Blog

Co to jest import usług?

Przedsiębiorcy mają nieograniczoną możliwość nawiązywania kontaktów handlowych. Obecnie nie ma przeszkód, aby byli to przedsiębiorcy z innych krajów, czy to z Unii Europejskiej, czy spoza UE. Mówimy wówczas o transakcjach międzynarodowych. Z punktu widzenia przedsiębiorcy ważne jest właściwe zaksięgowanie otrzymanej faktury, zarówno w podatku dochodowym, jak i w podatku VAT. Kiedy mamy do czynienia z importem usług, będziemy opisywać w dzisiejszej publikacji.

Co to jest import usług?

Z importem usług mamy do czynienia, gdy usługi są wykonywane przez zagraniczny podmiot, który nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski, jak również usługodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce. Natomiast odbiorca takiej usługi – usługobiorca jest przedsiębiorcą, który posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności na terytorium Polski. Obowiązek podatkowy w VAT z tytułu importu usług powstaje w Polsce, bez względu na to, czy usługodawca znajduje się na terenie UE, czy też poza UE.

Przykłady importu usług

Z importem usług najczęściej mamy do czynienia wówczas, kiedy nabywamy usługi reklamowe, informatyczne, kupujemy różnego rodzaju oprogramowanie, z którego korzystamy w firmie. Jednak katalog usług, które należy tak potraktować jest obszerny i otwarty. Poniżej opisujemy sytuacje, w których ma miejsce świadczenie usługi, ale nie zawsze będzie to jej import.

Przykład 1

Firma ABC zamówiła zbadanie rynku zbytu w Niemczech dla swoich produktów w niemieckiej firmie konsultingowej, która nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, nie jest też zarejestrowany do VAT w Polsce. Miejscem świadczenia usługi jest Polska, a więc warunki do rozliczenia importu są spełnione. Firma ABC rozpozna i rozliczy import usług w podatku VAT w Polsce.

Przykład 2

Jan Kowalski przebywając na wyjeździe służbowym we Francji poniósł koszty związane z parkowaniem samochodu. Na tę okoliczność otrzymał fakturę z naliczonym francuskim podatkiem VAT. W takiej sytuacji nie będziemy mieli do czynienia z importem usług, ponieważ miejscem świadczenia tej usługi jest Francja, a nie Polska. Jest to szczególny przypadek miejsca świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami (art. 28e ustawy o VAT), do których zalicza się również parkingi. Taka kwalifikacja wynika, ze stanowiska organów podatkowych w wydawanych interpretacjach. W tej sytuacji to francuski przedsiębiorca rozliczy podatek VAT, a otrzymana faktura znajdzie się w kosztach uzyskania przychodów Jana Kowalskiego.

Przykład 3

Anna Nowak odbyła podróż służbową do Niemiec, gdzie spędziła noc w hotelu. Za usługę noclegową otrzymała fakturę z naliczonym niemieckim podatkiem VAT. W tej sytuacji nie dochodzi do importu usług, miejsce świadczenia znajduje się w Niemczech i mają zastosowanie takie same przepisy, jak w przykładzie nr 2. Usługa hotelowa będzie rozliczona w podatku VAT przez niemiecką firmę.

Typowe usługi, z których najczęściej korzystają przedsiębiorcy, to zakup usług reklamowych od firmy Google czy Facebook, czy zakup oprogramowania od zagranicznej firmy Adobe czy Microsoft. Pamiętajmy jednak, że nabywając innego rodzaju usługi należy również przeanalizować, czy nie dochodzi do ich importu, tak jak to wskazano na przykładach. Jest to o tyle istotne, że dokumentowanie takich transakcji przebiega na odmiennych zasadach.

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Europejski Akt o Dostępności – rozmowa z ekspertką

Wkrótce do Sejmu ma trafić przyjęty przez Radę Ministrów projekt o zasadach dostępności w produktach…

5 godzin temu

System kaucyjny – zmiany 2024. Kogo obejmą nowe obowiązki?

Zastanawiasz się co to jest i kogo dotyczy system kaucyjny? W dzisiejszym artykule zajmiemy się…

6 godzin temu

Co zrobić, gdy faktura VAT ulegnie zniszczeniu albo zostanie zgubiona?

Utrata faktury czy jej zniszczenie stanowią nadzwyczajne zdarzenia losowe, które są niemożliwe do przewidzenia. Dlatego…

7 godzin temu

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

1 dzień temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

1 dzień temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

1 dzień temu