Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać konto bankowe?

Mimo że w polskim systemie prawnym nie ma określonego wprost obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę konta bankowego, w określonych sytuacjach jest ono niezbędne do poprawnego przeprowadzenia rozliczeń. Przykładem takich obligatoryjnych bezgotówkowych rozrachunków jest opłacanie podatków do US, czy też składek na ubezpieczenia do ZUS. Czy w związku z powyższym każdy przedsiębiorca ma obowiązek posiadania konta bankowego?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Konta bankowe przedsiębiorcy – materiał video

 

Mimo że w polskim systemie prawnym nie ma określonego wprost obowiązku posiadania przez przedsiębiorcę konta bankowego. Jednak zdarzają się sytuacje, w których jest ono niezbędne do poprawnego przeprowadzenia rozliczeń. Przykładem takich obligatoryjnych bezgotówkowych rozrachunków jest opłacanie podatków do US, czy też składek na ubezpieczenia do ZUS. Czy w związku z powyższym konto bankowe jest obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy? Czy także mikroprzedsiębiorca musi je mieć? Sprawdź!

Przedsiębiorcy a obowiązek posiadania konta bankowego

Okazuje się, że istnieje grono przedsiębiorców, którzy mogą zrezygnować z posiadania rachunku bankowego. Zgodnie bowiem z art. 61 Ordynacji podatkowej, zwolnieniem z obowiązku dokonywania rozliczeń z US za pośrednictwem konta bankowego objęci są mikroprzedsiębiorcy. Podobnie jest ze składkami ZUS. W obu przypadkach wpłaty można dokonać w formie przekazu pocztowego.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  • zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
  • osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych, nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub też wykazane sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Chcesz sprawdzić, czy jesteś mikroprzedsiębiorcą? Dokładne wskazówki na ten temat znajdziesz tutaj.

Mikroprzedsiębiorca – kiedy musi mieć konto bankowe?

Powyższe zwolnienie dotyczy przede wszystkim rozliczeń z organami podatkowymi i ZUS. Może się jednak okazać, że nawet mikroprzedsiębiorca będzie zobligowany do otwarcia konta bankowego. Dokonywanie i przyjmowanie płatności związanych z prowadzoną działalnością musi bowiem nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego gdy:

  • stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 zł (transakcje w walutach obcych należy przeliczyć na złote wg kursu średniego walut ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji) – więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

W związku z powyższym, jeżeli wskazane warunki zostaną spełnione, mikroprzedsiębiorca jest zobligowany do dokonywania rozliczeń z takich transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego.

Czy wiesz, że firmowe konto bankowe należy zgłosić do ZUS i US? Kliknij i dowiedz się więcej!

Podziel się z innymi

Biuro rachunkowe - ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie

    Ułatwienia dla e‑commerce

    Wygodne integracje
    Wygodne integracje

    Program do faktur IFIRMA w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e‑commerce jak Shoper, WooCommerce czy PrestaShop.

    Sprawdź wszystkie integracje →

    Wygodne integracje
    Płatności w jednym miejscu

    ifirma.pl łączy się z urządzeniami fiskalnymi, pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

    Wygodne integracje
    Łatwe generowanie faktur

    Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur – wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.

    allegro integracja ecommerce
    woocommerce integracja ecommerce
    shoper integracja ecommerce
    prestashop integracja ecommerce
    shoplo integracja ecommerce
    magento integracja ecommerce