Anulowanie faktury elektronicznej – czy jest możliwe?

anulowanie faktury elektronicznej

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, czy jest możliwe anulowanie faktury elektronicznej.

Każdy czynny podatnik VAT ma obowiązek wystawiania faktur jeżeli przeprowadza transakcje handlowe z innym przedsiębiorcą. Najczęściej po wystawieniu faktury jeżeli dojdzie do zmiany danych na niej zawartych wystawiana jest korekta faktury. Niekiedy jednak mogą wystąpić okoliczności pozwalające na anulowanie faktury. W dzisiejszej publikacji zastanowimy się, czy jest możliwe anulowanie faktury elektronicznej.

Faktura elektroniczna a faktura papierowa

Faktury elektroniczne i faktury papierowe zawierają takie same dane, są wystawiane w oparciu o te same przepisy ustawy o podatku VAT. Różnicuje je jedynie sposób przesyłania. Faktura elektroniczna może być przekazana w dowolnym formacie elektronicznym:

  • na wskazany przez nabywcę adres e-mail lub
  • może być również zamieszczona na serwerze i pobierana zdalnie.
anulowanie faktury elektronicznej infografika

Czy można anulować fakturę elektroniczną?

Odkąd czynni podatnicy VAT mają obowiązek comiesięcznego przesyłania JPK_V7 rodzi się pytanie, jak wykazać w zestawieniach niektóre transakcje gospodarcze. Każda czynność związana z wystawieniem faktury i jej dalszymi losami jest istotna z punktu widzenia prawidłowości rozliczeń podatkowych. W przepisach podatkowych nie zostało jeszcze doprecyzowane, kiedy można anulować wystawioną fakturę, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę.

Więcej informacji na temat anulowania faktury zaewidencjonowanej w pliku JPK można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Co do zasady o anulowaniu faktury można mówić w sytuacji, gdy:

  • faktura nie została wprowadzona do obrotu – nie została wysłana do nabywcy albo została wysłana, ale nieodebrana,
  • transakcja handlowa nie została zrealizowana.

Obydwa warunki muszą być spełnione łącznie.

Z pytaniem w sprawie anulowania faktury elektronicznej zamieszczonej na portalu, z którego kontrahenci mogą pobierać faktury z wykorzystaniem posiadanego loginu i hasła dostępu zwrócił się do Dyrektora KIS przedsiębiorca. Wnioskodawca przedstawił sposób postępowania w przypadku zamieszczania faktur na portalu. Jednocześnie w oparciu o przeprowadzoną analizę przedstawił własne stanowisko, z którego wynikało, że może usunąć fakturę z portalu elektronicznego zanim zostanie ona pobrana przez nabywcę. W interpretacji nr 0111-KDIB3-1.4012.934.2021.1.IK z dnia 03.02.2022 r. Dyrektor KIS uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Podkreślił jednak, że instytucja anulowania faktury powinna dotyczyć wyłącznie sytuacji, gdy faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego i dokumentuje czynność niedokonaną. Taki sposób postępowania należy przyjmować tylko w sytuacjach wyjątkowych i wykorzystywać sporadycznie.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy można anulować fakturę elektroniczną?

    W przepisach podatkowych nie doprecyzowano jeszcze, kiedy można anulować wystawioną fakturę. Co do zasady o anulowaniu faktury można mówić w sytuacji, gdy jednocześnie faktura nie została wprowadzona do obrotu (nie została wysłana do nabywcy albo została wysłana, ale nieodebrana), a transakcja handlowa nie została zrealizowana.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość