W jaki sposób korygować błędnie podany kod GTU?

błędny kod GTU korekta JPK

Zastanawiasz się w jaki sposób dokonać korekty błędnych oznaczeń GTU? Przeczytaj artykuł.

Właściwe oznaczanie faktur sprzedaży i zakupu w nowym JPK jeszcze nie raz będzie tematem dyskusji. Przyporządkowanie kodów GTU na fakturach sprzedaży wymaga niewątpliwie znajomości specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej. Pomocą w tym mogą być opracowania odpowiedzi na stronach Ministerstwa Finansów. Jednak mimo wszystko zawsze może zdarzyć się sytuacja, w której się pomylimy. Co trzeba będzie zrobić w takiej sytuacji?

Korygowanie plików JPK_V7

Popełnienie błędu jest rzeczą ludzką, ale wiadomo również, że w takich sytuacjach najlepiej jak najszybciej naprawić taki błąd przez złożenie korekty plików JPK_V7. Oczywiście taka autokorekta powinna być dokonana niezwłocznie, a jeżeli błąd zostanie wychwycony przez urząd skarbowy, wówczas przedsiębiorca ma 14 dni na dokonanie korekty. W przeciwnym wypadku zgodnie z obowiązującymi przepisami może ponieść konsekwencje finansowe.

Oczywiście korekta może dotyczyć zarówno błędnego oznaczenia kodów GTU, ale również innych obowiązkowych oznaczeń, o których jest mowa w rozporządzeniu w sprawie zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT.

W jaki sposób skorygować błędny kod GTU?

Korygowanie błędnego kodu GTU może mieć miejsce w sytuacji, gdy w części ewidencyjnej:

 • w ogóle nie wskazano tego kodu,
 • podano kod pomimo braku takiego obowiązku,
 • podano niewłaściwe oznaczenie kodowe.

W takich sytuacjach należy dokonać korekty oznaczeń GTU. Jeśli korekta nie wpłynie na wysokość kwot podatku należnego, dokonuje się korekty jedynie w części ewidencyjnej.

Zgodnie z informacją zawartą na stronie Ministerstwa Finansów korekty błędnych oznaczeń kodami GTU dokonuje się na 2 sposoby:

 1. Całkowite zastępowanie wpisu błędnego prawidłowym. Ten sposób jest preferowany, kiedy korekta następuje jeszcze przed złożeniem pierwotnego pliku, który zawiera błąd.
 2. Pozostawianie błędnego zapisu i dodanie dwóch kolejnych:
  • pierwszy stornujący zawierający identyczne dane, również błędne oznaczenia GTU i odwrotnym znaku przy danych kwotowych w polach „K”,
  • drugi, który zawiera prawidłowe zapisy, w tym oznaczenia GTU.

Ten sposób korygowania błędnych zapisów w oznaczeniach kodowych GTU można stosować bez względu na ilość oznaczeń, w których popełniono błędy. Pamiętajmy, że oznaczenie kodami GTU odbywa się na poziomie części ewidencyjnej VAT, nie ma obowiązku zamieszczania kodu na fakturze, a co za tym idzie jej korygowania.

Przeczytaj również: Dodatkowe oznaczenia w pytaniach i odpowiedziach MF.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

 1. clio

  „Pozostawianie błędnego zapisu i dodanie dwóch kolejnych: pierwszy stornujący zawierający identyczne dane, również błędne oznaczenia GTU i odwrotnym znaku przy danych kwotowych w polach „K”, drugi, który zawiera prawidłowe zapisy, w tym oznaczenia GTU….”

  Ale technicznie jak to ma wyglądać? Zapis stornujący to na kolejnym numerze faktury czy na tym samym numerze i kolejny prawidłowy ten sam numer. Prowadzę na platformie MF e-mikrofirma i nie ma przykładu

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość