Czy będą wyższe stawki kilometrówki?

stawki kilometrówki 2022

Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy będą wprowadzone wyższe stawki kilometrówki.

Wiele firm występujących w roli pracodawcy, wykorzystuje prywatne pojazdy swoich pracowników do wykonywania zadań służbowych. Przepisy regulują tego typu sytuacje, zostały wprowadzone m.in. limity tzw. kilometrówki. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat wyższych stawek kilometrówki.

Używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

Przepisy w żaden sposób nie zabraniają wykorzystywania prywatnych pojazdów pracowników do celów prowadzonej działalności gospodarczej pracodawcy. Oczywiście powinno się to odbywać za obopólną zgodą i na warunkach wynikających z podpisanej umowy. Ustawodawca wydał również stosowne Rozporządzenie, w którym zostały ustalone zasady dokonywania zwrotu kosztów użytkowania m.in. samochodów osobowych. Rozporządzenie obowiązuje od 2002 roku i od 15 lat nie było zmieniane.

Od 1 stycznia 2022 roku do ustalania wysokości stawki ryczałtu samochodowego nie używa się pojęcia pojemność silnika, a ważna jest jego moc. Obecnie kwota ryczałtu wynosi:

  • 250 zł – dla samochodów o mocy silnika do 60 kW,
  • 400 zł – dla pozostałych samochodów.

Stawki za użytkowanie pojazdów są nieadekwatne do obecnie obowiązującego poziomu cen, dlatego też skierowana została interpelacja do Ministra Finansów w tej sprawie.

Czy będą wyższe stawki kilometrówki?

W interpelacji nr 32317 z dnia 17 marca 2022 roku zadano pytanie, czy możliwe jest urealnienie stawek za używanie pojazdów prywatnych do celów służbowych i jakie powinny być ich wysokości żeby odpowiadały one sytuacji makroekonomicznej w Polsce.

W odpowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów przekazał następującą informację:

  • jeżeli chodzi o wysokość stawek kilometrówki, to w ocenie MF zależy ona od szeregu czynników związanych z eksploatacją samochodów takich jak np.: wiek, wartość, stan techniczny, intensywność eksploatacji, rodzaj napędu, itp.,
  • drugą kwestią powinno być ustalenie „koszyka” kosztów eksploatacji pojazdu prywatnego, który ma być wykorzystywany również do celów służbowych.

Podsekretarz stanu podsumował, że przygotowanie wspólnego stanowiska z Ministerstwem Infrastruktury i innymi resortami pozwoli wypracować satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązanie. Na dzień dzisiejszy nie zapadły żadne konstruktywne decyzje w tej sprawie.

stawki kilometrówki 2022 infografika

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jakie są stawki kilometrówki w 2022 roku?

    Obecnie kwota ryczałtu wynosi 250 zł dla samochodów o mocy silnika do 60 kW oraz 400 zł dla pozostałych samochodów.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość