Najem stanowi bardzo często ważne źródło dochodów, czy to najem prywatny, czy w działalności gospodarczej. Do końca 2021 roku można było wybierać formę opodatkowania najmu. Ta zasada uległa jednak znacznym zmianom przez wprowadzenie w życie przepisów dotyczących Polskiego Ładu. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy najem w 2022 roku może być opodatkowany tylko ryczałtem.
Najem nieruchomości a Polski Ład – jakie zmiany?
Najbardziej medialne zmiany w najmie nieruchomości dotyczą dwóch kwestii:
- Najem prywatny może być opodatkowany jedynie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
- Nieruchomości mieszkalne nie mogą być amortyzowane.
Osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy bardzo często wybierali zasady ogólne opodatkowania najmu, właśnie z tego powodu, że można było ujmować odpisy amortyzacyjne w kosztach. Polski Ład we wprowadzonych zmianach zabrania ujmowania w kosztach amortyzacji od nieruchomości mieszkalnych, definitywnie od 2023 roku.
Czy najem w 2022 roku może być tylko na ryczałcie?
Na początku roku po wprowadzeniu przepisu temat budził dużo wątpliwości i można było uzyskać sprzeczne odpowiedzi. Obecnie wiemy już, że odpowiedź jest twierdząca. Najem według skali w 2022 może wybrać każdy podatnik.
Przykład 1
Pan Krzysztof wynajmuje prywatnie nieruchomość od 2020 roku, najem rozlicza na zasadach ogólnych. Obecnie rozpoczął jej remont i w związku z tym postanowił, że jeszcze w 2022 roku będzie rozliczał najem na zasadach ogólnych, ponieważ koszty związane z remontem będą znaczne. Pan Krzysztof będzie miał jeszcze takie prawo, ale od 2023 roku będzie już musiał opłacać zryczałtowany podatek dochodowy.
Przykład 2
Pani Ania posiada nieruchomość prywatną, którą zamierza wynajmować od 2022 roku. W takim przypadku ma możliwość wyboru opodatkowania najmu na zasadach ogólnych, podatkiem według skali lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
A jak jest w przypadku najmu instytucjonalnego?
Przykład 2 wynika z błędnej interpretacji, po wyjaśnieniach MF można korzystać z każdej formy dostępnej na dzień 31.12.2020 a nie tylko tej wybranej.
Dziękujemy za uwagi, obecnie zawarliśmy już w tekście bieżące stanowisko MF.