Blog

Co to jest kod IMP i kiedy go stosować?

Bardzo często przedsiębiorcy dokonują zakupu towarów poza granicami Unii Europejskiej. Takie transakcje handlowe muszą przejść odprawę celną na terenie kraju należącego do UE i dopiero wówczas towary zostają dopuszczone do obrotu na terenie UE. W związku z wejściem w życie nowych przepisów odnośnie przesyłania plików JPK również zmienia się sposób oznaczania importu w ewidencjach VAT.

W jaki sposób import jest rozliczany w deklaracji VAT?

Na wstępie przypomnimy, krótko w jaki sposób jest rozliczany import towarów w podatku VAT. Nabycie towarów poza terytorium UE wiąże się z nieco innymi procedurami niż przy transakcjach wewnątrzunijnych.

Sprowadzony towar musi zostać poddany odprawie celnej, gdzie zostanie naliczone cło, akcyza w zależności od typu sprowadzanych towarów i VAT importowy. Zgłoszenia celnego dokonuje się albo na dokumencie SAD w formie papierowej, albo na elektronicznym zgłoszeniu celnym PZC. Importer lub jego przedstawiciel mają obowiązek obliczyć i wykazać w zgłoszeniu celnym należności celne, które należy uregulować do organu celnego w terminie 10 dni.

Jeśli jednak przedsiębiorca korzysta z procedury uproszczonej na podstawie art. 33a – wówczas nie płaci podatku VAT do organu celnego, tylko rozlicza go w deklaracji podatkowej po stronie podatku VAT należnego i naliczonego. Istnieje jeszcze trzecia możliwość rozliczania VAT w deklaracji importowej (art. 33b).

Oznaczenie IMP – kiedy należy je stosować?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług dla podatku naliczonego z tytułu importu towarów, w tym importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy stosuje się oznaczenie „IMP”. Jak widzimy oznaczenie kodowe po stronie podatku VAT naliczonego mają obowiązek stosować zarówno przedsiębiorcy, którzy rozliczają VAT importowy na zasadach ogólnych, a więc wpłacają podatek na podstawie dokumentu celnego do urzędu celno-skarbowego, jak również ci, którzy VAT od importu towarów rozliczają w deklaracji podatkowej na podstawie art. 33a ustawy o VAT.

W jaki sposób należy dokonywać oznaczenia IMP w JPK_V7?

Jako numer dowodu sprzedaży (DowodSprzedazy) podaje się numer dokumentu na podstawie którego dokonano importu towarów, rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy, numer zgłoszenia celnego lub numer deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy. W przypadku braku – w polu tym należy wpisać „BRAK”.

Data wystawienia dowodu (DataWystawienia) podaje się datę wystawienia (dokumentu), dowodów dokumentujących dokonanie importu towarów, rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy, datę przyjęcia zgłoszenia celnego lub datę deklaracji importowej, o której mowa w art. 33b ustawy.
Dowód zakupu (DowodZakupu) – numer dowodu zakupu, podaje się numer zgłoszenia celnego lub decyzji.
Data zakupu (DataZakupu) – data wystawienia dowodu zakupu, podaje się datę wystawienia dokumentu zgłoszenia celnego lub decyzji.

Pytania odnośnie oznaczenia IMP

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się pytania:

  1. Jak w JPK_VAT z deklaracją wykazywać import w ramach standardowej procedury, gdzie podstawą do odliczenia podatku VAT jest dokument celny? Czy podstawowym dokumentem jest dokument celny, a nie faktura? Kogo w takim przypadku podawać w jako kontrahenta – sprzedawcę z faktury nieunijnej, czy urząd celny? Czyj NIP, jaki numer dokumentu wpisywać: numer dokumentu celnego, czy z faktury od kontrahenta?
  2. W odpowiedzi MF napisało:
    Przy imporcie na zasadach ogólnych w JPK_VAT z deklaracją należy wykazać numer dokumentu celnego i dane kontrahenta (nadawcy lub eksportera), natomiast w polu NrDostawcy wpisać jego nr – jeżeli jest, a gdy nie ma, to wtedy “BRAK”. Natomiast pole KodKrajuNadaniaTIN należy uzupełnić, jeżeli dane zgromadzone przez podatnika pozwalają na wypełnienie tego pola. W przypadku trudności z ustaleniem kodu kraju pole może pozostać puste. Dokument należy dodatkowo oznaczyć dedykowanym polem IMP.

  3. Jakie dane należy wskazać w JPK_VAT z deklaracją w części ewidencji zakupu, po otrzymaniu decyzji zwiększającej podatek VAT w imporcie towarów? Czy należy, jako numer dokumentu, wskazać numer decyzji? Czy podawać dane sprzedawcy?
  4. W odpowiedzi MF napisało:
    Po otrzymaniu decyzji zwiększającej podatek VAT od importu towarów, w JPK_VAT z deklaracją należy wskazać numer decyzji i dane sprzedawcy: nadawcy lub eksportera – w polu NrDostawcy wpisać jego nr, jeżeli jest, a gdy nie ma, wpisać “BRAK”. Natomiast pole KodKrajuNadaniaTIN należy uzupełnić, jeżeli dane zgromadzone przez podatnika pozwalają na wypełnienie tego pola. W przypadku trudności z ustaleniem kodu kraju pole może pozostać puste. Dokument należy dodatkowo oznaczyć dedykowanym polem IMP.

  5. Jakie oznaczenia dotyczą importu towarów od podmiotu powiązanego rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy o VAT?
  6. W odpowiedzi MF napisało:
    W ewidencji sprzedaży taką transakcję należy oznaczyć „TP”. Natomiast w ewidencji zakupu należy wskazać oznaczenie „IMP”.

Podsumowując, przy dokonywaniu importu towarów, zarówno na zasadach ogólnych, jak również na podstawie art. 33a, w ewidencji zakupu VAT naliczony należy wykazywać z oznaczeniem IMP. Jako numer dowodu podaje się numer SAD, PZC lub decyzji organu celnego a jako dane kontrahenta należy wpisać dane kontrahenta z kraju trzeciego.

Przeczytaj również: Oznaczenie TT_WNT i TT_WDT transakcje trójstronne
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

2 minuty temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

49 minut temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

4 dni temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

4 dni temu