Czy jak zgubiłem fakturę, sprzedawca może nie wystawić duplikatu?

odmowa wystawinia duplikatu

Zgubiłeś fakturę i zastanawiasz się, czy sprzedawca wystawi ci duplikat? Poszukaj odpowiedzi w artykule.

Przedsiębiorcy, którym zdarzyło się zagubienie faktury zakupu mogą mieć wątpliwości, czy otrzymają od sprzedawcy jej duplikat. Od razu odpowiadamy, że oczywiście tak. O wystawianiu duplikatów faktur jest mowa w ustawie o VAT. W dzisiejszym artykule odpowiemy na dylematy związane z otrzymywaniem takich dokumentów.

Czy jest obowiązek wystawiania duplikatu faktury?

Szczegółowe informacje na temat wystawiania duplikatów faktur zostały zapisane w ustawie o podatku VAT (art. 106l). Na tej podstawie można potwierdzić, że w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, przedsiębiorca wystawia ponownie fakturę na wniosek nabywcy. Duplikat faktury jest odzwierciedleniem danych zawartych na fakturze pierwotnej, która znajduje się u wystawcy. Dodatkowo musi zawierać oznaczenie “DUPLIKAT” i datę wystawienia duplikatu.

Czy sprzedawca może nie wystawić duplikatu?

W świetle tego, co zostało napisane powyżej, nie ma takiej możliwości, aby sprzedawca mógł odmówić wystawienia duplikatu, jeżeli faktura zaginie, ulegnie zniszczeniu. Nie ma również podstaw, aby sprzedawca żądał opłat za wystawienie tego dokumentu, o czym się nieraz słyszy.

Istnieje jednak pewien istotny wyjątek. Jeżeli forma przekazywania i otrzymania faktury elektronicznie, jest jeszcze dodatkowo udokumentowana, np. automatycznym zapisem w programie księgowym widocznym na koncie użytkownika po dokonaniu zapłaty za fakturę. W takim przypadku brak jest podstaw do żądania duplikatu faktury z powodu zniszczenia lub zaginięcia, gdyż przeczą temu dostępne dowody.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Czy jest obowiązek wystawiania duplikatu faktury?

    Szczegółowe informacje na temat wystawiania duplikatów faktur zostały zapisane w ustawie o podatku VAT (art. 106l). Na tej podstawie można potwierdzić, że w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, przedsiębiorca wystawia ponownie fakturę na wniosek nabywcy.

  2. 🔸Czy możliwa jest odmowa wystawienia duplikatu faktury?

    Nie ma takiej możliwości, aby sprzedawca mógł odmówić wystawienia duplikatu, jeżeli faktura zaginie, ulegnie zniszczeniu. Nie ma również podstaw, aby sprzedawca żądał opłat za wystawienie tego dokumentu, o czym się nieraz słyszy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość