Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową książkę przychodów i rozchodów (PKPiR) mają prawo do ujmowania w niej kosztów ponoszonych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Katalog takich kosztów jest otwarty i nie sposób wymienić ich wszystkich. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie bilety za przejazdy można ujmować w PKPiR.

Jakie bilety za przejazdy można zaksięgować w PKPiR?

Przedsiębiorca najczęściej przemieszcza się własnym środkiem lokomocji, jednak nie można wykluczyć, że będąc na przykład w podróży służbowej skorzysta z usług transportu publicznego w postaci m.in.:

  • przejazdu pociągiem (PKP),
  • autobusem/autokarem (PKS),
  • pojazdu komunikacji miejskiej (MPK),
  • paragon za przejazd autostradą.

Rodzi się pytanie, czy bilet za taki przejazd można zaliczyć do kosztów podatkowych, a jeśli tak, to na jakiej podstawie. Otóż jak zajrzymy sobie do Rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur dowiemy się, kiedy bilet może zostać uznany za fakturę z punktu widzenia przepisów podatkowych. W zakresie, o którym piszemy w dzisiejszym artykule przejazd na dowolną odległość pociągiem, taborem samochodowym, środkami transportu wodnego, przelot samolotem, można udokumentować biletem jednorazowym o ile znajdą się na nim następujące dane:

  • numer i data wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika wystawcy biletu,
  • numer, za pomocą którego sprzedawca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku VAT, czyli numer NIP,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku VAT,
  • kwotę należności ogółem.

Jeżeli bilet zawiera wszystkie wymienione elementy traktowany jest, jak faktura uproszczona a to oznacza, że od takiego biletu czynny podatnik VAT może również odliczyć podatek VAT naliczony.

Paragon za przejazd autostradą

Paragon za przejazd autostradą, jeżeli ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą również najczęściej może się znaleźć w kosztach w PKPiR. Wszystko zależy od tego, w jakiej formie zostanie wystawiony paragon i jakie elementy będzie zawierał. Jeżeli znajdą się na nim wszystkie dane, o jakich jest mowa w Rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur traktowany jest, tak jak faktura VAT, można odliczyć podatek VAT naliczony. Natomiast jeżeli nie spełnia takiego wymogu, to należy jeszcze sprawdzić, czy w takim razie może być zaksięgowany tylko w podatku dochodowym na podstawie Rozporządzenia w sprawie prowadzenia PKPiR.

Bilety za przejazdy komunikacją miejską w KPiR

Nieco inaczej wygląda sytuacja z biletami za przejazdy komunikacją miejską. Taki bilet najczęściej nie znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów, ponieważ nie zawiera wszystkich niezbędnych elementów, żeby go uznać za fakturę uproszczoną. Nie ma również podstaw do ujęcia wydatku w PKPiR na podstawie dowodu wewnętrznego. Ustawodawca precyzyjnie wymienił w Rozporządzeniu w sprawie prowadzenia PKPiR, jakie wydatki mogą się znaleźć na dowodzie wewnętrznym i nie ma tam wymienionych biletów komunikacji miejskiej. Jedynym wyjątkiem będzie tutaj rozliczenie takich biletów w związku z podróżą służbową przedsiębiorcy. Temat został opisany nieco szerzej w podlinkowanej publikacji.

Podsumowanie

Przedsiębiorcy najczęściej mają prawo do odliczenia poniesionych wydatków w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W tej kategorii znajdują się również bilety za przejazdy różnego rodzaju środkami transportu m.in.: pociągiem, samolotem, autokarem, statkiem. W takich przypadkach, bez względu na pokonywane odległości, bilet można zaksięgować w kosztach uzyskania przychodów, o ile zawiera niezbędne dane. Co do biletów komunikacji miejskiej, to w tym przypadku, poza delegacją przedsiębiorcy, nie będzie można ich ująć w PKPiR.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

10 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

12 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

13 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu