Amortyzacja mieszkania, w którym prowadzona jest działalność

mieszkanie jako siedziba firmy

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część związanych z nim wydatków. Co więcej, mogą oni również część lokalu wykorzystywaną do celów firmowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. W jaki sposób tego dokonać?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w prywatnym mieszkaniu mają prawo zaliczyć do kosztów podatkowych część związanych z nim wydatków. Co więcej, mogą oni również część lokalu wykorzystywaną do celów firmowych wprowadzić do ewidencji środków trwałych i poddać amortyzacji. W jaki sposób tego dokonać? Z jakimi korzyściami wiąże się to rozwiązanie?

Jak ustalić wartość początkową części mieszkania?

Oczywistym jest, że w sytuacji, gdy na cele działalności przedsiębiorca wykorzystuje np. jeden pokój, wówczas do ewidencji środków trwałych ma on prawo wprowadzić nieruchomość, ale tylko w części przypadającej na wspomniane pomieszczenie. Jak w takim wypadku określić wartość początkową części mieszkania? Zgodnie z ustawą o PIT, możliwe są 2 rozwiązania:
 • tradycyjna metoda ustalenia wartości początkowej, jako ceny nabycia lub kosztu wytworzenia (więcej na ten temat przeczytasz tutaj),
 • uproszczona metoda ustalenia wartości początkowej części mieszkania, która polega na przemnożeniu metrażu przeznaczonego na działalność przez ustawową stawkę 998 PLN/m2.
Jak widać na powyższym przykładzie, metoda uproszczona mocno odbiega od aktualnych cen na rynku nieruchomości.

Amortyzacja części mieszkania

W przypadku prywatnego lokalu mieszkalnego, może on wybrać wyłącznie amortyzację liniową. Dostępne stawki to: podstawowa – 1,5%; 2,5% w sytuacji, gdy do celów działalności wykorzystujemy co najmniej 50 proc. powierzchni lokalu; indywidualna – maks. 10% dla lokali używanych (użytkowanych przez zakupem co najmniej 60 miesięcy i wprowadzonych pierwszy raz do ewidencji środków trwałych danego przedsiębiorcy). Oznacza to, że przedsiębiorca z powyższego przykładu:
 • w pierwszej sytuacji obniży podatek dochodowy o 167,40 PLN rocznie (62 000 PLN x 1,5% x 18%)
 • w drugiej sytuacji obniży podatek dochodowy o rocznie 32,34 PLN rocznie (11 976 PLN x 1,5% x 18%)
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. Paweł Jarosz

  Czy możecie Państwo pokazać na przykładzie formularza z ifirmy, jak poprawnie dodać do środków trwałych np. część domu, przeznaczoną na prowadzenie działalności ? Jest w formularzu kilka pól, które mogą sprawiać kłopoty, gdy robi się to pierwszy raz.

 2. ifirma.pl

  Ścieżki księgowania znajdują się w instrukacjach w Pomocy serwisu. W temacie nieruchomości warto zapoznać się z instukcjami: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/mieszkanie-prywatne-a-srodki-trwale/ oraz https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/jak-amortyzowac-nieruchomosc/
  Warto też zapoznać się z e-bookiem gdzie pokazane jest jak wprowadzić składnik majątku: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/instrukcja-dla-ksiegowosci-internetowej/
  Gdyby miał Pan wątpliwość w zakresie uzupełnienia konkretnego pola w serwisie zachęcam do szybkiego kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl przez czat, Konsultanci wskażą do czego służą określone pola.

 3. Łukasz Dragosz

  @disqus_nqNviN14eY:disqus czy my się znamy? 🙂

  @ifirma:disqus czemu przy mieszkaniu spółdzielczym własnościowym mozna odliczyć tylko 1,5% w ifirma.pl?

 4. Ifirma

  W serwisie są dwa KŚT dla spółdzielczych praw 121 – tutaj od razu serwis podpowie stawkę 2,5%, w 122 zaś żeby ją uzyskać należy zmienić Metodę amortyzacji na Liniową indywidualną i wtedy podać 2,5%. Podane wartości w serwisie wynikają wprost z Rozporządzenia regulującego stawki według klasyfikacji środków trwałych tj. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10.12.2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość