Co zawiera raport Global E-commerce? Omówienie

raport Global E-commerce

Co rusz pojawiają się zestawienia pokazujące, jak przedstawia się branża e-commerce w poszczególnych krajach.

Jednym z ważniejszych jest raport Global E-commerce 2022, który uwzględnia dane z 37 najprężniej działających rynków na świecie. Co możesz znaleźć w jego treści dowiesz się z poniższego artykułu.

Raport Global E-commerce – zawartość

Raport Global E-commerce 2022 zawiera dane dotyczące trendów w handlu elektronicznym. Pokazuje, jak zmienia się sposób zawierania transakcji przez producentów, dostawców i konsumentów, którzy łączą się ze sobą praktycznie na całym świecie.

Raport wskazuje na kondycję rynku e-commerce w każdym z krajów – czy wzrasta, czy maleje, jaki jest jego procent w handlu detalicznym w ogóle. Wskazuje, jakie platformy i sklepy internetowe są najpopularniejsze w danym kraju. Można się również z niego dowiedzieć, jakie grupy wiekowe najchętniej kupują w Internecie.

Jak wygląda rynek e-commerce w największych państwach na świecie?

Raport Global E-commerce 2022 zawiera dane o najważniejszych rynkach e-commerce na świecie. Poniżej prezentujemy omówienie kilku z nich.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone to zróżnicowany rynek e-commerce, który powraca do silnego wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ klienci dostrzegają wygodę handlu elektronicznego, a główne marki centrów handlowych dążą do zostania sprzedawcami wielokanałowymi.

W sprzedaży dominują gigantyczne platformy e-commerce typu pure-play i znane marki centrów handlowych. Amazon ma 38,1% udziału w amerykańskim rynku e-commerce, Walmart (5,3%) i eBay (4,7%).

Chiny

Chiny są światowym liderem w handlu elektronicznym, szczycąc się zarówno ogromnymi wolumenami sprzedaży, jak i wysokimi poziomami innowacji, zwłaszcza w handlu mobilnym i społecznościowym.

Handel elektroniczny w Chinach opiera się na „super-aplikacjach”, jak chociażby WeChat i Alipay, które umożliwiają użytkownikom nawiązywanie kontaktów towarzyskich, robienie zakupów, korzystanie z usług bankowych i płacenie za produkty w ramach jednego ekosystemu. Około 64% chińskiej populacji robi zakupy w sieci.

Wielka Brytania

Wielka Brytania to dojrzały i wciąż wprowadzający innowacje rynek e-commerce. Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem współczynnika konwersji e-commerce (1,9%), ustępując tylko USA i Niemcom.

Handel elektroniczny w Wielkiej Brytanii jest obsługiwany przez zaawansowaną infrastrukturę cyfrową i fizyczną, szybki Internet, duży udział smartfonów i doskonałe połączenia logistyczne z Europą i resztą świata.

Kupujący są bardzo wymagający. Oczekują bezproblemowych płatności, możliwości śledzenia przesyłek, a także szybkich dostaw.

Francja

Francja to kraj, który kupuje coraz więcej za pośrednictwem e-commerce. W ostatnim czasie utworzono tam 17 400 nowych sklepów internetowych, a poczta państwowa La Poste odnotowała 50-procentowy wzrost wolumenu przesyłek w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zakupy online stały się częścią codziennego życia we Francji. Najpopularniejszym sposobem dostawy jest odbiór w lokalnych sklepach stacjonarnych oraz dostawa do domu. Kupujący wolą płacić kartą, ale popularne są również PayPal oraz Klarna.

Kondycja polskiego e-commerce

Według raportu Polska ma duży potencjał do rozwoju e-commerce, na co wskazuje spora konkurencja wśród sprzedających. Rywalizują między sobą o klienta, dlatego żeby go zdobyć, wciąż wprowadzają nowe ulepszenia – zwiększają jakość produktów, przykładają większą wagę do obsługi konsumenta. Korzystają na tym przede wszystkim kupujący, ale również same biznesy, ponieważ rozrastają się i wchodzą na wyższy poziom.

Obecnie e-commerce stanowi zaledwie 8 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej w naszym kraju. Jednak pewne kategorie w czasie pandemii wyraźnie wzrosły, jak chociażby rynek dostaw żywności, który zwiększył się o 33,2%. Najpopularniejsze kategorie zakupów online to moda (32%), podróże (21%) oraz elektronika i media (12%).

Nad Wisłą dominuje lokalna platforma e-commerce Allegro, jednak obecnie musi walczyć o klientów z rosnącym w siłę Amazonem, który wszedł na polski rynek w marcu 2021 roku. Grupa wiekowa od 35 do 44 lat to najaktywniejsi polscy kupujący.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość