Blog ifirma.pl

Bon Turystyczny – odpowiedzi na pytania z branży turystycznej

|
|
4 minut czytania
Polska branża turystyczna może liczyć na wsparcie finansowe w postaci Bonu Turystycznego. Odpowiemy na kilka pytań na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Polski Bon Turystyczny to nowa forma wsparcia finansowego skierowana do rodzin, ale również do polskiej branży turystycznej. Ustawa jest w fazie projektu, ale zapowiadane jest jej wejście w życie jeszcze w miesiącu lipcu 2020 roku. Przedsiębiorstwa turystyczne stanowią ten sektor gospodarki kraju, który z powodu pandemii COVID-19 doznał bardzo poważnych perturbacji. Skutki obecnych problemów mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele lat. Niemniej ograniczenie turystyki zagranicznej może stanowić szansę do rozwoju turystyki krajowej . Poniżej przedstawimy kilka informacji na temat Bonu Turystycznego.

Pytania i odpowiedzi do ustawy o Polskim Bonie Turystycznym

Polska Organizacja Turystyczna będzie dokonywała oceny podmiotów gospodarczych ubiegających się o świadczenie usług turystycznych za bony. W uzasadnieniu do projektu ustawy rozwinięta została m.in. definicja usług hotelarskich zawartych w słowniczku do projektu ustawy. Jest to pojęcie bardzo pojemne i mogą się pod nim mieścić m.in.: wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, miejsc na ustawianie namiotów i przyczep samochodowych. Ważne jest, aby spełniały wymagania sanitarne, przeciwpożarowe inne wymagane odrębnymi przepisami. W uzasadnieniu została również doprecyzowana definicja przedsiębiorcy turystycznego. Po więcej szczegółów odsyłamy do projektu ustawy i uzasadnienia.

Poniżej przedstawimy kilka pytań i odpowiedzi, które znalazły się na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej.

 1. Czy istnieją ramy czasowe, w jakich firma świadcząca usługi noclegowe i turystyczne może się zgłosić, aby znaleźć się na liście podmiotów, które będą przyjmowały płatności za pomocą bonu?
  Udział w programie będzie można zgłosić w każdym czasie, do końca trwania programu tj. 31 marca 2022 r. Obecnie nie jest znana data, od której będzie można dokonać rejestracji. Termin z możliwością rozpoczęcia rejestracji zostanie opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju.
 2. W jaki sposób zgłosić obiekt do katalogu firm?
  Uwierzytelnianie podmiotów w systemie teleinformatycznym wymaga użycia profilu zaufanego, profilu osobistego lub innego środka identyfikacji elektronicznej.
 3. Czy będzie oddzielna zakładka na PUE ZUS do dokonania rejestracji?
  ZUS po wejściu w życie ustawy dostosuje system teleinformatyczny do wymogów procesu rejestracji. Na obecnym etapie nie jest możliwe określenie funkcjonalności systemu.
 4. W jaki sposób będzie realizowana płatność z wykorzystaniem bonu?
  Płatność będzie realizowana z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez ZUS.
 5. Co w sytuacji jeżeli płatność będzie przewyższała wartość bonu?
  W takiej sytuacji pozostała wartość zapłaty za usługę musi być dokonana, gotówką, przelewem lub innymi kanałami płatniczymi.
 6. Czy realizacja bonów będzie możliwa przez obiekty branży turystycznej nieposiadających kas fiskalnych i terminali płatniczych?
  Nie pozbawia to przedsiębiorstwa zarejestrowanego do programu możliwości realizacji płatności Bonem Turystycznym.
 7. Jaki jest termin ważności bonu?
  Bony turystyczne będą ważne do 31 marca 2022 roku.
 8. Jakie podmioty gospodarcze mogą świadczyć usługi opłacane Bonem Turystycznym?

  Jeśli podmiot będzie zaliczał się do grupy przedsiębiorców turystycznych lub organizacji pożytku publicznego realizujących usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne i dokona rejestracji w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS, będzie mógł przyjmować płatności za pomocą bonu. Mogą to być m.in.: organizatorzy spływów kajakowych, kolonii, obozów, gospodarstwa agroturystyczne, pensjonaty, prywatne kwatery, parki rozrywki.

 9. Zgodnie z informacjami od momentu uruchomienia Bonu Turystycznego będzie funkcjonowała specjalna infolinia ZUS, gdzie będzie można dzwonić z pytaniami z branży turystycznej i beneficjentów programu.

  Polecamy również: Polski Bon Turystyczny – projekt ustawy.

   
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie