Czy pracodawca może skrócić termin wykorzystania zaległych urlopów?

termin wykorzystania zaległych urlopów

Pracownikowi, który nie wyczerpał całego urlopu wypoczynkowego, niewykorzystane dni przenoszą się na kolejny rok. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop i czy pracodawca może narzucić jego termin.

Zdarza się, że pracownik nie wykorzysta całego urlopu w bieżącym roku kalendarzowym. Niewykorzystane dni przechodzą w takiej sytuacji na kolejny rok. Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop? Czy pracodawca może sam zdecydować o końcowym terminie rozpoczęcia urlopu lub wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody? Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedzi na te pytania.

Zaległy urlop – do kiedy trzeba wykorzystać?

Pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Zgodnie z art. 168 Kodeksu Pracy (dalej: k.p.), urlopu należy udzielić najpóźniej do 30 września kolejnego roku. Termin ten zostanie dochowany wtedy, jeśli pracownik rozpoczyna urlop przed upływem 30 września danego roku kalendarzowego. Nie ma zatem znaczenia, jak długo będzie trwał urlop pracownika, o ile pierwszy jego dzień przypadnie nie później niż w ostatnim dniu września.

Przepisy nie precyzują, którego urlopu – aktualnego czy zaległego, należy udzielić w pierwszej kolejności, ale wypracowała to doktryna. Przyjmuje się, że najpierw zdejmuje się pracownikowi dni wolne z zaległego urlopu, a kiedy ten zostanie wykorzystany – z tego na rok bieżący. Potwierdził to Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 9.05.2013 r. (sygn. akt II PK 199/12), w którym zauważył również, że dopilnowanie, aby pracownik wykorzystał zaległy urlop, leży w gestii pracodawcy.

Przykład 1

Pani Elwira pracuje w systemie 5-dniowego tygodnia pracy (poniedziałek – piątek) i przysługuje jej 26 dni urlopu wypoczynkowego. W 2021 r. wykorzystała 20 dni, a więc 6 dni przeszło jej na kolejny rok. W 2022 r. naliczył jej się urlop na rok bieżący, tj. kolejne 26 dni. Panie Elwira po raz pierwszy i jedyny w 2022 r. wzięła urlop od 28 września do 11 października. Razem jest to 14 dni kalendarzowych, ale wypadają w tym okresie 2 weekendy, które nie pomniejszają wymiaru urlopu Pani Elwirze, dlatego dni urlopowych wyszło 10.

W związku z tym, że pierwszy dzień urlopu przypadł przed końcem 30 września, jako pierwszy w kolejności został rozliczony zaległy urlop (6 dni), a dopiero później 4 dni z urlopu za 2022 r. Pani Elwira nie wykorzystała w 2022 r. już żadnych dni urlopowych, dlatego na 2023 r. przeszło jej 22 dni (26 dni – 4 wykorzystanych dni = 22 dni przeniesionych na kolejny rok).

Czy możliwe jest skrócenie terminu na wykorzystanie zaległego urlopu?

Pracodawca nie ma prawa w regulaminie (ani innym zakładowym postanowieniem) skrócić terminu na wykorzystanie zaległego urlopu. Nadrzędne są przepisy k.p., które mówią, że zaległy urlop, można odebrać do 30 września następnego roku.

Jednak pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop bez zgody tego pracownika. Wynika to poniekąd z brzemienia art. 168 k.p., w którym przeczytamy: urlopu niewykorzystanego (…) należy pracownikowi udzielić.

Przepis można interpretować w ten sposób, że pracodawca ma za zadanie udzielić urlopu i jednocześnie nie musi się w tej kwestii porozumiewać z pracownikiem (gdyż przepis nie zawiera żadnych wytycznych dotyczących konieczności uzgodnienia urlopu z pracownikiem).

Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7.05.2007 r. (sygn. akt II PK 313/07), w którym powołał się na przytoczony przepis i wskazał, że obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego, a udzielenie urlopu nie wymaga od pracodawcy uzyskania zgody pracownika i jest dla niego wiążące.

Urlop wypoczynkowy jest prawem każdego pracownika. Jego nieudzielenie (lub skrócenie) to wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym podlegające karze grzywny od 1 000 do 30 000 zł (art. 282 § 2 k.p.).

Skrócony termin wykorzystania zaległych urlopów – podsumowanie

Pracodawca musi udzielić zaległego urlopu do 30 września kolejnego roku. Nie może w żaden sposób (np. w regulaminie) zmienić tego terminu, za to ma prawo wysłać pracownika na zaległy urlop bez porozumienia z nim. Innymi słowy – może mu narzucić termin wykorzystania urlopu, a pracownik nie może się sprzeciwić. Podkreślamy – dotyczy to wyłącznie zaległego urlopu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość