Blog ifirma.pl

Aukcja łamie regulamin Allegro, najpopularniejsze błędy ofert

|
|
7 minut czytania
Allegro to obecnie najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce. Każdego miesiąca przyciąga ona około 20 milionów użytkowników, jednocześnie mogąc się pochwalić ponad siedmiokrotnie większą liczbą samych sprzedawców. To ogromne grono przedsiębiorców codziennie wystawia swoje produkty, starając się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę klientów.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zdarza się jednak, że zapominają oni o istnieniu regulaminu, który dokładnie określa dozwolone i niedozwolone działania na platformie Allegro. Przestrzeganie tych zasad jest kluczowe, ponieważ nawet drobny błąd może skutkować usunięciem aukcji lub negatywnie wpłynąć na współczynnik jakości sprzedaży.

Poniżej 5 najczęściej pojawiających się błędów na aukcjach sprzedawców:

Błąd #1 Teksty na grafikach łamią regulamin!

Zdecydowanie najczęściej pojawiający się błąd u wielu sprzedawców. Umieszczanie tekstu bezpośrednio na grafikach narusza regulamin serwisu i może prowadzić do usunięcia aukcji. Zamiast tego warto opisywać produkt w treści oferty lub korzystać z graficznych odnośników, które przyciągną uwagę klientów.

Kilka sposobów na obejście zasad:

 • Jeden z pomysłów stanowi umieszczenie naklejek z informacjami na zdjęciach produktów. Chociaż samo wstawianie tekstu na grafikach nie spełnia wymogów regulaminu, możliwe jest pokazanie produktu z widoczną naklejką, etykietą czy instrukcją, jeśli są one częścią zestawu. To rozwiązanie pozwala uniknąć naruszenia regulaminu i wyróżnić się spośród konkurencji.
 • Na grafice dozwolone jest umieszczenie wymiarów, szczególnie w połączeniu z innym obiektem np. sylwetką człowieka, która pomaga dodatkowo zorientować się w rzeczywistych rozmiarach. Dzięki temu dodajesz dodatkową wartość dla klienta, jednocześnie zachowując zgodność z regulaminem.
 • Na grafikach można również umieścić ciekawe, kolorowe odnośniki w formie cyfr, które później często wykorzystuje się jako czytelną legendę w treści. Takie działanie pozwala uniknąć problemów związanych z naruszeniem regulaminu, równolegle zwiększając atrakcyjność oferty dla potencjalnych kupujących.

Błąd #2 Miniatury niezgodne z regulaminem na Allegro

Miniatura odgrywa kluczową rolę w każdej aukcji na Allegro. Jest pierwszym elementem, który przyciąga uwagę klientów od razu po wejściu na stronę. Miniatury powinny być więc atrakcyjne, przyciągające wzrok i wyróżniające się spośród konkurencji, ale jednocześnie zgodne z regulaminem serwisu. Niestety zdarza się, że miniatury nie spełniają określonych wymogów, co często wynika z mnogości zasad dotyczących samej miniatury. Poniżej kilka przykładów tego, co jest dozwolone, a co nie.

Co jest dozwolone i z czego warto korzystać?

 • Prezentacja przedmiotu pomocniczego: możesz pokazać element, który nie jest bezpośrednio przedmiotem sprzedaży, ale który pomaga przedstawić sprzedawany przedmiot, na przykład stojak wykorzystywany do prezentacji zegarka lub miska wypełniona karmą dla zwierząt.
 • Pokazanie modela wraz z produktem: warto rozważyć zastosowanie tej strategii, ponieważ uśmiechnięte dziecko trzymające zabawkę, którą sprzedajesz, może zwiększyć atrakcyjność oferty, zaufanie kupujących i jednocześnie jest zgodne z regulaminem.
 • Pokazanie oryginalnego opakowania: możesz pokazać opakowanie, w którym wysyłasz produkt, o ile nie zawiera logo Twojego sklepu, chyba że jesteś producentem.
 • Prezentacja gratisów: jeśli dołączasz do produktu gratisy, możesz je wszystkie śmiało przedstawić na miniaturce, co z pewnością jest wartością dodaną dla kupującego.
 • Przedstawienie smaku lub zapachu w sposób graficzny: na przykład, jeśli sprzedajesz olejki zapachowe, możesz umieścić na miniaturce zdjęcie lawendy, sugerując zapach produktu. Ważne jest, aby unikać ikon lub rysunków. Taka miniatura bardzo skutecznie przyciąga wzrok i zachęca do odwiedzenia oferty.
 • Użycie białego tła: w większości kategorii wymagane jest białe tło oznaczone w modelu RGB jako 255.255.255. Istnieje wiele darmowych narzędzi, które w kilka sekund usuwają tło i miniaturka jest gotowa niemal natychmiast.

Czego nie można?

 • Prezentacja wielu wariantów produktu: miniatura powinna prezentować tylko ten wariant, który jest przedmiotem danej oferty. Wyświetlanie kilku wariantów może wprowadzić w błąd kupujących i prowadzić do usunięcia aukcji. Przykład: sprzedając t-shirt, na miniaturce możesz zaprezentować go tylko w jednym wariancie kolorystycznym np. białym.
 • Umieszczanie logo: logo jest dozwolone tylko wtedy, gdy jest ono widoczne bezpośrednio na przedmiocie. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy logo stanowi integralną częścią sprzedawanego produktu.
 • Używanie napisów: z wyjątkiem sytuacji, w których jest to część zestawu, np. naklejka z napisem, należy unikać umieszczania napisów na miniaturze.
 • Używanie grafik i ikon: dodawanie ikonografik do miniatury jest niedozwolone.
 • Wyświetlanie zbyt wielu ujęć produktu: Zalecane jest umieszczenie na miniaturze jednego lub dwóch ujęć, aby zapewnić przejrzystość miniatury oraz zgodność z regulaminem. Większa ilość ujęć może prowadzić do usunięcia aukcji przez Allegro.

Przykłady miniatur łamiących regulamin:

Błąd #3 Unikaj sformułowań „wysyłka losowa”

W aukcjach sprzedażowych unikaj sformułowań typu „kolor wyślemy losowo”, gdyż może to wprowadzić klienta w dezorientację oraz prowadzić do potencjalnych kłopotów. Transakcja powinna być przeprowadzona w sposób szybki, łatwy i przejrzysty, a opis musi precyzyjnie określać, co klient otrzyma w ramach swojego zakupu. Brak jasnej i jednoznacznej informacji dotyczącej zawartości zakupu łamie regulamin, dodatkowo wzbudzając wątpliwości u kupującego.

Dlaczego precyzyjny opis jest ważny?

Użycie sformułowań typu „kolor zostanie wysłany losowo” często staje się przyczyną nieporozumień, pobudzając klientów do rozpoczynania dyskusji, a nawet wystawiania negatywnych komentarzy, co w rezultacie może wpłynąć bezpośrednio na jakość sprzedaży. Dlatego też precyzyjne opisanie zawartości zakupu stanowi kluczowy element nie tylko pod względem łamania regulaminu, ale też utrzymania dobrych relacji z klientami.

Jak precyzyjnie opisać skład zestawu?

W przypadku opisu zawartości ważne jest, aby być jak najbardziej konkretnym i rzeczowym. Zamiast pisać „otrzymasz długopis w losowym kolorze”, lepiej napisać „otrzymasz długopis w kolorze niebieskim”. Takie określenie zapewnia klientowi jasną informację o zakupie, eliminując tym samym ryzyko nieporozumień i łamania regulaminu.

Jak łatwo edytować zapis, aby nie łamał regulaminu?

Poniżej przykład opisu łamiącego regulamin. W jaki sposób łatwo przeformułować ten zapis, aby był zgodny z zasadami Allegro? Wystarczy jasno określić, który kolor zostanie wysłany w przypadku braku informacji ze strony kupującego np.: „W przypadku braku informacji o wybranym kolorze, zostanie wysłany kolor: jasny brąz”.

Błąd #4 Niezgodność w parametrach aukcji

Ważne jest, aby upewnić się, że informacje podane w parametrach aukcji są zgodne z treścią oferty. Niezgodność w tych sekcjach może wprowadzić klienta w błąd oraz naruszyć zasady regulaminu Allegro. Dlatego konieczne jest dokładne sprawdzenie, czy wszystkie parametry produktu zostały poprawnie wprowadzone, co minimalizuje ryzyko wystąpienia potencjalnych problemów zarówno ze strony klientów, jak i platformy.

Przyczyny niezgodności

Niezgodność w parametrach aukcji wynika głównie z błędnego powiązania produktu z Katalogiem. Podczas wystawiania aukcji konieczne jest wybranie odpowiedniego produktu z Katalogu lub stworzenie własnego. Jeśli aukcja zostanie błędnie powiązana, może to spowodować pojawienie się niewłaściwych parametrów w ofercie. Inną przyczynę często stanowi po prostu ludzki błąd podczas wystawiania aukcji. Bardzo istotne jest szybkie skorygowanie takiej sytuacji, ponieważ opis musi być tożsamy z parametrami produktu. W przeciwnym wypadku aukcja może zostać usunięta.

Jak rozwiązać niezgodność?

Aby rozwiązać niezgodność w parametrach aukcji, należy w pierwszej kolejności dokładnie przeanalizować informacje dotyczące produktu. Następnie, jeśli to konieczne, trzeba poprawić błędnie wprowadzone parametry. W sytuacji, gdy problem wynika z błędnego powiązania z Katalogiem, powinno się to zweryfikować i dostosować wybór produktu. Ważne, aby wszystkie informacje zawarte w ofercie oraz w parametrach były spójne.

Przykład rozbieżności na aukcji:

Błąd #5 Informacje o gwarancji, reklamacji i danych kontaktowych

Zgodnie z regulaminem Allegro, opis aukcji nie powinien zawierać danych kontaktowych firmy ani informacji dotyczących gwarancji, reklamacji czy zwrotów. Umieszczanie tych informacji w treści oferty jest sprzeczne z regulaminem i może skutkować usunięciem aukcji.

Dlaczego oddzielne sekcje są ważne?

Na Allegro istnieją dedykowane miejsca, w których sprzedawcy mogą, a nawet są zobowiązani, umieścić szczegółowe informacje na temat warunków zwrotu, reklamacji czy gwarancji. Kupujący mają łatwy i szybki dostęp do tych sekcji bezpośrednio na stronie oferty, co pozwala im zapoznać się z nimi jeszcze przed dokonaniem zakupu. Powielanie tych informacji w treści oferty jest zbędne i może skutkować negatywnymi konsekwencjami ze strony Allegro.

Zachowaj przejrzystość oferty

Allegro bardzo dba o bezpieczeństwo i komfort zakupów, dlatego by zachować porządek i przejrzystość oferty, a jednocześnie przestrzegać regulaminu, należy unikać umieszczania informacji o gwarancji, reklamacji i danych kontaktowych w treści opisu. Zamiast tego warto skupić się na przedstawieniu głównych cech i zalet swojego produktu, zachęcając klientów do bliższego zapoznania się z Twoją ofertą. Dzięki temu aukcja będzie czytelna, uporządkowana i przede wszystkim zgodna z zasadami, co znacznie ułatwi konsumentom znalezienie wszelkich potrzebnych informacji.

Podsumowanie

Zrozumienie i przestrzeganie zasad regulaminu Allegro coraz częściej utożsamiane jest z kluczowym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie sukcesu w sprzedaży na tej platformie. Unikanie omawianych wcześniej błędów oraz innych potencjalnych zagrożeń nie tylko pomaga w utrzymaniu atrakcyjności ofert i budowaniu zaufania klientów, ale także chroni przed ewentualnymi problemami ze strony serwisu. Warto więc poświęcić czas na staranne przygotowanie ofert oraz sprawdzenie ich pod kątem zgodności z regulaminem, ponieważ współcześnie jest to fundament udanej sprzedaży. Regulamin znajdziesz w linku poniżej. Zapoznaj się z nim, aby być w pełni świadomym wszystkich wymogów.

https://allegro.pl/regulamin

Wskazówka: W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnoszących się do zgodności aukcji z regulaminem, warto skontaktować się bezpośrednio z konsultantem Allegro poprzez maila lub czat. W tym celu należy wysłać wiadomość z prośbą o analizę i podać numer oferty, a po przeprowadzonej weryfikacji otrzymamy rzetelną informację na temat ewentualnego naruszenia regulaminu. Taka konsultacja nie niesie ryzyka nałożenia kar ani obniżenia punktacji za błędy. Daje natomiast szansę na ich poprawę i uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

Autor: Iwona Król

Autor ifirma.pl

Specjaliści vSprint

Profesjonalna agencja marketplace pomagająca rozwijać się firmom w kreatywny sposób. Zaangażowany zespół specjalistów oferuje fullservice kont, a także przeprowadzenie niezwykle dokładnych audytów. Bogate doświadczenie naszych pracowników, zarówno z zakresu e-commerce, jak i marketingu, komunikacji rynkowej czy copywritingu, pozwala wspierać marki w kreowaniu skutecznych strategii zwiększających ogólną efektywność pracy. Dążąc do dzielenia się cennymi radami na jeszcze szerszą skalę, specjaliści vSprint skupiają się także na tworzeniu zrozumiałych treści, tłumaczących tajniki trwałego zaistnienia w świecie biznesu. W tym celu wykorzystywane jest połączenie zróżnicowanej wiedzy z praktycznym doświadczeniem, co stwarza sprzyjające warunki do opracowywania nieszablonowych rozwiązań. W ramach cyklu e-commerce profesjonalni fachowcy z branży na bieżąco przybliżają czytelnikom najistotniejsze aspekty, podkreślając na co dokładnie należy zwrócić uwagę na poszczególnych etapach rozwoju biznesu. Dagmara Utnik oraz Iwona Król pokazują, jak dodawać atrakcyjne oferty na Allegro, maksymalizując ogólną satysfakcję klientów. Janusz Grabowski to specjalista eMAG (Rumunia, Bułgaria, Węgry) w OlimpMarketplace. Alan Stachowski specjalizuje się w pozycjonowaniu treści, copywritingu, tworzeniu grafiki, a także konfigurowaniu kampanii.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie