Co to jest opłata prolongacyjna?

opłata prolongacyjna

Opłata prolongacyjna to koszt przedsiębiorcy, który rekompensuje urzędowi skarbowemu utracone odsetki. Jej wysokość ustala fiskus, warto jednak wiedzieć, czym jest i skąd bierze się opłata prolongacyjna.

Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu spłaty podatku jest rozwiązaniem, które może pomóc przedsiębiorcy w cięższej sytuacji finansowej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest opłata prolongacyjna zamiast odsetek – warto zatem wiedzieć, na czym polega.

Opłata prolongacyjna – odszkodowanie dla budżetu

Przedsiębiorca, który nie spłacił zobowiązania podatkowego w terminie lub próbuje spłacać je na raty na własną rękę (bez porozumienia z organem podatkowym), naraża się na odsetki za zwłokę.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy opłata prolongacyjna może stanowić koszt uzyskania przychodu?

    Tak.

  2. 🔸Czy istnieją sytuacje kiedy opłata prolongacyjna nie jest wymagana?

    Tak – są to np. przypadki takie jak klęska żywiołowa czy wypadki losowe.

  3. 🔸Ile wynosi taka opłata? Czy jest to stały koszt?

    Nie – opłata obliczana jest indywidualnie według wzoru. Informację o kwocie prolongaty do zapłaty podatnik otrzymuje wraz z decyzją o przyznaniu ulgi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość