Czy zasiłek chorobowy należy wykazać jako przychód w KPIR?

przedsiębiorca a zasiłek chorobowy

Jak zaksięgować zasiłek chorobowy w książce przychodów i rozchodów?

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy – ważne informacje

 

W podatkowej książce przychodów i rozchodów (KPiR), w kolumnach o numerach od 7 do 9, wykazuje się wyłącznie przychody związane z działalnością gospodarczą. Kolumna 7 przeznaczona jest przede wszystkim do wpisywania przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i sprzedaży usług. Kolumna 8 jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku, otrzymanych kar umownych, wynagrodzenia płatnika. W kolumnie 9 wpisujemy podsumowanie przychodów z obu wcześniejszych kolumn.

Zasiłki chorobowe, wypłacane przedsiębiorcom przez ZUS nie są wykazywane jako przychód w KPiR

Wypłacone zasiłki chorobowe na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należą do tzw. innych dochodów, co oznacza, że nie są to przychody związane z działalnością gospodarczą.

Jak wiadomo, przedsiębiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia nabywa prawo do zasiłku chorobowego, czyli płatnego zwolnienia lekarskiego. Bardzo ważnym jest, aby składka chorobowa było opłacana terminowo i nieprzerwanie, bowiem tylko wówczas ZUS wypłaci zasiłek. Dodatkowo pewnym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest to, że ZUS pełni tu rolę płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. pobiera i odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu wypłacanych zasiłków.

Wypłacone przez ZUS zasiłki chorobowe przedsiębiorca rozlicza w rocznym zeznaniu podatkowym, w pozycji „inne źródła”, na podstawie otrzymanej z ZUS deklaracji PIT-11A.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość