Blog ifirma.pl

Biznes od kuchni – Ol-Web

|
Cześć, jestem Łukasz i chciałem wam opowiedzieć o swojej firmie Ol-Web.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Cześć, jestem Łukasz i chciałem wam opowiedzieć o swojej firmie Ol-Web. Najpierw kilka słów o mnie, które dadzą całość obrazu mojej działalności. Jestem historykiem, który postanowił być informatykiem. Wiem, wiem, to dość rozbieżne połączanie zainteresowań. Trochę jak Doktor Jekyll i Mr. Hyde. Na co dzień pracuję w muzeum, gdzie oprowadzam wycieczki. Wieczorami zamieniam się w webmastera i robię strony internetowe.  

Początki

Wszystko zaczęło się jakieś 5 lat temu, kiedy kolega podesłał mi link do jednej z pierwszych platform blogowych, jaką był WordPress. Od razu mi się spodobało. Zacząłem eksperymentować, zakładać strony sam dla siebie, uczyć się języka itd. Odkryłem w tym potencjał. Stwierdziłem, że każdy może mieć stronę internetową i wcale nie musi ona wyglądać jak gry z Commodore C64. Nie musi też kosztować ogromnych pieniędzy. To była rewolucja.  

Pierwsze zlecenia i baza klientów

Po jakimś czasie ten sam znajomy zaproponował mi pierwszy komercyjny projekt i tak rozpocząłem pracę freelancera. Pozyskiwanie klientów okazało się nadmiar proste. Jak grzyby po deszczu wyrastały wówczas portale ogłoszeniowe, gdzie każdy mógł zgłosić się do zleceniodawcy z propozycją wykonania projektu. Pojawiły się też portale branżowe, gdzie ogłoszenia dotyczyły prac na platformie WordPress. Pomocny okazał się także Facebook. Najwięcej zleceń pozyskiwałem jednak z tak zwanego „polecenia”.  

Liga zawodowa

Minął jakiś czas, a freelancerka przestała spełniać wymagania rynku. Przed wszystkim chodziło o możliwość wystawiania faktur i rachunków. Postanowiłem przejść do ligi zawodowej i założyć działalność. Swoją firmę nazwałem Ol-Web i od niespełna roku działam na rynku jako przedsiębiorca. Jest ciężko, bo trzeba dzielić czas na pracę, dom i firmę, ale że działania w firmie traktuję bardziej jak hobby, to nie brakuje mi zapału do dalszego rozwoju.  

Praca na etacie i w firmie

Początki były trudne – jak wszędzie – ale przy odrobinie dobrych chęci można pogodzić ze sobą prowadzenie firmy i pracę na etacie. Połączenie etatu i prowadzenia własnego biznesu ma tyle samo plusów, co minusów. Największą zaletą jest chyba niska składka na ZUS. Wadą natomiast niewystarczająca ilość czasu na rozwój działalności. Swój czas trzeba podzielić na pracę zawodową, która pochłania 1/3 naszego dnia roboczego, a także pracę przy projektach firmowych, na które poświęcam dziennie od 4 do 5 godzin. Choć i ten czas trzeba tak naprawdę podzielić odpowiednio na samą realizację projektu, ale też na pozyskiwanie nowych klientów. Na pomoc przychodzi oczywiście w tym przypadku nowoczesna technologia. Posiadanie dobrego smartfona oraz tabletu pozwala na bieżąco w ciągu dnia odpowiadać na maile, prowadzić profil na Facebooku czy przeszukiwać portale ogłoszeniowe. Projekty zawsze można nadgonić w czasie weekendu, ale ten czas rezerwuję dla najbliższych.   Przy takim trybie pracy łatwo się zapędzić w kozi róg. Trzeba się pilnować i nie brać za dużo na swoje barki. Lepiej zrobić 2 projekty dobrze w miesiącu, niż nabrać ich 5 i żadnego nie skończyć. Dobra organizacja czasu pracy jest najważniejsza, choć zawsze trzeba brać poprawkę na to, że coś pójdzie nie tak, klient nie dośle zdjęć lub tekstów do tłumaczeń i plan się posypie. Wtedy potrzebna jest szybka reorganizacja zaplanowanych prac i szybka decyzja: zarywamy noc czy idziemy spać? Samo założenie firmy i jej prowadzenie było też sporym wyzwaniem: urzędy, rozliczenia, US, ZUS, KPiR itd. Na szczęście znalazłem odpowiednich ludzi, którzy mi pomogli przez to przebrnąć i zrozumieć wiele spraw, jak prowadzić własną firmę 🙂  

Co dalej?

Teraz chciałem napomknąć o przyszłości. Czas się zmieniają i – jak wiemy – nie można być monotematycznym. Klienci raz są, raz ich nie ma, ale staram się, aby po zakończeniu prac byli zadowoleni i wrócili do mnie ponownie. Oczywiście po stronach www przeszedł czas na naukę tworzenia sklepów www w oparciu o darmowe rozwiązania i na tym polu cały czas się rozwijam. Rynek webowy staje się strasznie przesycony, co wpływa na ilość zleceń w miesiącu, ale też na profity, jakie z tego można uzyskać. Postanowiłem spróbować czegoś nowego. Zresztą ja strasznie lubię zmiany i wyzwania. Ponieważ moją zawodową pracą jest gadanie i przenoszenie ludzi w czasie w swych opowieściach, to postanowiłem spróbować swych sił w innej dziedzinie: pilota wycieczek 🙂 Jeżdżę, zwiedzam, opowiadam (podobno mam wrodzony dar do snucia opowieści). Nie jest tego dużo, bo 1 – 2 wyjazdy w miesiącu i ciężko pogodzić to z pracą zawodową, ale mam frajdę z poznawania nowych miejsc, nauki ich historii, no i z ludzi, z którymi się podróżuje. Ale co dalej? Czy można być takim przedsiębiorczym MacGyver’em? Takim człowiekiem o wielu umiejętnościach? Mieć wiele zajęć zamiast jednego? Tak. Jeśli mamy talent, to go wykorzystujmy. Firma to nie kula u nogi. Praca we własnej firmie powinna dawać nam spełnienie, a spędzony w niej czas sprawiać radość i satysfakcję. A jak jeszcze trochę da się na tym zarobić, to czego chcieć więcej. Pozdrawiam wszystkich młodych przedsiębiorców i zespół ifirma.pl.     Autor: Łukasz Niewiadomski Łukasz jest z wykształcenia historykiem, który postanowił być informatykiem. Na co dzień pracuje w muzeum, gdzie oprowadza wycieczki. Wieczorami zaś zamienia się w webmastera, prowadząc firmę “Ol-Web”, która specjalizuje się w projektach stron www. Jak sam przyznaje, taki więc z niego trochę Doktor Jekyll i Mr. Hyde. ol-web.pl i wycieczki.ol-web.pl  

Prowadzisz własny biznes? Opowiedz nam o nim i pochwal się nim na ifirma.pl!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie