Co to jest opłata prolongacyjna?

opłata prolongacyjna

Opłata prolongacyjna to koszt przedsiębiorcy, który rekompensuje urzędowi skarbowemu utracone odsetki. Jej wysokość ustala fiskus, warto jednak wiedzieć, czym jest i skąd bierze się opłata prolongacyjna.

Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty podatku jest rozwiązaniem, które może pomóc przedsiębiorcy w cięższej sytuacji finansowej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest opłata prolongacyjna zamiast odsetek – warto zatem wiedzieć, na czym polega.

Opłata prolongacyjna – odszkodowanie dla budżetu

Przedsiębiorca, który nie spłacił zobowiązania podatkowego w terminie lub próbuje spłacać je na raty na własną rękę (bez porozumienia z organem podatkowym), naraża się na odsetki za zwłokę.

 

Jeśli jednak urząd skarbowy przyzna podatnikowi ulgę w spłacie w formie odroczenia terminu płatności lub rozłożenia zobowiązania podatkowego na raty, odsetki nie będą już wymagane. Jednakże ulga dla podatnika jest jednocześnie stratą dla fiskusa, do którego nie wpłyną już odsetki. Dlatego też do kwoty zobowiązania podatkowego doliczana jest opłata prolongacyjna, czyli opłata za prolongowanie terminu płatności podatku. W przeciwieństwie do odsetek, opłata ta może stanowić koszt uzyskania przychodu.

Jak liczyć opłatę prolongacyjną?

Opłatę prolongacyjną wylicza się za okres:

  • Od dnia następującego po dniu przyznania ulgi do terminu odroczonej spłaty lub terminu ostatniej raty podatku – jeśli zobowiązanie nie było jeszcze przeterminowane,
  • Od dnia następującego po dniu złożenia wniosku do terminu odroczonej spłaty lub terminu ostatniej raty podatku – jeśli zobowiązanie było już przeterminowane.

Wysokość opłaty prolongacyjnej jest obliczana przez organ skarbowy na podstawie wzoru:

OP = (KG * St * DP) / 365

gdzie:

OP – opłata prolongacyjna

KG – kwota główna zobowiązania

St – stawka prolongaty, równa obniżonej stawce odsetek budżetowych (obecnie 4%)

DP – liczba dni których dotyczy prolongata.

Informacja o kwocie prolongaty do zapłaty jest przekazywana podatnikowi wraz z decyzją o przyznaniu ulgi.

czym jest oplata prolongacyjna

Opłata prolongacyjna – najważniejsze informacje
Przykład.

Przedsiębiorca posiada zaległość podatkową z tytułu VAT za czerwiec 2018 r. w wysokości 20.000 zł. 14 września złożył do urzędu skarbowego wniosek o odroczenie terminu płatności podatku. Organ skarbowy zgodził się na odroczenie do 30 listopada 2018 r.

Przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacenia odsetek za 50 dni – okres od 26 lipca (dzień po dniu powstania zaległości podatkowej) do 14 września 2018 r. (dzień złożenia wniosku) – odsetki wynoszą 8%.

Odsetki = (20.000 zł * 8% * 50 dni) / 365 dni = 219,18 zł

Opłata prolongacyjna będzie natomiast wymagana za 76 dni – od 15 września (dnia po złożeniu wniosku) do 30 listopada 2018 r. (terminu zapłaty zobowiązania)

▲ wróć na początek

Opłata prolongacyjna = (20.000 zł * 4% * 76 dni) / 365 = 166,58 zł.

Źle wyliczony podatek? Sprawdź, jak skorygować zaliczkę na PIT w trakcie roku podatkowego!
 

Opłata prolongacyjna – najważniejsze pytania:

? Czy opłata prolongacyjna może stanowić koszt uzyskania przychodu?

Tak.

? Czy istnieją sytuacje kiedy opłata prolongacyjna nie jest wymagana?

Tak – są to np. przypadki takie jak klęska żywiołowa czy wypadki losowe.

? Ile wynosi taka opłata? Czy jest to stały koszt?

Nie – opłata obliczana jest indywidualnie według wzoru. Informację o kwocie prolongaty do zapłaty podatnik otrzymuje wraz z decyzją o przyznaniu ulgi.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość