Powrót

Czy należy się dzień wolny od pracy gdy święto wypada w weekend?

dzień wolny za pracę w sobotę lub niedzielę

Zastanawiasz się, czy za święto majowe otrzymasz dodatkowy dzień wolny od pracy? Przeczytaj artykuł na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Miesiąc maj kojarzy się wszystkim z długim weekendem. W tym miesiącu mamy dwa dodatkowe dni wolne od pracy – 1 i 3 maja. W zależności od układu kalendarza święto może wypadać w dni robocze lub w sobotę, czy niedzielę. Często przy tej okazji zastanawiamy się, czy będzie nam przysługiwał dodatkowy dzień wolny od pracy gdy święto wypada w weekend?. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na te wątpliwości.

Kiedy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy za święto?

Czas pracy został uregulowany w ustawie Kodeks pracy. W tych przepisach zostały również zamieszczone informacje na temat udzielania dnia wolnego za różnego rodzaju święta. Wynika z niego, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Taki zapis oznacza, że za święto, które przypada w niedzielę pracodawca nie jest zobowiązany udzielać pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy. Najczęściej pracownicy mają wyznaczona sobotę, jako dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli więc święto wypada w sobotę, to wówczas pracodawca zapewnia dodatkowy dzień wolny.

Czy za święto majowe pracownik otrzyma dzień wolny?

Na to pytanie odpowiedź została tak naprawdę udzielona już powyżej. Święta majowe w 2022 roku:

  • 1 maja wypada w niedzielę,
  • 3 maja wypada we wtorek.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy pracodawca nie ma obowiązku udzielania dodatkowego dnia wolnego od pracy za święta majowe.

Na początku 2022 roku skierowana została nawet interpelacja poselska do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) nr 30597 w tej sprawie, w której zadano pytanie, czy rozważana jest możliwość udzielania dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w niedzielę. Jeśli odpowiedź na to pytanie byłaby negatywna poproszono o stosowną argumentację. W odpowiedzi MRiPS powołał się na obowiązujące przepisy Kodeksu pracy. Jednocześnie podkreślono, że przepisy nie zabraniają pracodawcom udzielania dodatkowych płatnych dni wolnych od pracy, jest to indywidualna decyzja firmy zatrudniającej pracowników. Co do rozważań na temat ewentualnej zmiany przepisów w tym obszarze nie są one ani rozważane, ani planowane.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość