Blog ifirma.pl

Amortyzacja mieszkania, w którym prowadzona jest działalność

|
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część związanych z nim wydatków. Co więcej, mogą oni również część lokalu wykorzystywaną do celów firmowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. W jaki sposób tego dokonać?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część związanych z nim wydatków. Co więcej, mogą oni również część lokalu wykorzystywaną do celów firmowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. W jaki sposób tego dokonać? Z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie?

Jak ustalić wartość początkową części mieszkania?

Oczywistym jest, że w sytuacji, gdy na cele działalności przedsiębiorca wykorzystuje np. jeden pokój, wówczas do ewidencji środków trwałych ma on prawo wprowadzić nieruchomość, ale tylko w części przypadającej na wspomniane pomieszczenie. Jak w takim wypadku określić wartość początkową części mieszkania? Zgodnie z ustawą o PIT, możliwe są 2 rozwiązania:
 • tradycyjna metoda ustalenia wartości początkowej, jako ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj),
 • uproszczona metoda ustalenia wartości początkowej części mieszkania, która polega na przemnożeniu metrażu przeznaczonego na działalność przez ustawową stawkę 998 PLN/m2.
Jak widać na powyższym przykładzie, metoda uproszczona mocno odbiega od aktualnych cen na rynku nieruchomości.

Amortyzacja części mieszkania

W przypadku prywatnego lokalu mieszkalnego, może on wybrać wyłącznie amortyzację liniową. Dostępne stawki to: podstawowa – 1,5%; 2,5% w sytuacji, gdy do celów działalności wykorzystujemy co najmniej 50 proc. powierzchni lokalu; indywidualna – maks. 10% dla lokali używanych (użytkowanych przez zakupem co najmniej 60 miesięcy i wprowadzonych pierwszy raz do ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy). Oznacza to, że przedsiębiorca z powyższego przykładu:
 • w pierwszej sytuacji obniży podatek dochodowy o 167,40 PLN rocznie (62 000 PLN x 1,5% x 18%)
 • w drugiej sytuacji obniży podatek dochodowy o rocznie 32,34 PLN rocznie (11 976 PLN x 1,5% x 18%)
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   Paweł Jarosz

   Czy możecie Państwo pokazać na przykładzie formularza z ifirmy, jak poprawnie dodać do środków trwałych np. część domu, przeznaczoną na prowadzenie działalności ? Jest w formularzu kilka pól, które mogą sprawiać kłopoty, gdy robi się to pierwszy raz.

  2. 16 listopada 2020 o 11:36
   ifirma.pl

   Ścieżki księgowania znajdują się w instrukacjach w Pomocy serwisu. W temacie nieruchomości warto zapoznać się z instukcjami: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/mieszkanie-prywatne-a-srodki-trwale/ oraz https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/jak-amortyzowac-nieruchomosc/
   Warto też zapoznać się z e-bookiem gdzie pokazane jest jak wprowadzić składnik majątku: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/instrukcja-dla-ksiegowosci-internetowej/
   Gdyby miał Pan wątpliwość w zakresie uzupełnienia konkretnego pola w serwisie zachęcam do szybkiego kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl przez czat, Konsultanci wskażą do czego służą określone pola.

  3. 16 listopada 2020 o 11:35
   Łukasz Dragosz

   @disqus_nqNviN14eY:disqus czy my się znamy? 🙂

   @ifirma:disqus czemu przy mieszkaniu spółdzielczym własnościowym mozna odliczyć tylko 1,5% w ifirma.pl?

  4. 24 marca 2021 o 10:02
   Ifirma

   W serwisie są dwa KŚT dla spółdzielczych praw 121 – tutaj od razu serwis podpowie stawkę 2,5%, w 122 zaś żeby ją uzyskać należy zmienić Metodę amortyzacji na Liniową indywidualną i wtedy podać 2,5%. Podane wartości w serwisie wynikają wprost z Rozporządzenia regulującego stawki według klasyfikacji środków trwałych tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.12.2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie