Czy będzie można rozliczyć pomoc dla Ukrainy tak jak pomoc związaną z COVID?

pomoc dla Ukrainy a PIT i VAT

Zastanawiasz się, czy pomoc dla Ukrainy może być traktowana podobnie, jak pomoc związana z COVID? Zapraszamy do lektury.

W okresie pandemii obowiązywały lub dalej obowiązują pewne kategorie preferencji, które są związane z przeciwdziałaniem skutkom COVID-19. Wiele osób i firm pomaga obecnie Ukrainie, która stanęła w obliczu wojny. Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy pomoc dla Ukrainy można rozliczyć na takich samych zasadach, jak pomoc związaną z pandemią COVID-19. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Preferencje związane z COVID-19 w PIT a pomoc dla Ukrainy

W czasie trwania pandemii zostały wprowadzone uregulowania, które pozwalały na odliczenie pewnej kategorii darowizn na rzecz określonej grupy podmiotów. Odliczanie takich darowizna było możliwe w terminie do 30 września 2020 roku.

Przedsiębiorcy i doradcy podatkowi zastanawiają się, czy w obecnej sytuacji w związku z wojną na Ukrainie istnieje możliwość skorzystania z takich preferencji. Nie ma jeszcze żadnych przepisów, które w jakikolwiek sposób regulowałyby to zagadnienie. Jednak jak można przeczytać na stronach rządowych trwają prace nad wprowadzeniem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wytworzenie lub nabycie rzeczy lub praw na cele związane z prowadzonymi działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy. Kosztem będą mogły być również pewne kategorie nieodpłatnych świadczeń.

Przekazanie darowizny dla Ukrainy a podatek VAT

Równie problematyczna jest kwestia związana z rozliczanie podatku VAT od przekazywanych darowizn. Obecnie co do zasady każda taka przekazana darowizna powinna być opodatkowana, za wyjątkiem artykułów spożywczych przekazanych do Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Przypomnijmy, że w przypadku darowizn związanych z COVID-19 wprowadzona została 0% stawka podatku VAT, która obowiązuje do dnia odwołania stanu epidemii.

Na razie nie ma jeszcze informacji, w jakiej formie miałyby obowiązywać zmienione przepisy w zakresie rozliczania pomocy dla Ukrainy, ale zapadły już deklaracje. Jeśli tylko pojawią się konkretne informacje na ten temat będziemy informowali o tym fakcie w naszych publikacjach.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość