Powrót

Co to jest i jak wypełnić wniosek RD-PFR?

wniosek RD-PFR - dane przekazywane do ZUS

Złożyłeś wniosek o wsparcie finansowe dla firmy w ramach programu PFR? Przeczytaj jakie dane o twojej firmie przekazuje ZUS.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Od niedawna zaczął obowiązywać nowy program rządowy w ramach projektu Tarcza Finansowa. Głównym założeniem Programu Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) jest pokrycie strat finansowych w związku z utraceniem dochodów. Program ukierunkowany jest na ochronę miejsc pracy. W związku z tym z subwencji mogą skorzystać przedsiębiorcy zatrudniający pracowników.

Dane o stanie zatrudnienia przekazywane przez ZUS do PFR

Przedsiębiorcy w składanych wnioskach są zobowiązani o podanie stanu zatrudnienia na dzień 31.12.2019 r. i na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku. Przekazane informacje są zderzane z dokumentami rozliczeniowymi jakie znajdują się w ZUS.

Dane o stanie zatrudnienia przekazywane do PFR ustalane są w oparciu o:

 • imienne raporty rozliczeniowe za 12/2019 na dzień 31 grudnia 2019 r.,
 • imienne raporty rozliczeniowe za okres, dla którego upłynął termin składania dokumentów na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o subwencję,
 • imienne raporty rozliczeniowe za miesiąc odpowiadający nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim.

Dane podawane są w rozbiciu na liczbę pracowników, liczbę etatów, liczbę współpracowników według określonych kryteriów.

Więcej informacji wraz z przykładami można uzyskać na stronie ZUS.

Dane o saldzie składek przekazywane przez ZUS do PFR

Informacje przekazywane do PFR przez ZUS są następujące:

 1. Saldo na koncie płatnika według stanu na dzień 31.12.2019 r.
 2. Saldo na koncie płatnika według stanu na dzień zapytania z PFR.
 3. Ustalenie czy zadłużenie nie przekracza 8,70 zł.
 4. Informację o objęciu całości lub części zadłużenia układem ratalnym lub odroczeniem terminu płatności.
 5. Informację czy został złożony wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania składek (RDZ), który jest rozpatrywany przez ZUS.

Wniosek o potwierdzenie informacji przekazanych przez ZUS do PFR

Przedsiębiorca w celu zweryfikowania przekazanych danych może wystąpić do ZUS o podanie informacji, które zostały przesłane do PFR.

Będzie to:

Załącznik RD-PFR jest jednostronicowy a zakres zapytania jest następujący:

 1. Potwierdzenie liczby pracowników/etatów na określony przez przedsiębiorcę daty.
 2. RD-PFR - pracownicy

  Załącznik RD-PFR – liczba pracowników/etatów
   
 3. Potwierdzenie salda płatnika składek na określone przez przedsiębiorcę daty.
 4. RD-PFR - slado

  Załącznik RD-PFR -saldo płatnika
   

  W jaki sposób złożyć wniosek RD-PFR?

  Wniosek RD-3 wraz z załącznikiem RD-PFR można złożyć:

  Jeżeli wystąpią rozbieżności pomiędzy danymi wykazanymi przez przedsiębiorcę we wniosku skierowanym do PFR a informacjami przekazanymi przez ZUS wówczas wniosek będzie odrzucony, dlatego warto porównać swoje dane z danymi, które znajdują się na koncie płatnika w ZUS.

  Tarcza finansowa PFR dla mikrofirm – przeczytaj.
  ▲ wróć na początek

  Wniosek RD-PFR – najważniejsze pytania:

  ? Jakie dane o Twojej firmie ZUS przekazuje do PFR?

  Przedsiębiorcy już we wniosku podają stan zatrudnienia na dzień 31.12.2019 oraz na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku. Ponadto dane te uzupełniane są dokumentami rozliczeniowymi jakie posiada ZUS – imienne raporty rozliczeniowe – za określone przedziały czasu.

  ? W jaki sposób można zweryfikować przesłane dane?

  Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o podanie przekazanych do PFR danych. Można to zrobić za pomocą wniosku RD-3 oraz załącznika RD-PFR.

  ? Jak można złożyć wniosek RD-PFR?

  Można to zrobić na trzy sposoby:

  • poprzez ZUS-PUE
  • drogą pocztową
  • osobiście w placówce ZUS
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość