Blog ifirma.pl

Strajk nauczycieli. Czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego?

|
|
5 minut czytania
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W dniu 08.04.2019 nauczyciele rozpoczęli bezterminowy strajk, pojawia się zatem pytanie “Czy mogę skorzystać z zasiłku opiekuńczego?” Odwiedź: tak, jeśli spełniamy odpowiednie warunki!

Zasiłek opiekuńczy gwarantowany ustawą

Ustawa o ubezpieczeniach społecznych pozwala na skorzystanie przez jednego z rodziców dziecka z zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły. W tym wypadku będzie to rozpoczęty w dniu dzisiejszym strajk nauczycieli.

Z tego tytułu opiekunowi dziecka przysługuje zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, wypłacany jest w wysokości 80% podstawy wymiaru składki chorobowej. Pracownik standardowo może skorzystać z 2 dni urlopu opiekuńczego, dodatkowo przysługuje mu zasiłek opiekuńczy z tytułu nieprzewidzianego zamknięcia placówki to odpowiednik zasiłku opiekuńczego związanego z opieką nad dzieckiem w związku z jego chorobą.

Jakie warunki musimy spełnić aby wystąpić o świadczenie związane ze strajkiem?

 • rodzic/opiekun dziecka podlega pod ubezpieczenie chorobowe*,
 • dziecko nie ukończyło 8 roku życia (nie obchodziło jeszcze 8 urodzin),
 • w czasie zamknięcia placówki nie ma innej osoby dorosłej, która mogłaby opiekować się dzieckiem**,
 • zamknięcie placówki jest niespodziewane – czyli rodzice zostali o tym poinformowani w czasie krótszym niż siedem dni.

Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie.

* nie obowiązuje w tym przypadku okres wyczekiwania (czyli już od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego możemy wnioskować o wypłatę zasiłku opiekuńczego)

** zasiłek nie przysługuje jeśli jeśli inne osoby z rodziny, z którymi mieszkam, mogą opiekować się dzieckiem.

Z zasiłku opiekuńczego możemy skorzystać z zarówno w przypadku opieki nad dziećmi własnymi, dziećmi małżonka, jak i dziećmi przysposobionymi/przyjętymi na wychowanie i utrzymanie. Do wniosku nie dołącza się zwolnienia lekarskiego – nie jest więc potrzebna wizyta u lekarza. Niezbędne jest wyłącznie samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki, np. w związku ze strajkiem nauczycieli.

Jak długo może trwać zasiłek opiekuńczy?

W ciągu całego roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje przez maksymalnie 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym. Limit ten obowiązuje na wszystkie dzieci pod opieką.

Nie ma znaczenia czy opiekujemy się jednym czy dwójką dzieci – łącznie przysługuje nam stała wartość: 60 dni/rok.

Jak wnioskować o wypłatę zasiłku opiekuńczego na zdrowe dziecko?

Termin

Dokumenty składamy niezwłocznie. Jeśli jednak nie zrobiliśmy tego niezwłocznie – wówczas do okresu przedawnienia, który upływa w okresie 6 miesięcy. To oznacza, że możliwe jest także złożenie wniosku o zasiłek za okres, który już minął. Wówczas wniosek należy złożyć do 6 miesięcy od ostatniego dnia, za który można było dostać zasiłek.

Przykład: jeśli opiekuję się dzieckiem od 1 do 8 lipca, to ostatni dzień, za który mogę dostać zasiłek, to 8 lipca. Czyli, żeby dostać zasiłek, muszę złożyć wszystkie dokumenty do 8 stycznia następnego roku (6 miesięcy po 8 lipca).

Dokumenty

Przedsiębiorca, składa dokumenty bezpośrednio w ZUS. Możliwe jest przesłanie ich poprzez PUE-ZUS. Złożyć należy:

 • Wniosek o zasiłek opiekuńczy – na druku Z15A + w polu UWAGI koniecznie powinniśmy uzupełnić oświadczenie: Wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego związany jest z opieką nad zdrowym dzieckiem w związku z nieoczekiwanym zamknięciem placówki (żłobek, przedszkole, szkoła), o którym zamknięciu zostałam/em poinformowany w okresie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem placówki.
 • Wypełniony druk Z-3b
Pracownik/zleceniobiorca dostarcza wniosek do swojego pracodawcy.
 • Wniosek o zasiłek opiekuńczy – na druku Z-15A . W polu UWAGI koniecznie powinniśmy uzupełnić oświadczenie: Wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego związany jest z opieką nad zdrowym dzieckiem w związku z nieoczekiwanym zamknięciem placówki (żłobek, przedszkole, szkoła), o którym zamknięciu zostałam/em poinformowany w okresie krótszym niż 7 dni przed zamknięciem placówki.
 • dodatkowo pracodawca wypełnia i dostarcza do ZUS druk Z-3 (pracownik) lub Z-3a (zleceniobiorca)

W tym przypadku Z-15a do ZUS pracownik/zleceniobiorca może przekazać samodzielnie poprzez PUE-ZUS (pue-zus/ubezpieczony/usługi/katalog usług/Złożenie dokumentu ZUS Z-15).

Na PUE-ZUS nie udostępniono Druku Z-15A, dlatego też w tym przypadku obowiązującym będzie druk Z-15.

Jak wpływa to na składki ZUS/wypłatę wynagrodzenia?

Przedsiębiorca za okres przyznanego zasiłku opiekuńczego nie opłaca składek społecznych.

To oznacza, że po wypłaceniu przez ZUS zasiłku korygujemy deklarację ZUS DRA za miesiąc w którym pojawiła się opieka na dziecko + (jeśli korekta jest złożona przed terminem klonowania deklaracji) kolejną pełną deklarację ZUS DRA (która będzie się “w całości” klonowała).

Nadpłatę składek rozliczamy w najbliższym zobowiązaniu wobec ZUS. Okres zasiłku nie jest wykazywany na ZUS RSA.

Pracownik – zasiłek wypłaca ZUS, dlatego musimy pomniejszyć wynagrodzenie pracownika za dany miesiąc.

rachunek do wynagrodzenia/ wylicz wynagrodzenie chorobowe / jeśli widnieje “różowy” wiersz w części “Podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego” – weryfikujemy jaką kwotę wpisać*/ w części “Pozycje wynagrodzenia chorobowego” podajemy odpowiednie daty, współczynnik 80%, opis …. , odznaczamy (zostawiamy pusty) box: “Czy naliczać wynagrodzenie za okres choroby?”/przelicz/zatwierdź.

*pełną wynikającą z umowy lub zero – to zależne jest od tego czy za dany miesiąc przepracowano więcej czy m niej niż połowę miesiąca

Okres zasiłku powinien być wykazany na ZUS RSA w miesiącu, w którym pojawiła się wypłata danego wynagrodzenia.

Brak prawa do zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje za okres, w którym ubezpieczony:

 • ma prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
 • korzysta z urlopu bezpłatnego lub urlopu wychowawczego,
 • jest tymczasowo aresztowany lub odbywa karę pozbawienia wolności,
 • objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego pracował lub wykorzystywał to zwolnienie niezgodnie z jego celem, co zostało stwierdzone w czasie kontroli.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie

  Ułatwienia dla e‑commerce

  Wygodne integracje
  Wygodne integracje

  Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

  Sprawdź wszystkie integracje →

  Wygodne integracje
  Płatności w jednym miejscu

  ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

  Wygodne integracje
  Łatwe generowanie faktur

  Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

  allegro integracja ecommerce
  woocommerce integracja ecommerce
  shoper integracja ecommerce
  prestashop integracja ecommerce
  shoplo integracja ecommerce
  magento integracja ecommerce