Powrót

Zakup oprogramowania z zagranicy a podatek u źródła

oprogramowanie z zagranicy a podatek u źródła

Dokonujesz zakupu oprogramowania z zagranicy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę w aspekcie podatkowym.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Żyjemy w dynamicznym czasach, w których rozwój technologii informatycznych przyspiesza z dnia na dzień. Chcemy usprawniać sobie wykonywanie czynności zawodowych, bądź po prostu oprogramowanie komputerowe jest nam niezbędne w prowadzonej działalności gospodarczej. Tak się składa, że dostawcami najczęściej wykorzystywanego oprogramowania, typu Adobe czy Microsoft, są zagraniczni giganci. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i otrzymamy fakturę za nabytą usługę, to musimy ją prawidłowo zaksięgować i jednocześnie sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy jeszcze dodatkowych obowiązków z tym związanych. Mam na myśli obowiązek pobrania i zapłaty podatku u źródła, a dodatkowo złożenie deklaracji IFT-2R.

Należności licencyjne podlegają pod podatek u źródła

Pojęcie podatku u źródła znalazło się w ustawach o podatkach dochodowych. Przy tej okazji mówimy również o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), ponieważ jeżeli usługi będzie dostarczała firma o takim statusie, to podatek u źródła będzie należało pobrać w oparciu o przepisy ustawy o CIT. Natomiast jeżeli będzie to osoba fizyczna, to w oparciu o ustawę PIT.

W przepisach jest wskazane, że przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, ogólnie mówiąc praw własności intelektualnej, są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Każdy twórca ma wyłączne prawo do korzystania ze swojego utworu, a za taki uważane są również programy komputerowe, chyba że będzie chciał zbyć takie prawo w jakiejś formie.

Oprogramowanie z zagranicy jako należność licencyjna?

Jak już ustaliliśmy, wytworzenie oprogramowania komputerowego będzie objęte prawami autorskimi, jednocześnie twórca oprogramowania posiada na nie licencję. Forma sprzedaży oprogramowania z licencją będzie decydowała, czy podatek u źródła powinien zostać pobrany, czy też nie.

Autor oprogramowania w zawartej umowie z nabywcą może zastrzec, w jakiej formie zakupione przez niego oprogramowanie może być wykorzystywane. Zakres uprawnień może być ograniczony, nieograniczony, częściowo ograniczony.

Podatek u źródła od oprogramowania komputerowego

Obecne stanowisko organów podatkowych w tym temacie kształtuje się następująco:

 1. Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego jest tzw. użytkownikiem końcowym to wówczas takiego zakupu nie kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.
 2. Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego będzie udzielał sublicencji lub będzie miał prawo do wprowadzania zmian w oprogramowaniu to wówczas taki zakup kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.

Jeżeli polski przedsiębiorca będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła to jeszcze powinien się upewnić, kto i kiedy rozlicza podatek u źródła. Nawet jeżeli transakcja będzie korzystała ze zwolnienia od podatku u źródła, to i tak przedsiębiorca ma obowiązek złożenia deklaracji IFT-2R.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Zakup licencji a podatek u źródła - jak to wygląda w praktyce?

  Obecne stanowisko organów podatkowych w tym temacie kształtuje się następująco:

  • Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego jest tzw. użytkownikiem końcowym to wówczas takiego zakupu nie kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.
  • Jeżeli nabywca oprogramowania komputerowego będzie udzielał sublicencji lub będzie miał prawo do wprowadzania zmian w oprogramowaniu to wówczas taki zakup kwalifikuje się pod pobór podatku u źródła.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

4 komentarze

 1. tomekp

  Jeżeli dobrze rozumiem, to jeżeli posiadam miesięczną subskrypcje na użytkowanie oprogramowania od Adobe, to nie muszę wpisywać tej transakcji?

 2. Anna

  Przydałoby się kilka nr sygnatur interpretacji KIS na poparcie zawartych w artykule też.

 3. wozewa

  Jeśli jesteś końcowym użytkownikiem to nie płacisz podatku u źródła, ale IFT-2R musisz wysłać.

 4. grzechuz

  a dlaczego niby IFT-2R?
  Skoro transakcja nie podlega pod podatek u źródła (to nie jest zwolnienie czy tam preferencyjna stawka 0%, tylko nie podlega).
  W mojej ocenie nie ma obowiązku składania IFT-2R.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość