Bon Turystyczny – odpowiedzi na pytania beneficjentów

faq bon turystyczny

Rodziny z dziećmi będą mogły otrzymać wsparcie wakacyjne w postaci Bonu Turystycznego. Odpowiemy na kilka pytań na ten temat.

Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia finansowego skierowana tym razem do polskich rodzin posiadających dzieci do 18 roku życia. Ustawa jest jeszcze w fazie projektu, ale zapowiadane jest jej wejście w życie jeszcze w miesiącu lipcu 2020 roku. Proponowana pomoc finansowa ma wynosić 500 zł na każde dziecko i dodatkowe 500 zł na dziecko niepełnosprawne. Procedura otrzymania bonu jest dość prosta. Więcej szczegółów w odpowiedziach na pytania.

Pytania i odpowiedzi do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Pytania i odpowiedzi znalazły się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

 1. Komu będzie przysługiwał Bon Turystyczny?
  O bon będą mogły się ubiegać osoby, które:
  • w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć przyznane prawo do:
   • świadczenia wychowawczego 500+ lub
   • dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci w wysokości 500 zł.
  • w okresie od wejścia w życie ustawy do 31 grudnia 2021 r. będą mieć przyznane prawo do świadczenia lub dodatku j.w. na dziecko, na które wcześniej nie było przyznane takie prawo
 2. Wartość Bonu Turystycznego.
  Bon turystyczny będzie miał nominał 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia, dodatkowo 500 zł na dziecko niepełnosprawne, które łącznie otrzyma 1.000 zł.
 3. Składanie wniosków o Bon Turystyczny.
  Taki bon trzeba będzie jedynie aktywować, nie ma dodatkowych wniosków do wypełnienia. Generowanie bonu będzie miało miejsce w systemie teleinformatycznym ZUS. Osoba uprawniona w celu aktywacji bonu będzie musiała zalogować się na PUE ZUS i potwierdzić poprawność zgłoszonych danych, ewentualnie dokonać aktualizacji poprzez dodanie adresu poczty e-mail i numeru telefonu. Jest to niezbędne, ponieważ bony będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.
 4. Kiedy nastąpi generowanie bonów?
  Data nie jest jeszcze znana, ponieważ jest to uzależnione od wejścia w życie ustawy. Informacja o możliwości aktywowania bonu pojawi się na na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.
 5. Czy bonem można płacić kilkakrotnie?
  Płatności można dokonywać wielokrotnie, aż do wyczerpania wartości bonu.
 6. Za jaki usługi można zapłacić bonem?
  Bonem można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego jedynie na terenie Polski. Usługi mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.
 7. Gdzie można znaleźć listę podmiotów świadczących usługi hotelarskie, za które można zapłacić bonem turystycznym?
  Lista takich podmiotów będzie znajdowała się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie tworzony jest katalog takich firm.
 8. Czy za pobyt w hotelu można zapłacić bonem za dzieci i za siebie, czy tylko za dzieci?
  Usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, za które płatność zostanie dokonana za pomocą bonu, mają być realizowane na rzecz dziecka, na które przyznano bon.
 9. Co w sytuacji jeżeli płatność będzie przewyższała wartość bonu?
  W takiej sytuacji pozostała wartość zapłaty za usługę musi być dokonana, gotówką, przelewem lub innymi kanałami płatniczymi.
 10. Jaki jest termin ważności bonu?
  Bony turystyczne będą ważne do 31 marca 2022 roku.
 11. Czy Bon Turystyczny można wymienić na gotówkę?
  Bon nie będzie podlegał wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze ani na inne środki wymiany.

Zgodnie z informacjami od momentu uruchomienia Bonu Turystycznego będzie funkcjonowała specjalna infolinia ZUS, gdzie będzie można dzwonić z pytaniami z branży turystycznej i beneficjentów programu.

Więcej o bonie: Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość