Bez PIT dla młodych – ulga podatkowa od 2019 r.

Nowy program „Bez PIT dla młodych”, który wejdzie w życie od 1 sierpnia 2019 r., powinien ucieszyć osoby aktywne zawodowo, a będące jeszcze przed 26 rokiem życia. Ulga zwiększa im bowiem kwotę wolną od podatku do ponad 85 tysięcy złotych rocznie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy zostaną objęci takim zwolnieniem.

Bez PIT dla młodych – zasady działania

Dotychczas zasady działania skali podatkowej nie różnicowały ludzi ze względu na wiek – zmieni się to jednak od 1 sierpnia 2019 r. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby przed 26 rokiem życia nie będą zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego od uzyskiwanych dochodów do momentu, kiedy wartość ich dochodów nie przekroczy 85.528 zł w skali roku. Po uzyskaniu takiego progu dochodu konieczne będzie już odprowadzenie PIT, na standardowych zasadach rządzących skalą podatkową

Warto zwrócić uwagę, że gdyby dochody młodego zatrudnionego przekroczyły w trakcie roku wskazany limit, zatrudniający ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzać je do urzędu skarbowego. Przepisy nie wskazują natomiast, czy kontrolę nad limitem powinien sprawować pracownik, czy też pracodawca będący płatnikiem. Zawierając umowę z młodym pracownikiem warto zatem zadbać o formalności – jeśli np. pracownik zadeklaruje, że zatrudnienie w danej firmie jest jego jedynym źródłem zarobkowania, zatrudniający może wziąć na siebie monitorowanie wysokości dochodu. Gdyby jednak pracownik miał jeszcze inne przychody, praktycznym rozwiązaniem wydaje się być kontrola sprawowana przez niego samego. Pracodawca nie ma bowiem w takiej sytuacji pełnej informacji o uzyskiwanych przez zatrudnionego dochodach.

W 2019 r., w związku z faktem, że przepisy wchodzą w życie w trakcie roku, próg zwolnienia z podatku jest proporcjonalnie niższy – dotyczy jedynie 5 miesięcy licząc od sierpnia włącznie. Tym samym wartość ta wyniesie 36.636,67 zł.

Młodzi, którzy skorzystają ze zwolnienia

Nowa ulga podatkowa będzie obejmowała młodych ludzi, którzy uzyskają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zwolnienie nie będzie natomiast obejmowało przychodów z działalności gospodarczej, a także zasiłków chorobowych, macierzyńskich lub świadczeń rehabilitacyjnych.

Uwaga!

Prawo do ulgi przysługuje aż do momentu ukończenia 26 roku życia, przy czym liczy się tu dokładna data dzienna. Dla zwolnienia istotny jest moment uzyskania przychodu, a nie np. data złożenia zeznania podatkowego.

Te osoby, którym przysługuje prawo do ulgi, mogą z niej skorzystać już w trakcie roku podatkowego – w tym celu konieczne będzie złożenie oświadczenia o chęci skorzystania z ulgi do swojego pracodawcy, zleceniodawcy etc. W takiej sytuacji płatnik nie będzie opłacał zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku. Jeśli pracownik zapomni o złożeniu takiego oświadczenia, w trakcie 2019 r. zaliczki będą pobierane, ale ze zwolnienia będzie można skorzystać przy rozliczeniu zeznania rocznego.

Natomiast od początku 2020 r. oświadczenie woli nie będzie już konieczne – zatrudniając pracownika przed 26 rokiem życia pracodawca z automatu nie będzie dokonywał odliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Własna firma na studiach – czy to się opłaca? Zobacz!

Popularne posty:

▲ wróć na początek
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

Dzielimy się wiedzą nie tylko na blogu

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI