Blog ifirma.pl

ZUS od wynagrodzeń a zwolnienie z zapłaty składek ZUS

|
|
6 minut czytania
Zatrudniasz pracowników i zostałeś zwolniony z opłacania składek ZUS? Sprawdź jak prawidłowo dokonywać księgowań.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zwolnienie z opłacania składek ZUS za okres marzec-maj 2020 r. to jeden z przywilejów przyznanych przedsiębiorcom, który został zapisany w ustawie tarcza antykryzysowa. Co prawda termin do złożenia wniosku o zwolnienie już upłynął 30 czerwca 2020 r., ale pewne wątpliwości co do sposobu księgowania i ujmowania w kosztach firmy pozostały. Spróbujemy spojrzeć na to zagadnienie z perspektywy kosztów uzyskania przychodów.

Kto skorzystał ze zwolnienia z opłacania składek ZUS?

Z możliwości całkowitego 100% zwolnienia z opłacania składek mogli skorzystać przedsiębiorcy:

 1. Prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo.
 2. Zatrudniający pracowników, a więc występujący w roli płatnika składek za mniej niż 10 pracowników.

Zwolnienie ze składek ZUS w wysokości 50% przysługiwało przedsiębiorcom, którzy jako płatnicy zatrudniali od 10 do 49 ubezpieczonych.

Brak obowiązku regulowania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i FGŚP nie miał charakteru umorzenia, a jedynie przejęcia tego obowiązku przez Skarb Państwa w określonym przedziale czasu. Fakt zwolnienia z opłacania składek nie pozbawił przedsiębiorcy ani jego pracowników prawa do opieki zdrowotnej, prawa do wypłaty świadczeń w przypadku choroby jak również innych praw wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

W jaki sposób rozlicza się wynagrodzenie pracowników w kosztach na zasadach ogólnych?

Co do zasady wynagradzania pracowników ujmowane są w kosztach uzyskania przychodów w kwocie brutto w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeżeli ten termin nie zostanie dotrzymany wówczas zaliczenia w koszty dokonuje się w miesiącu wypłaty zaległego wynagrodzenia.

Składki ZUS w części finansowanej przez pracodawcę jako płatnika składek, składki na Fundusz Pracy, Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone.

W jaki sposób należy traktować składki ZUS, z których opłacenia został zwolniony przedsiębiorca?

W tej sprawie zostało skierowane zapytanie do do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej MRPiPS):

 1. Czy zwolnienie płatnika z ZUS dotyczy tylko płatnika, czy jego pracowników też.
 2. Czy pracodawca, który złożył wniosek o umorzenie ZUS, ma dalej potrącać składki ZUS od pensji pracownika?
 3. Czy gdy ma potrącać pracownikowi składki ZUS, to musi je przelać normalnie do ZUS?

MRPiPS odpowiedziało:

Obowiązki płatnika składek zostały uregulowane w ustawie o Systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa o COVID-19 zwalnia płatnika wyłącznie z obowiązku opłacenia nieopłaconych składek. Żaden z przepisów ustawy nie uchyla pozostałych obowiązków, a więc płatnik składek nadal jest zobowiązany do obliczenia, potrącenia oraz rozliczenia składek na ZUS na zasadach ogólnych. Za składki potrącone a nieuregulowane do ZUS ponosi odpowiedzialność przedsiębiorca jako płatnik składek, a nie ubezpieczony.

Wynagrodzenia netto do wypłaty będzie pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne, tym samym podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym podlega zmniejszeniu o te składki, a zaliczka na podatek będzie pomniejszona o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z punktu widzenia pracownika nic się nie zmienia, otrzyma on wynagrodzenie netto w takiej samej wysokości jak w innych okresach rozliczeniowych.

Zwolnienie ze składek adresowane jest do płatników składek i ma na celu pomoc w zakresie zadłużenia z tytułu należności publicznoprawnych, do których regulowania zobowiązani są płatnicy składek. Taka pomoc została skierowana, aby ratować firmy w związku z negatywnymi konsekwencjami z powodu COVID-19.

W jaki sposób powinny być ujmowane składki ZUS przy zwolnieniu z ich opłacenia?

Zwolnienie przedsiębiorcy z opłacenia należnych składek ZUS, czy to potrąconych z wynagrodzenia pracownika, czy też w części finansowanej przez płatnika nie będzie stanowiło kosztów uzyskania przychodów. Takie składki nie będą posiadały statusu “opłacone” a więc przedsiębiorca nie poniesie żadnego uszczerbku finansowego.

W jaki sposób powinny wyglądać księgowania w PKPiR:

 1. W sytuacji, gdy na moment wypłaty wynagrodzenia przedsiębiorca nie otrzymał jeszcze pisma o zwolnieniu z opłacenia składek ZUS za dany miesiąc w kolumnie 12 powinna być ujęta kwota wynagrodzenia brutto.
 2. W praktyce występuje pogląd, żeby wyksięgowania dokonywać w dacie decyzji. Jednakże zgodnie z bieżącym stanowiskiem Krajowej Informacji Skarbowej rozwiązaniem zalecanym jest, aby po otrzymaniu informacji z ZUS o zwolnieniu z opłacenia składek w części pracownika w kolumnie 12 powinna zostać zaksięgowana na “minus” kwota tych składek w dacie ujęcia wynagrodzenia w PKPiR.
 3. Jeżeli przedsiębiorca uregulował składki za miesiąc marzec 2020 r., a następnie wystąpił o ich zwrot i go otrzymał w takiej sytuacji zmniejszenia kosztów w PKPiR dokonuje się pod datą otrzymania zwrotu w ZUS.

Takie nieopłacone składki ZUS będą dla przedsiębiorcy stanowiły dodatkowe środki finansowe, które może przeznaczyć na inne wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedsiębiorca nie musi się również obawiać, że będzie musiał od nich zapłacić podatek dochodowy.

Zapłata na rachunek inny niż wskazany na białej liście – zmiany od 1 lipca 2020 r. – przeczytaj.

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie