Blog ifirma.pl

Bez NIP także złożysz VAT-R

|
|
4 minut czytania
VAT-R bez NIP jest przeznaczony dla osób, które równocześnie z rejestracją firmy w CEIDG chcą się zarejestrować do VAT. W jakich dokładnie sytuacjach będzie można złożyć VAT-R bez NIP?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Złożenie wniosku CEIDG-1 wraz z VAT-R za pośrednictwem CEIDG (lub przy użyciu aplikacji mObywatel poprzez CEIDG) zakończy proces rejestracji działalności, ponieważ – w pewnych sytuacjach – zgłaszając się na VAT-R nie trzeba będzie podawać numeru NIP, jak ma to miejsce obecnie.

Jak jest teraz: rejestracja na VAT-R wymaga podania NIP

Obecnie, rejestrując firmę za pośrednictwem CEIDG zgłoszenie rejestracyjne VAT-R można złożyć w formie załącznika do wniosku CEIDG tylko, jeśli ma się już nadany NIP. Dlaczego?

Dlatego, że numer NIP jest nadawany przez urząd skarbowy dopiero po wysłaniu wniosku o wpis do CEIDG. Taki wniosek nie zawiera NIP (gdyż jeszcze nie został nadany), stąd wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG nie można dołączyć formularza VAT-R – w którym to jednym z obowiązkowych elementów jest podanie właśnie numeru NIP.

A zatem występuje tutaj taka sytuacja, że składając wniosek do CEIDG można złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT-R dopiero po otrzymaniu NIP. Co oznacza, że po otrzymaniu tego identyfikatora podatkowego należy wykonać dodatkową czynność i złożyć ponownie wniosek do CEIDG (tym razem już o zmianę wpisu), do którego już można załączyć VAT-R – ponieważ już mamy nadany NIP.

Jak będzie: rejestracja do VAT bez wskazywania NIP

Nowe przepisy dają możliwość wysłania VAT-R bez podawania numeru NIP – dla osób zakładających firmę.

Oznacza to, że osoby dokonujące rejestracji firmy za pośrednictwem CEIDG (oraz osoby, które posiadają aplikację mObywatel), będą mogły równocześnie złożyć wniosek o wpis do CEIDG wraz z załącznikiem VAT-R bez podawania numeru NIP. Ten zostanie im nadany automatycznie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Nowy wzór VAT-R

Zmiana polegająca na możliwości rejestracji do VAT bez konieczności podawania NIP pociąga za sobą zmianę formularza VAT-R.

Stąd w nowej wersji VAT-R (numer 17) dodano przypis do pola nr 1, który informuje, że pola tego nie wypełnia się w przypadku, gdy formularz jest składany przez podmiot dokonujący rejestracji, który nie posiada jeszcze NIP. Przy czym chodzi wyłącznie o formularz składany w postaci elektronicznej jako załącznik do wniosku o wpis do CEIDG.

Nowy druk VAT-R dostępny w formie elektronicznej i ,,papierowej’’ (PDF) będzie zawierał tak jak dotychczas pole z NIP. Natomiast forma elektroniczna tego druku, która będzie dostępna jako załącznik do wniosku CEIDG, również będzie zawierała pole z NIP, które nie będzie obowiązkowe. Wyróżnikiem będzie tu dodawany przypis nr 1 zawierający informację w tym zakresie (kto nie musi wypełniać tego pola).

Zgłoszenie VAT-R bez NIP tylko elektronicznie

Złożenie VAT-R bez konieczności podawania NIP będzie możliwe tylko drogą elektroniczną. Przy czym – zaznaczmy to raz jeszcze – chodzi o rejestrację do VAT przez osoby zakładające działalność gospodarczą poprzez CEIDG. Jeśli osoba już prowadzi firmę, posiada już NIP – to jej nie dotyczą nowe rozwiązania. Ona zawsze przy składaniu VAT-R musi podawać swój NIP.

Nie będzie również możliwości, aby wysłać VAT-R bez NIP w postaci papierowej. W tym przypadku także trzeba podawać NIP przy składaniu VAT-R.

Formularz VAT-R w 2023 – poznaj kluczowe informacje i dowiedz się jak go wypełnić.

Jak można wysłać VAT-R?

Sposób wysyłki Czy musi być NIP w VAT-R
Osobiście w urzędzie, forma papierowa Musi być NIP w VAT-R
Bezpośrednio przez internet (z użyciem elektronicznego podpisu kwalifikowanego) – nie dołączając do wniosku CEIDG Musi być NIP w VAT-R
Przez internet (podpisując profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym) – jako załącznik do wniosku o wpis do CEIDG Nie musi być NIP w VAT-R

Kiedy przepisy zaczną obowiązywać?

Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór VAT-R wchodzi w życie z dniem 13.09.2023. Przy czym dotychczasowy druk VAT-R (wersja 16) może być stosowany do 31.12.2023 r.

Nie czekaj na nowe przepisy i już teraz załóż firmę przez internet z bezpłatną pomocą ekspertów → Załóż firmę w CEIDG.

Autor ifirma.pl

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie