Bilet elektroniczny – jakie warunki musi spełnić, by mógł stanowić dowód księgowy?

Bilet za przejazd lub lot związany z działalnością gospodarczą, który spełnia warunki określone w rozporządzeniu MF w sprawie faktur, uznaje się za pełnoprawną fakturę. Co ważne, nie ma tu znaczenia forma wydania takiego dokumentu – czy został on zakupiony w kasie, czy też otrzymany drogą elektroniczną. W drugim przypadku warto jednak pamiętać o warunkach, jakie musi spełnić bilet, by można było uznać go za bilet elektroniczny.

Bilet elektroniczny – co to takiego?

Bilet elektroniczny to nic innego niż bilet otrzymany w formie elektronicznej – w dowolnym formacie, przesłany na adres e-mail przedsiębiorcy, udostępniony na koncie użytkownika na stronie przewoźnika etc. Co ważne, by można było w ogóle rozpatrywać go w kategoriach dowodu księgowego, musi on zostać otrzymany w formie, która zapewnia jego:
  • autentyczność pochodzenia – czyli pewność co do tożsamości podatnika będącego jego wystawcą (w tym wypadku – przewoźnika),
  • integralność treści – czyli pewność, że danych zawartych na bilecie elektronicznym nie da się zmienić (np. przesłanie biletu jako dokumentu PDF),
  • czytelność.

Kiedy bilet w formie elektronicznej można uznać za fakturę?

Zgodnie z par. 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur, bilet (także elektroniczny) można uznać za fakturę ze wszystkimi tego konsekwencjami (możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu oraz odliczenia VAT). By było to możliwe, dokument taki musi być wystawiony przez przewoźnika uprawnionego do świadczenia usług polegających na przewozie osób i obejmować trasę dłuższą niż 50 km. Co więcej, na bilecie muszą znaleźć się następujące dane:
  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwa przewoźnika,
  • NIP przewoźnika,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku od towarów i usług,
  • kwotę należności ogółem.
Jeśli bilet elektroniczny spełnia wszystkie ww. wymogi i posiada dane określone w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur, wówczas może stanowić podstawę do ujęcia kosztu w KPiR (kol. 13) oraz odliczenia znajdującego się na nim podatku od towarów i usług.
Uwaga!
Samo potwierdzenie rezerwacji lotu oraz karty pokładowe Ryanair nie mogą stanowić podstawy do ujęcia kosztu podatkowego w KPiR.
Zobacz, kiedy bilet lotniczy może zostać ujęty w kosztach uzyskania przychodu!
  Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

Najważniejsze pytania

Czym jest bilet elektroniczny?

zapytano
1 odpowiedź

Bilet w formie elektronicznej – dowolny format. Przesłany mailowo lub udostępniony użytkownikowi np. na stronie przewoźnika.

odpowiedziano

Kiedy bilet elektroniczny może być dowodem księgowym?

zapytano
1 odpowiedź

Gdy jego forma zapewnia stwierdzenie autentyczności pochodzenia biletu, integralność treści i czytelność.

odpowiedziano

Kiedy bilet elektroniczny może być uznany za fakturę?

zapytano
1 odpowiedź

Gdy wystawiony jest przez uprawnionego przewoźnika oraz obejmuje trasę powyżej 50 km. Ponadto zawiera dane takie jak: numer i data wystawienia, imię i nazwisko lub nazwa przewoźnika, NIP przewoźnika, informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, kwotę podatku od towarów i usług, kwotę należności ogółem.

odpowiedziano
 
UWAGA Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI