Blog

Co to jest kod WEW i kiedy go stosować?

Nowy plik JPK wprowadził wiele dodatkowych oznaczeń dla różnych dokumentów i musimy się z tym faktem oswoić i zapamiętać wprowadzone zmiany. Nie jest to wcale taki łatwy proces, ale staramy się, aby wszystkie niezbędne informacje docierały do osób zainteresowanych w przystępnej formie. Dzisiaj zajmiemy się oznaczeniem WEW, stosowanym do dowodów wewnętrznych w podatku VAT.

Oznaczenie WEW – kiedy należy je stosować?

W rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT podana została jedynie bardzo ogólna informacja, że do dokumentów wewnętrznych w nowym JPK stosujemy oznaczenie WEW. W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, jakich operacji gospodarczych takie oznaczenie będzie dotyczyło? Otóż ujmując to bardzo ogólnie, będą to te czynności, które nie są objęte innym dokumentem typu: faktura, paragon fiskalny, rachunek, umowa kupna-sprzedaży. W ustawie o VAT jest wymienionych kilka takich przypadków, gdzie nie ma obowiązku wystawiania faktury VAT, będą do nich należały m.in.:

  1. Nieodpłatne przekazanie towarów i usług.
  2. Roczna korekta podatku VAT u przedsiębiorców dokonujących sprzedaży mieszanej w związku ze zmianą współczynnika odliczenia podatku naliczonego.
  3. Zmiana przeznaczenia środka trwałego.
  4. Sprzedaż bezrachunkowa na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.
  5. Sprzedaż zwolniona, dla której nie wystawiono faktury.
  6. Rozliczenie WNT bez faktury.
  7. Przeznaczenie towarów na cele osobiste przedsiębiorcy, osób współpracujących, pracowników.
Oczywiście oznaczenie dokumentów symbolem WEW dotyczy tylko operacji gospodarczych, które są przeprowadzane przez czynnego podatnika VAT.

Przykład 1

Pani Ania jako czynny podatnik VAT nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W takiej sytuacji jeżeli będzie dokonywała dostawy towarów lub usług na rzecz osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej musi ją zaewidencjonować jako sprzedaż bezrachunkową, a następnie wprowadzić dokument wewnętrzny do ewidencji VAT z oznaczeniem WEW.

Przykład 2

Pan Marek prowadzi sklep z artykułami RTV i AGD, jest czynnym podatnikiem VAT. Przedsiębiorca przeznaczył telewizor na cele osobiste. Takie przekazanie telewizora należy odnotować w ewidencji VAT sprzedaży na podstawie dokumentu wewnętrznego z oznaczeniem WEW.

Przykład 3

Pan Piotr wycofał samochód osobowy do majątku prywatnego, który był w ewidencji środków trwałych. W takiej sytuacji Pan Piotr musi wycenić samochód według cen rynkowych na dzień wycofania, a taką operację należy zaksięgować w ewidencji VAT sprzedaży na podstawie dokumentu wewnętrznego, który musi zostać oznaczony kodem WEW.

Pytania dotyczące oznaczenia WEW

Na stronie Ministerstwa Finansów pojawiły się pytania i odpowiedzi również na ten temat, oto one:

Czy w nowym JPK_VAT z deklaracją korektę z tytułu tzw. ulgi na złe długi trzeba będzie dodatkowo oznaczać w ewidencji jako dokument wewnętrzny „WEW”?
W odpowiedzi MF informuje, że w przypadku korekt, które wynikają z tzw. ulgi na złe długi, należy wprowadzać poszczególne faktury będące podstawą do dokonania korekty VAT, na których należy wykazać dane kontrahenta z kwotami. Z tego powodu do korekty z tytułu ulgi na złe długi po stronie wierzyciela i dłużnika nie stosuje się oznaczenia „WEW”.

Oznaczenia WEW nie stosuje się do transakcji, o których pisze MF w swoich odpowiedziach:

  • do importu usług,
  • do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • do dostaw, dla których podatnikiem jest nabywca,
jeżeli posiadamy dokument nabycia.
Przeczytaj również: Oznaczenie SW – kiedy należy zastosować?
Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Najnowsze artykuły

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

23 godziny temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

24 godziny temu

Generowanie wideo z AI: Nowe horyzonty w produkcji treści wideo dla firm

Wyobraź sobie świat, w którym Twoja firma może tworzyć wciągające, spersonalizowane wideo na każdą okazję,…

1 dzień temu

Jak zaplanować działania komunikacyjne w firmie? 6 kroków, przez które musisz przejść

Nawet najdoskonalszy produkt czy usługa nie osiągną sukcesu na rynku bez odpowiedniej strategii komunikacji. Jeśli…

1 dzień temu

Rodzinny kapitał opiekuńczy – komu przysługuje?

Jednym z rozwiązań przyjętych przez Polski Ład jest świadczenie rodzinne, z którego mogą skorzystać rodzice…

3 dni temu

Ponowne rozpoczęcie działalności a prawo do ulg w ZUS

Rozpoczynasz ponownie działalność i zastanawiasz się czy masz prawo do niższego ZUSu? W dzisiejszym artykule…

3 dni temu