Co zawiera raport Global E-commerce? Omówienie

raport Global E-commerce

Co rusz pojawiają się zestawienia pokazujące, jak przedstawia się branża e-commerce w poszczególnych krajach.

Jednym z ważniejszych jest raport Global E-commerce 2022, który uwzględnia dane z 37 najprężniej działających rynków na świecie. Co możesz znaleźć w jego treści dowiesz się z poniższego artykułu.

Raport Global E-commerce – zawartość

Raport Global E-commerce 2022 zawiera dane dotyczące trendów w handlu elektronicznym. Pokazuje, jak zmienia się sposób zawierania transakcji przez producentów, dostawców i konsumentów, którzy łączą się ze sobą praktycznie na całym świecie.

Raport wskazuje na kondycję rynku e-commerce w każdym z krajów – czy wzrasta, czy maleje, jaki jest jego procent w handlu detalicznym w ogóle. Wskazuje, jakie platformy i sklepy internetowe są najpopularniejsze w danym kraju. Można się również z niego dowiedzieć, jakie grupy wiekowe najchętniej kupują w Internecie.

Jak wygląda rynek e-commerce w największych państwach na świecie?

Raport Global E-commerce 2022 zawiera dane o najważniejszych rynkach e-commerce na świecie. Poniżej prezentujemy omówienie kilku z nich.

Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone to zróżnicowany rynek e-commerce, który powraca do silnego wzrostu. Dzieje się tak, ponieważ klienci dostrzegają wygodę handlu elektronicznego, a główne marki centrów handlowych dążą do zostania sprzedawcami wielokanałowymi.

W sprzedaży dominują gigantyczne platformy e-commerce typu pure-play i znane marki centrów handlowych. Amazon ma 38,1% udziału w amerykańskim rynku e-commerce, Walmart (5,3%) i eBay (4,7%).

Chiny

Chiny są światowym liderem w handlu elektronicznym, szczycąc się zarówno ogromnymi wolumenami sprzedaży, jak i wysokimi poziomami innowacji, zwłaszcza w handlu mobilnym i społecznościowym.

Handel elektroniczny w Chinach opiera się na „super-aplikacjach”, jak chociażby WeChat i Alipay, które umożliwiają użytkownikom nawiązywanie kontaktów towarzyskich, robienie zakupów, korzystanie z usług bankowych i płacenie za produkty w ramach jednego ekosystemu. Około 64% chińskiej populacji robi zakupy w sieci.

Wielka Brytania

Wielka Brytania to dojrzały i wciąż wprowadzający innowacje rynek e-commerce. Wielka Brytania zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem współczynnika konwersji e-commerce (1,9%), ustępując tylko USA i Niemcom.

Handel elektroniczny w Wielkiej Brytanii jest obsługiwany przez zaawansowaną infrastrukturę cyfrową i fizyczną, szybki Internet, duży udział smartfonów i doskonałe połączenia logistyczne z Europą i resztą świata.

Kupujący są bardzo wymagający. Oczekują bezproblemowych płatności, możliwości śledzenia przesyłek, a także szybkich dostaw.

Francja

Francja to kraj, który kupuje coraz więcej za pośrednictwem e-commerce. W ostatnim czasie utworzono tam 17 400 nowych sklepów internetowych, a poczta państwowa La Poste odnotowała 50-procentowy wzrost wolumenu przesyłek w pierwszym kwartale 2021 roku.

Zakupy online stały się częścią codziennego życia we Francji. Najpopularniejszym sposobem dostawy jest odbiór w lokalnych sklepach stacjonarnych oraz dostawa do domu. Kupujący wolą płacić kartą, ale popularne są również PayPal oraz Klarna.

Kondycja polskiego e-commerce

Według raportu Polska ma duży potencjał do rozwoju e-commerce, na co wskazuje spora konkurencja wśród sprzedających. Rywalizują między sobą o klienta, dlatego żeby go zdobyć, wciąż wprowadzają nowe ulepszenia – zwiększają jakość produktów, przykładają większą wagę do obsługi konsumenta. Korzystają na tym przede wszystkim kupujący, ale również same biznesy, ponieważ rozrastają się i wchodzą na wyższy poziom.

Obecnie e-commerce stanowi zaledwie 8 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej w naszym kraju. Jednak pewne kategorie w czasie pandemii wyraźnie wzrosły, jak chociażby rynek dostaw żywności, który zwiększył się o 33,2%. Najpopularniejsze kategorie zakupów online to moda (32%), podróże (21%) oraz elektronika i media (12%).

Nad Wisłą dominuje lokalna platforma e-commerce Allegro, jednak obecnie musi walczyć o klientów z rosnącym w siłę Amazonem, który wszedł na polski rynek w marcu 2021 roku. Grupa wiekowa od 35 do 44 lat to najaktywniejsi polscy kupujący.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość