Blog ifirma.pl

Jak udokumentować delegację przedsiębiorcy?

|
|
4 minut czytania
Prowadzisz działalność gospodarczą i wyjeżdżasz w delegację? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć delegację.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy wybrali rozliczanie swoich dochodów na zasadach ogólnych, mają prawo do ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków w kwotach faktycznie poniesionych. Wyjazdy w sprawach związanych z prowadzeniem firmy również będą generowały koszty. W cyklu artykułów poświęconych tej tematyce dzisiaj opiszemy, w jaki sposób udokumentować delegację przedsiębiorcy.

Jakie koszty ponosi przedsiębiorca, przebywając w delegacji?

Delegacja jest to wyjazd poza stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, w celu załatwienia spraw związanych z firmą. Częstotliwość, czas trwania takiego wyjazdu uzależniona jest od wielu czynników, ma to przede wszystkim związek z profilem prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak co do zasady każdy przedsiębiorca wcześniej czy później znajdzie się w delegacji. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób taki wyjazd rozliczyć. Typowe koszty ponoszone w związku z wyjazdem służbowym to: koszty przejazdów, dojazdów, komunikacji lokalnej, koszty noclegów, pozostałe koszty i diety.

Dokumentowanie kosztów delegacji może czasami sprawiać problemy, dlatego zachęcamy do przeczytania, jakie dowody należy gromadzić.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia delegacji przedsiębiorcy?

Wszystkie wydatki poniesione w podróży służbowej, poza dietą, powinny być właściwie udokumentowane. W interesie przedsiębiorcy leży, aby zgromadzić faktury, rachunki, bilety, paragony (zakup paliwa i olejów za granicą), kupony, które będą potwierdzały poniesione koszty. Najlepiej jeżeli przedsiębiorca posiada imienne dowody (wystawione na firmę) potwierdzające poniesione wydatki, ponieważ wówczas spełniają one wymagania ustawowe.

Osoby, które prowadzą PKPiR przede wszystkim powinny się zapoznać z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W tym akcie prawnym w sposób szczegółowy zostały wymienione dowody księgowe, które stanowią podstawę zapisów w PKPiR:

 • faktury, faktury VAT RR, rachunki,
 • inne dowody, zawierające co najmniej:
  • wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  • datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej, której dowód dotyczy,
  • przedmiot operacji gospodarczej, jego wartość, określenie ilościowe jeżeli jest możliwe,
  • podpisy osób uprawnionych.
 • dowody wewnętrzne, które mogą dotyczyć tylko sytuacji wymienionych w rozporządzeniu (§ 13), w przypadku podróży służbowych mogą dokumentować wartość diet, wydatki związane z parkowaniem samochodu, na podstawie biletu z parkometru. Na dowodzie wewnętrznym znajdą się również wydatki na kupony, bilety jednorazowe uprawniające do wstępu na targi, pokazy.

Jakie dokumenty zgromadzić do rozliczenia delegacji?

Ważna jest kwestia dokumentowania kosztów. W przypadku podróży służbowej krajowej przedsiębiorca powinien dążyć, aby uzyskać faktury, rachunki, na których znajdą się pełne dane firmy.

Za fakturę będzie uznany również bilet dokumentujący przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, jeżeli zawiera następujące dane: datę i numer, dane przedsiębiorcy świadczącego usługę transportową, nazwę usługi, kwotę do zapłaty. W pozostałych przypadkach np. bilety za parkingi, na których nie ma danych firmy, powinny zostać opisane na odwrocie i załączone do dowodu wewnętrznego.

O tym jakie dokumenty mogą być uznane za fakturę, można przeczytać w podlinkowanej publikacji.

Koszty reprezentacji – czy dokumentować?

Przedsiębiorcy mogą w trakcie delegacji ponosić wydatki, które będą się kwalifikowały do kosztów reprezentacji. Może to być na przykład wręczenie naszemu strategicznemu kontrahentowi zegarka czy telefonu o znacznej wartości. W takim przypadku nie będzie możliwości ujęcia takich wydatków w kosztach, ale faktura za ich zakup (można ją dodatkowo opisać) będzie stanowiła potwierdzenie tego zdarzenia. W przypadku ewentualnej kontroli posłuży, jako dodatkowy element dowodowy potwierdzający, że przedsiębiorca przebywał na wyjeździe służbowym.

Jeżeli chodzi o wizyty w siedzibie kontrahenta w czasie pobytu w delegacji, warto zgromadzić dokumenty, które to potwierdzą. Może to być np. korespondencja mailowa o terminie i miejscu spotkania. Takie informacje również są pomocne do udokumentowania faktu pobytu w podróży służbowej.

Rozliczanie podróży służbowych rządzi się własnymi prawami, w szczególności jeśli chodzi o bilety jednorazowe, jest to wyjątek niepotwierdzający reguły. Takie przyzwolenie daje interpretacja ogólna MF i wyjaśnienia na stronie rządowej. Jednak zwracając się z zapytaniem w tym temacie do Krajowej Informacji Skarbowej nie uzyskano jednoznacznej odpowiedzi.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jakie koszty ponosi przedsiębiorca, przebywając w delegacji?

   Typowe koszty ponoszone w związku z wyjazdem służbowym to: koszty przejazdów, dojazdów, komunikacji lokalnej, koszty noclegów, pozostałe koszty i diety.
  2. Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia delegacji?

   Jako dowody księgowe mogą służyć: faktury, rachunki i inne dowody, które zawierają określenie wystawcy/wskazanie stron uczestniczących w operacji gospodarczej, datę wystawienia i datę/okres dokonania operacji gospodarczej, jej przedmiot, wartość, określenie ilości (jeśli to możliwe) i podpisy osób uprawnionych. Dowody wewnętrzne w przypadku podróży służbowych mogą dokumentować diety, wydatki związane z parkowaniem samochodu, wydatki na kupony, bilety wstępu na targi, pokazy.
  3. Jakie dokumenty zgromadzić do rozliczenia delegacji?

   W podróży krajowej przedsiębiorca powinien zadbać, by na fakturach i rachunkach znalazły się pełne dane firmy. W przypadkach np. biletów za parkingi, dane firmy powinny zostać opisane na odwrocie i załączone do dowodu wewnętrznego.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie