Blog ifirma.pl

Bony różnego przeznaczenia – sposób rozliczenia w PIT i VAT

|
|
4 minut czytania
Wykorzystujesz bony różnego przeznaczenia? Sprawdź w jaki sposób dokonywac rozliczeń w PIT i VAT.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bon jest pewnego rodzaju środkiem płatniczym za nabywane towary lub usługi. Co do zasady bony mają do spełnienia określony cel handlowy. Dzięki wprowadzeniu bonów do oferty swojej firmy przedsiębiorcy wpływają na rynek określonych dóbr, budują lojalność klientów, ułatwiają im dokonywanie płatności. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się sposobem rozliczania bonów na gruncie PIT i VAT.

Jak definiują bon przepisy?

W ustawie o VAT pod pojęciem bonu należy rozumieć instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Aby bon zachował swój charakter musi obejmować ograniczoną ilość towarów i/lub usług, które można nabyć z wykorzystaniem bonu. Jeżeli bonem będzie można zapłacić za wszystkie towary i usługi od różnych dostawców to nie jest już spełniona definicja bonu, możliwość zakupu u wszystkich dostawców znajdujących się np. w galerii handlowej.

Bon różnego przeznaczenia został określony w ustawie o VAT w sposób bardzo ogólny jako bon inny niż bon jednego przeznaczenia. Z punktu widzenia podatkowego chodzi o sytuacje, gdy towary i usługi, które można nabyć z wykorzystaniem bonu są opodatkowane różnymi stawkami podatku VAT.

Bony różnego przeznaczenia – rozliczenie w VAT

Zgodnie z ustawą o podatku VAT podstawa opodatkowania z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług dokonanych w zamian za bon różnego przeznaczenia jest równa wynagrodzeniu zapłaconemu za ten bon, pomniejszonemu o kwotę podatku VAT.

Jeżeli informacje dotyczące wynagrodzenia są niedostępne w podstawie opodatkowania znajdzie się wartość pieniężna wskazana na bonie MPV lub w powiązanej dokumentacji, pomniejszona o kwotę podatku VAT.

W przypadku bonów MPV dopiero w momencie zapłaty za dostawę towarów i usług przedsiębiorca będzie miał obowiązek wskazać w podstawie opodatkowania podatkiem VAT należnym obliczony “metodą w stu” według wzoru:

Przykład

Pani Ania nabyła książki za kwotę 50 zł (WB), które są opodatkowane stawką 5% (SP). Na wspomniany zakup Pani Ania przeznaczyła bon MPV o wartości nominalnej (kwota znajdująca się na bonie). W takim przypadku dostawca książki, czynny podatnik VAT, będzie zobowiązany wyliczyć podatek:
KP = 50 x 5 / 100 + 5
KP = 2,38 zł – kwota podatku VAT

Wyliczony w ten sposób podatek VAT należny będzie wykazy w nowym JPK_V7 z odpowiednim oznaczeniem. Rozliczanie transakcji handlowych, za które płatność jest realizowana bonami MPV wymaga prawidłowego zakwalifikowania bonu aby taką transakcję płatniczą rozpoznać we właściwym okresie rozliczeniowym.

Jak należy rozliczać bony różnego przeznaczenia (MPV) w PIT?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw ustalić, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Zgodnie z ustawą o PIT rozpoznanie momentu uzyskania przychodu zostało określone na dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

 1. Wystawienia faktury albo
 2. Uregulowania należności.

Pomimo że w momencie zakupu bonu różnego przeznaczenia następuje uregulowanie należności za ten bon, ale najczęściej nie dochodzi jeszcze do wydania towarów lub wykonania usługi w zamian za bon. Dodatkowo z ustawy o PIT wynika również, że do przychodów, o których nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Przykład

Pan Jan kupił koszulę za 100 zł, której sprzedaż opodatkowana jest 23% stawka podatku VAT. Na zakup został przeznaczony bon MPV o wartości nominalnej 100 zł. Dostawca, czynny podatnik VAT, będzie zobowiązany do obliczenia przychodu w PIT w następujący sposób:

KP = 100 x 23 / 100 + 23
KP = 18,70 zł – kwota podatku VAT
Kwota przychodu w PIT = 100,00 zł – 18,70 zł = 81,30 zł
Kwota netto 81,30 zł powinna się znaleźć po stronie przychodów w PIT.

Pamiętajmy, że w przypadku bonów różnego przeznaczenia, zarówno w podatku VAT jak i w podatku dochodowym rozliczenia dokonuje się dopiero w rozliczeniu za okres, w których bony będą realizowane, a mianowicie w momencie dostawy towarów lub usług.

▶ Przeczytaj również: Jak obsługiwać emisję bonów różnego przeznaczenia?
 

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 25 listopada 2022 o 14:05
   Pytający

   Jaki wystawić dokument w iFirma jeśli chcemy wydać potwierdzenie przekazania (sprzedaży) bonu różnego przeznaczenia osobie prywatnej lub firmie?

  2. 15 grudnia 2022 o 09:26
   Ifirma

   Serwis ifirma.pl umożliwia zaewidencjonowanie sprzedaży w rozliczeniu za okres, w których bony będą realizowane, a mianowicie w momencie dostawy towarów lub usług m.in. poprzez wystawienie faktury. W przypadku kiedy do sprzedaży jeszcze nie dojdzie nie ma obowiązku ewidencji sprzedaży. Mający integrację z drukarkami mogą na taką sytuację wystawić dokument niefiskalny.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie