Blog ifirma.pl

Czy należy się dzień wolny od pracy gdy święto wypada w weekend?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy za święto majowe otrzymasz dodatkowy dzień wolny od pracy? Przeczytaj artykuł na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Miesiąc maj kojarzy się wszystkim z długim weekendem. W tym miesiącu mamy dwa dodatkowe dni wolne od pracy – 1 i 3 maja. W zależności od układu kalendarza święto może wypadać w dni robocze lub w sobotę, czy niedzielę. Często przy tej okazji zastanawiamy się, czy będzie nam przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy gdy święto wypada w weekend?. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na te wątpliwości.

Kiedy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto?

Czas pracy został uregulowany w ustawie Kodeks pracy. W tych przepisach zostały również zamieszczone informacje na temat udzielania dnia wolnego za różnego rodzaju święta. Wynika z niego, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Taki zapis oznacza, że za święto, które przypada w niedzielę pracodawca nie jest zobowiązany udzielać pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy. Najczęściej pracownicy mają wyznaczona sobotę, jako dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli więc święto wypada w sobotę, to wówczas pracodawca zapewnia dodatkowy dzień wolny.

Czy za święto majowe pracownik otrzyma dzień wolny?

Na to pytanie odpowiedź została tak naprawdę udzielona już powyżej. Święta majowe w 2022 roku:

 • 1 maja wypada w niedzielę,
 • 3 maja wypada we wtorek.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy pracodawca nie ma obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego od pracy za święta majowe.

Na początku 2022 roku skierowana została nawet interpelacja poselska do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) nr 30597 w tej sprawie, w której zadano pytanie, czy rozważana jest możliwość udzielania dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę. Jeśli odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna poproszono o stosowną argumentację. W odpowiedzi MRiPS powołał się na obowiązujące przepisy Kodeksu pracy. Jednocześnie podkreślono, że przepisy nie zabraniają pracodawcom udzielania dodatkowych płatnych dni wolnych od pracy, jest to indywidualna decyzja firmy zatrudniającej pracowników. Co do rozważań na temat ewentualnej zmiany przepisów w tym obszarze nie są one ani rozważane, ani planowane.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie