniają zmiany przepisów podatkowych.