Polski ład

Czy płacąc zdrowotną na podstawie przychodu z roku ubiegłego też składać co miesiąc ZUS DRA?

składka zdrowotna 2022 a zus DRA

Wybrałeś opłacanie składki zdrowotnej na podstawie przychodów roku poprzedniego? Sprawdź, czy musisz składać co miesiąc deklaracje do ZUS.

Zmiana zasad opłacania składki zdrowotnej od 2022 roku cały czas jest dyskutowana. Rodzi się wiele pytań związanych z tym tematem, na które szukamy odpowiedzi. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy przy opłacaniu składki zdrowotnej na podstawie przychodu roku poprzedniego trzeba składać co miesiąc deklaracje do ZUS.

Składka zdrowotna w 2022 roku – ogólne zasady opłacania

Od 2022 roku przedsiębiorcy mają obowiązek płacenia składki zdrowotnej na nowych zasadach. Podstawa do naliczania składki będzie zależała od formy opodatkowania dochodów w prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą PKPiR zapłacą składkę zdrowotną od dochodu natomiast ci, którzy wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą opłacali w oparciu o osiągane przychody.

Co się zmienia w składaniu deklaracji do ZUS?

W związku z wejściem w życie ustawy o Polskim Ładzie zmieniały się również zasady przekazywania deklaracji do ZUS. Ponownie wprowadzono obowiązek comiesięcznego przesyłania deklaracji, bez względu na to czy przedsiębiorca zatrudnia pracowników, czy prowadzi firmę jednoosobowo.

Czy zapłata składki zdrowotnej na podstawie przychodów roku ubiegłego zwalnia z obowiązku składania deklaracji co miesiąc?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się opłacać składkę zdrowotną na podstawie przychodów z roku poprzedniego zastanawiają się, czy dzięki temu będą zwolnieni ze składania deklaracji do ZUS co miesiąc. W takim przypadku składka zdrowotna będzie obliczana w stałej miesięcznej wysokości przez cały 2022 rok. W związku z powyższym na deklaracji ZUS DRA będą wykazywane takie same kwoty. Niestety, jak można przeczytać na stronach ZUS, taki sposób zapłaty składki zdrowotnej w 2022 roku, nie zwalnia przedsiębiorcy od przekazywania deklaracji co miesiąc do ZUS.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie