Dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy pamiętać o właściwym rozliczeniu VAT. W takich transakcjach to nabywca jest zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku w swoim kraju. O czym jeszcze warto pamiętać? Sprawdź!
WNT, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów to nic innego jak zakup towaru od firmy z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Co ważne, transakcje takie są rozliczane w szczególny sposób na gruncie podatku od towarów i usług. O czym warto pamiętać dokonując WNT? Jak wygląda dalsza sprzedaż takiego towaru w Polsce?
Polski przedsiębiorca, który dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzyma od zagranicznego kontrahenta fakturę (ang. invoice, niem. rechnung), na której nie będzie VAT. Sprzedawca – po spełnieniu określonych warunków – powinien bowiem zastosować specjalną stawkę 0% VAT właściwą dla sprzedaży towarów wewnątrz Unii.
Nie oznacza to jednak, że VAT od WNT nie występuje. Taka transakcja jest opodatkowana w kraju, w którym kończy się transport towarów. Oznacza to, że jeżeli polski przedsiębiorca nabył towar np. od kontrahenta z Niemiec i towar ten przyjechał do Polski, wówczas transakcja ta jest opodatkowana w Polsce, według stawki właściwej dla tego rodzaju towarów (obowiązek ten dotyczy także podatników korzystających ze zwolnienia z VAT – więcej na ten temat przeczytasz tutaj).
Jednocześnie, jeżeli nabywca jest czynnym podatnikiem VAT a towar zakupiony od kontrahenta z UE ma służyć działalności opodatkowanej, przysługuje mu prawo do odliczenia VAT od takiego zakupu.
Nabywca wykazuje w deklaracji VAT należny – od sprzedaży (poz. 23 i 24 w VAT-7(17)), który staje się dla niego VAT naliczonym – od zakupu (odpowiednio poz. 43 i 44 lub 45 i 46 w VAT-7(18)).
Co ważne, jeżeli polski przedsiębiorca dokona sprzedaży takiego towaru już na terenie Polski, wówczas opodatkowuje go w tradycyjny sposób – wystawia fakturę, na której nalicza VAT wg określonej stawki. W takiej transakcji to nabywca pokrywa ciężar podatku od towarów i usług (płaci bowiem kwotę brutto z faktury), a sprzedawca odprowadza go do urzędu skarbowego (wykazując VAT należny).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
WNT jaka stawka VAT?