Blog ifirma.pl

Czy będą wyższe stawki kilometrówki?

|
|
2 minut czytania
Zatrudniasz pracowników? Sprawdź, czy będą wprowadzone wyższe stawki kilometrówki.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wiele firm występujących w roli pracodawcy, wykorzystuje prywatne pojazdy swoich pracowników do wykonywania zadań służbowych. Przepisy regulują tego typu sytuacje, zostały wprowadzone m.in. limity tzw. kilometrówki. W dzisiejszej publikacji napiszemy kilka słów na temat wyższych stawek kilometrówki.

Używanie samochodu prywatnego do celów służbowych

Przepisy w żaden sposób nie zabraniają wykorzystywania prywatnych pojazdów pracowników do celów prowadzonej działalności gospodarczej pracodawcy. Oczywiście powinno się to odbywać za obopólną zgodą i na warunkach wynikających z podpisanej umowy. Ustawodawca wydał również stosowne Rozporządzenie, w którym zostały ustalone zasady dokonywania zwrotu kosztów użytkowania m.in. samochodów osobowych. Rozporządzenie obowiązuje od 2002 roku i od 15 lat nie było zmieniane.

Od 1 stycznia 2022 roku do ustalania wysokości stawki ryczałtu samochodowego nie używa się pojęcia pojemność silnika, a ważna jest jego moc. Obecnie kwota ryczałtu wynosi:

 • 250 zł – dla samochodów o mocy silnika do 60 kW,
 • 400 zł – dla pozostałych samochodów.

Stawki za użytkowanie pojazdów są nieadekwatne do obecnie obowiązującego poziomu cen, dlatego też skierowana została interpelacja do Ministra Finansów w tej sprawie.

Czy będą wyższe stawki kilometrówki?

W interpelacji nr 32317 z dnia 17 marca 2022 roku zadano pytanie, czy możliwe jest urealnienie stawek za używanie pojazdów prywatnych do celów służbowych i jakie powinny być ich wysokości żeby odpowiadały one sytuacji makroekonomicznej w Polsce.

W odpowiedzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów przekazał następującą informację:

 • jeżeli chodzi o wysokość stawek kilometrówki, to w ocenie MF zależy ona od szeregu czynników związanych z eksploatacją samochodów takich jak np.: wiek, wartość, stan techniczny, intensywność eksploatacji, rodzaj napędu, itp.,
 • drugą kwestią powinno być ustalenie „koszyka” kosztów eksploatacji pojazdu prywatnego, który ma być wykorzystywany również do celów służbowych.

Podsekretarz stanu podsumował, że przygotowanie wspólnego stanowiska z Ministerstwem Infrastruktury i innymi resortami pozwoli wypracować satysfakcjonujące wszystkie strony rozwiązanie. Na dzień dzisiejszy nie zapadły żadne konstruktywne decyzje w tej sprawie.

stawki kilometrówki 2022 infografika

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jakie są stawki kilometrówki w 2022 roku?

   Obecnie kwota ryczałtu wynosi 250 zł dla samochodów o mocy silnika do 60 kW oraz 400 zł dla pozostałych samochodów.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie