Powrót

Badanie trzeźwości pracownika od 2023 – zmiany w Kodeksie Pracy

badanie trzeźwości pracownika

Jesteś pracodawcą? Sprawdź o czym musisz pamiętać chcąc zbadać trzeźwość pracownika.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

W ostatnim czasie dużo mówi się i pisze o zmianie ustawy Kodeks pracy. Pisaliśmy już na ten temat na łamach naszych publikacji wielokrotnie opisując wprowadzane zmiany. Dość często jest tak, że w ślad za wydaną ustawą przygotowywany jest tzw. akt wykonawczy w postaci rozporządzenia. W dzisiejszym artykule zajmiemy się rozporządzeniem w sprawie badania trzeźwości pracowników.

Kontrola trzeźwości w Kodeksie pracy

Zmiany w Kodeksie pracy objęły swoim zasięgiem szereg obszarów związanych z zatrudnianiem pracowników. Jednym z nich jest badanie pracownika na obecność w organizmie alkoholu lub innych środków odurzających, np. narkotyków. Temat jest niezwykle delikatny, ponieważ dotyczy sfery osobistej każdego pracownika. Jednak nie zapominajmy, że to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy. Dzięki zmianie przepisów pracodawca ma większe możliwości kontroli trzeźwości pracowników, przy czym musi również pamiętać o wprowadzeniu procedur przeprowadzania takiej kontroli i poinformować o tym podległych pracowników. Najczęściej będzie to zawarte w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.

   
  Szczegółowe informacje na temat zmian w Kodeksie pracy w tym obszarze zostały opisane w podlinkowanej publikacji, której przeczytanie będzie bardzo pomocne. 
 

Pracodawca może przeprowadzać kontrolę trzeźwości samodzielnie, nie tylko w stosunku do pracowników, którzy mają oznaki wskazujące, że są w stanie nietrzeźwości, ale także można taką kontrolę wykonać prewencyjnie.

Rozporządzenie w sprawie badania trzeźwości pracowników

Rozporządzenie z dnia 16 lutego 2023 r. w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika, określa warunki i metody przeprowadzania badania trzeźwości przez pracodawcę lub uprawniony przez niego organ. Sprawdzana będzie obecność w organizmie:

 • alkoholu,
 • środków działających podobnie do alkoholu.

W rozporządzeniu opisany został:

 
Sposób dokumentowania badań przeprowadzanych lub zlecanych przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego
Wykaz środków działających podobnie do alkoholu
   

Rodzaje przeprowadzanych badań

W rozporządzeniu Minister Zdrowia podał metody jakimi takie badanie może zostać przeprowadzone.

Badanie wydychanego powietrza
Przeprowadza się przed badaniem krwi, jeżeli stan osoby badanej na to pozwala. Badanie przeprowadza się przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, z użyciem ustnika, metodą:
 • spektrometrii w podczerwieni lub
 • utleniania elektrochemicznego

– zwanego dalej „analizatorem wydechu”
Badania analizatorem wydechu nie przeprowadza się przed upływem 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych, w tym palenia nowatorskich wyrobów tytoniowych, palenia papierosów elektronicznych lub używania wyrobów tytoniowych bezdymnych przez osobę badaną. Jeżeli uzyskany jest ponad 0,00 mg/dm3, dokonuje się niezwłocznie drugiego pomiaru, po upływie 15 minut. Na żądanie pracownika wynik badania dokonanego metodą utleniania elektrochemicznego należy zweryfikować badaniem metodą spektrometrii w podczerwieni. Dokonuje się porównania obydwu pomiarów. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru analizatorem wydechu i uzyskania wyniku równego lub większego od 0,10 mg/dm3, a w drugim pomiarze wyniku 0,00 mg/dm3, dokonuje się niezwłocznie trzeciego pomiaru tym samym analizatorem wydechu. Jeżeli wynik trzeciego pomiaru wynosi 0,00 mg/dm3, to badanie nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu
Badanie krwi Badanie krwi dokonuje się z pobranej z żyły osoby badanej. Wymagane jest przeprowadzenie co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych krwi:
 • Metoda enzymatyczna metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym i metodą spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej lub
 • metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych.

Krew musi być przechowywana w odpowiednich warunkach i odpowiedniej temperaturze co zostało szczegółowo opisane w rozporządzeniu. W przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że pobranie krwi może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia osoby badanej, decyzję o pobraniu krwi lub odstąpieniu od jej pobrania podejmuje lekarz
Z każdego badania musi zostać sporządzony szczegółowy protokół zawierający dane osoby badanej

Katalog środków działających podobnie do alkoholu

W rozporządzeniu Minister Zdrowia podał wykaz środków, których działanie jest podobne do alkoholu:

 • opioidy,
 • amfetamina i jej analogi,
 • kokaina,
 • kannabinoidy,
 • benzodiazepiny.
Rodzaje badań na obecność środków działających podobnie jak alkohol:
Badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego
Polega na nieinwazyjnym pobraniu próbek śliny i umieszczeniu ich w urządzeniu do oznaczania metodą immunologiczną środków działających podobnie do alkoholu, zgodnie z instrukcją obsługi tego urządzenia
Badanie krwi
Polega na analizie laboratoryjnej krwi pobranej z żyły osoby badanej metodą opisaną w rozporządzeniu. Krew do badania pobiera się do dwóch probówek
Badanie moczu
Mocz do badania pobiera się do dwóch pojemników
Krew i mocz pobrana do badania musi być przechowywana w odpowiednich warunkach i w sposób właściwy oznaczona

Badanie trzeźwości pracowników – podsumowanie

Wprowadzenie rozporządzenia w sprawie badania trzeźwości pracowników jest dla przedsiębiorców dokumentem, który w sposób szczegółowy pokazuje zasady przeprowadzenia takich czynności. Pracodawca musi się więc ściśle stosować do wytycznych zapisanych w tym rozporządzeniu. Oznacza to również dla firmy obowiązek zakupu m.in. analizatorów wydechu. Cała procedura związana z badaniem nietrzeźwości pracowników jest bardzo niewdzięczna i niekomfortowa i zapewne każdy pracodawca chciałby uniknąć tego typu sytuacji. Jednak gdyby takie zdarzenie miało miejsce w firmie, to przepisy wykonawcze będą bardzo pomocne, ponieważ szczegółowo opisują procedurę postępowania. Jednocześnie nakłada to dodatkowe obowiązki na pracodawcę i wymusza zakup niezbędnych akcesoriów do przeprowadzenia badania. Co do warunków i metod przeprowadzania badań, to z przepisów rozporządzenia wynika, że może ono zostać przeprowadzone przez pracodawcę oraz przez uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego lub zlecanych przez ten organ. Organem do ochrony porządku publicznego jest policja a to oznacza, że badanie trzeźwości może zostać przeprowadzone przez ten organ lub może on zlecić np. pobranie krwi czy moczu służbom medycznym. W rozporządzeniu jest jeszcze wzmianka, że jeżeli pobranie krwi może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia osoby badanej, decyzję o pobraniu krwi lub odstąpieniu od jej pobrania podejmuje lekarz.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość