Blog

Bez PIT dla młodych – ulga podatkowa od 2019 r.

Nowy program „Bez PIT dla młodych”, który wejdzie w życie od 1 sierpnia 2019 r., powinien ucieszyć osoby aktywne zawodowo, a będące jeszcze przed 26 rokiem życia. Ulga zwiększa im bowiem kwotę wolną od podatku do ponad 85 tysięcy złotych rocznie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy zostaną objęci takim zwolnieniem.

Bez PIT dla młodych – zasady działania

Dotychczas zasady działania skali podatkowej nie różnicowały ludzi ze względu na wiek – zmieni się to jednak od 1 sierpnia 2019 r. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby przed 26 rokiem życia nie będą zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego od uzyskiwanych dochodów do momentu, kiedy wartość ich dochodów nie przekroczy 85.528 zł w skali roku. Po uzyskaniu takiego progu dochodu konieczne będzie już odprowadzenie PIT, na standardowych zasadach rządzących skalą podatkową

Warto zwrócić uwagę, że gdyby dochody młodego zatrudnionego przekroczyły w trakcie roku wskazany limit, zatrudniający ma obowiązek pobierać zaliczki na podatek dochodowy i odprowadzać je do urzędu skarbowego. Przepisy nie wskazują natomiast, czy kontrolę nad limitem powinien sprawować pracownik, czy też pracodawca będący płatnikiem. Zawierając umowę z młodym pracownikiem warto zatem zadbać o formalności – jeśli np. pracownik zadeklaruje, że zatrudnienie w danej firmie jest jego jedynym źródłem zarobkowania, zatrudniający może wziąć na siebie monitorowanie wysokości dochodu. Gdyby jednak pracownik miał jeszcze inne przychody, praktycznym rozwiązaniem wydaje się być kontrola sprawowana przez niego samego. Pracodawca nie ma bowiem w takiej sytuacji pełnej informacji o uzyskiwanych przez zatrudnionego dochodach.

W 2019 r., w związku z faktem, że przepisy wchodzą w życie w trakcie roku, próg zwolnienia z podatku jest proporcjonalnie niższy – dotyczy jedynie 5 miesięcy licząc od sierpnia włącznie. Tym samym wartość ta wyniesie 36.636,67 zł.

Młodzi, którzy skorzystają ze zwolnienia

Nowa ulga podatkowa będzie obejmowała młodych ludzi, którzy uzyskają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zwolnienie nie będzie natomiast obejmowało przychodów z działalności gospodarczej, a także zasiłków chorobowych, macierzyńskich lub świadczeń rehabilitacyjnych.

Te osoby, którym przysługuje prawo do ulgi, mogą z niej skorzystać już w trakcie roku podatkowego – w tym celu konieczne będzie złożenie oświadczenia o chęci skorzystania z ulgi do swojego pracodawcy, zleceniodawcy etc. W takiej sytuacji płatnik nie będzie opłacał zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku. Jeśli pracownik zapomni o złożeniu takiego oświadczenia, w trakcie 2019 r. zaliczki będą pobierane, ale ze zwolnienia będzie można skorzystać przy rozliczeniu zeznania rocznego.

Natomiast od początku 2020 r. oświadczenie woli nie będzie już konieczne – zatrudniając pracownika przed 26 rokiem życia pracodawca z automatu nie będzie dokonywał odliczenia zaliczki na podatek dochodowy.

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

3 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

3 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

3 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

3 dni temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

5 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

5 dni temu