Powrót

Bez PIT dla młodych – ulga podatkowa od 2019 r.

ulga podatkowa dla młodych

Od sierpnia 2019 r. pracownicy przed 26 rokiem życia nie będą już zobowiązani do opłacania podatku dochodowego. Będzie to możliwe dzięki nowej uldze, pod warunkiem, że dochody nie przekroczą 85.528 zł w skali roku. Sprawdź szczegóły!

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Nowy program „Bez PIT dla młodych”, który wejdzie w życie od 1 sierpnia 2019 r., powinien ucieszyć osoby aktywne zawodowo, a będące jeszcze przed 26 rokiem życia. Ulga zwiększa im bowiem kwotę wolną od podatku do ponad 85 tysięcy złotych rocznie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy zostaną objęci takim zwolnieniem.

Bez PIT dla młodych – zasady działania

Dotychczas zasady działania skali podatkowej nie różnicowały ludzi ze względu na wiek – zmieni się to jednak od 1 sierpnia 2019 r. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby przed 26 rokiem życia nie będą zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego od uzyskiwanych dochodów do momentu, kiedy wartość ich dochodów nie przekroczy 85.528 zł w skali roku. Po uzyskaniu takiego progu dochodu konieczne będzie już odprowadzenie PIT, na standardowych zasadach rządzących skalą podatkową

Warto zwrócić uwagę, że gdyby dochody młodego zatrudnionego przekroczyły w trakcie roku wskazany limit, zatrudniający ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzać je do urzędu skarbowego. Przepisy nie wskazują natomiast, czy kontrolę nad limitem powinien sprawować pracownik, czy też pracodawca będący płatnikiem. Zawierając umowę z młodym pracownikiem warto zatem zadbać o formalności – jeśli np. pracownik zadeklaruje, że zatrudnienie w danej firmie jest jego jedynym źródłem zarobkowania, zatrudniający może wziąć na siebie monitorowanie wysokości dochodu. Gdyby jednak pracownik miał jeszcze inne przychody, praktycznym rozwiązaniem wydaje się być kontrola sprawowana przez niego samego. Pracodawca nie ma bowiem w takiej sytuacji pełnej informacji o uzyskiwanych przez zatrudnionego dochodach.

W 2019 r., w związku z faktem, że przepisy wchodzą w życie w trakcie roku, próg zwolnienia z podatku jest proporcjonalnie niższy – dotyczy jedynie 5 miesięcy licząc od sierpnia włącznie. Tym samym wartość ta wyniesie 36.636,67 zł.

Młodzi, którzy skorzystają ze zwolnienia

Nowa ulga podatkowa będzie obejmowała młodych ludzi, którzy uzyskają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zwolnienie nie będzie natomiast obejmowało przychodów z działalności gospodarczej, a także zasiłków chorobowych, macierzyńskich lub świadczeń rehabilitacyjnych.

Te osoby, którym przysługuje prawo do ulgi, mogą z niej skorzystać już w trakcie roku podatkowego – w tym celu konieczne będzie złożenie oświadczenia o chęci skorzystania z ulgi do swojego pracodawcy, zleceniodawcy etc. W takiej sytuacji płatnik nie będzie opłacał zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku. Jeśli pracownik zapomni o złożeniu takiego oświadczenia, w trakcie 2019 r. zaliczki będą pobierane, ale ze zwolnienia będzie można skorzystać przy rozliczeniu zeznania rocznego.

Natomiast od początku 2020 r. oświadczenie woli nie będzie już konieczne – zatrudniając pracownika przed 26 rokiem życia pracodawca z automatu nie będzie dokonywał odliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość