Amortyzacja mieszkania, w którym prowadzona jest działalność

mieszkanie jako siedziba firmy

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część związanych z nim wydatków. Co więcej, mogą oni również część lokalu wykorzystywaną do celów firmowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. W jaki sposób tego dokonać?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część związanych z nim wydatków. Co więcej, mogą oni również część lokalu wykorzystywaną do celów firmowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. W jaki sposób tego dokonać? Z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie?

Jak ustalić wartość początkową części mieszkania?

Oczywistym jest, że w sytuacji, gdy na cele działalności przedsiębiorca wykorzystuje np. jeden pokój, wówczas do ewidencji środków trwałych ma on prawo wprowadzić nieruchomość, ale tylko w części przypadającej na wspomniane pomieszczenie. Jak w takim wypadku określić wartość początkową części mieszkania? Zgodnie z ustawą o PIT, możliwe są 2 rozwiązania:
 • tradycyjna metoda ustalenia wartości początkowej, jako ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj),
 • uproszczona metoda ustalenia wartości początkowej części mieszkania, która polega na przemnożeniu metrażu przeznaczonego na działalność przez ustawową stawkę 998 PLN/m2.
Jak widać na powyższym przykładzie, metoda uproszczona mocno odbiega od aktualnych cen na rynku nieruchomości.

Amortyzacja części mieszkania

W przypadku prywatnego lokalu mieszkalnego, może on wybrać wyłącznie amortyzację liniową. Dostępne stawki to: podstawowa – 1,5%; 2,5% w sytuacji, gdy do celów działalności wykorzystujemy co najmniej 50 proc. powierzchni lokalu; indywidualna – maks. 10% dla lokali używanych (użytkowanych przez zakupem co najmniej 60 miesięcy i wprowadzonych pierwszy raz do ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy). Oznacza to, że przedsiębiorca z powyższego przykładu:
 • w pierwszej sytuacji obniży podatek dochodowy o 167,40 PLN rocznie (62 000 PLN x 1,5% x 18%)
 • w drugiej sytuacji obniży podatek dochodowy o rocznie 32,34 PLN rocznie (11 976 PLN x 1,5% x 18%)
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. Paweł Jarosz

  Czy możecie Państwo pokazać na przykładzie formularza z ifirmy, jak poprawnie dodać do środków trwałych np. część domu, przeznaczoną na prowadzenie działalności ? Jest w formularzu kilka pól, które mogą sprawiać kłopoty, gdy robi się to pierwszy raz.

 2. ifirma.pl

  Ścieżki księgowania znajdują się w instrukacjach w Pomocy serwisu. W temacie nieruchomości warto zapoznać się z instukcjami: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/mieszkanie-prywatne-a-srodki-trwale/ oraz https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/jak-amortyzowac-nieruchomosc/
  Warto też zapoznać się z e-bookiem gdzie pokazane jest jak wprowadzić składnik majątku: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/instrukcja-dla-ksiegowosci-internetowej/
  Gdyby miał Pan wątpliwość w zakresie uzupełnienia konkretnego pola w serwisie zachęcam do szybkiego kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl przez czat, Konsultanci wskażą do czego służą określone pola.

 3. Łukasz Dragosz

  @disqus_nqNviN14eY:disqus czy my się znamy? 🙂

  @ifirma:disqus czemu przy mieszkaniu spółdzielczym własnościowym mozna odliczyć tylko 1,5% w ifirma.pl?

  • Ifirma

   W serwisie są dwa KŚT dla spółdzielczych praw 121 – tutaj od razu serwis podpowie stawkę 2,5%, w 122 zaś żeby ją uzyskać należy zmienić Metodę amortyzacji na Liniową indywidualną i wtedy podać 2,5%. Podane wartości w serwisie wynikają wprost z Rozporządzenia regulującego stawki według klasyfikacji środków trwałych tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.12.2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość